Diecezja kaliska po serii nagłośnionych afer, w których ofiarami byli nieletni, próbuje się podnieść. Opublikowano najnowsze statystyki, z których wynika tendencja uczęszczania na msze święte przez wiernych.
Według opublikowanych ostatecznych danych ze spisu powszechnego, w Polsce 71,3% (27,1 mln) deklaruje się jako katolicy. Przez 10 lat nastąpił spadek o 6,6 mln osób. W tym samym czasie populacja Polski skurczyła się o pół miliona (obecnie 38 mln).
Jak to wpłynęło na diecezję kaliską? W 2015 roku do kościoła chodziło 44% wiernych. Dziś to tylko 32,6%. Z czego 15,6% przyjmuje komunię świętą (spadek z 19%).
Według danych kościelnych trend spadkowy został zatrzymany. Bezpośrednio po pandemii do kościoła chodziło o 0,6% mniej wiernych, więc jest zauważalny nieznaczny wzrost osób praktykujących.
Rok do roku w diecezji kaliskiej spadła liczba udzielanych chrztów, ale sakramentu pierwszej komunii i bierzmowania udzielono więcej, i tutaj jest ponowny, niewielki wzrost, którego już dawno nie notowano. Mały spadek dotyczy liczby udzielonych małżeństw kościelnych. Te wskaźniki mogą wynikać jednak z liczebności konkretnych roczników.