Złapali oszustów od Blika. Przechytrzył ich

Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych przez kaliskich policjantów w związku z oszustwami metodą na BLIK. 19 i 20 – latek zostali zatrzymani dzięki reakcji pokrzywdzonego, który zachował zimną krew i nie dał się oszukać. Niech postawa krakowianina będzie przykładem dla innych, że znajdując się w stresującej sytuacji, można opanować emocje i podjąć trafne decyzje.

Schemat działania oszustów metodą „na BLIK-a” jest prosty. Przestępcy uzyskują w sposób nieuprawniony dostęp do kont użytkowników portali społecznościowych. Za pośrednictwem komunikatorów internetowych, przesyłają do grupy znajomych właściciela konta, informację o potrzebie pilnej pożyczki. Swoją prośbę argumentują często brakiem środków na koncie, wykorzystaniem dziennego limitu lub potrzebą pilnego zakupu, na który zabrakło im własnych środków. Co istotne przestępcy podczas „SMSowej” rozmowy proszą o podanie kodu BLIK, który w ciągu kilkunastu sekund mogą wygenerować klienci bankowości mobilnej, za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Przesłanie przez pokrzywdzonego kodu sprawia, że przestępcy mogą dokonać płatności lub wypłacić gotówkę w bankomacie.

Niezwykłą czujnością wykazał się mieszkaniec Krakowa, który otrzymał prośbę o przesłanie kodu BLIK od swojej „koleżanki”. Mężczyzna podczas „smsowej” rozmowy tak umiejętnie i trafnie zadawał pytania, że już po chwili zorientował się, że rozmawia z oszustami. Dzięki czujności krakowianina nie tylko nie doszło do kradzieży pieniędzy z jego konta, ale również dzięki przekazanym przez niego precyzyjnym informacjom udało się zatrzymać oszustów pod jednym z bankomatów w Kaliszu.

Okazało się, że to dwaj mężczyźni w wieku 19 i 20 lat. Obaj usłyszeli już zarzuty w tej sprawie. Grozi im kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa należy:

stosować dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms-em),

potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu – a nie oszustowi – przekazujemy pieniądze,

CZYTAJ  Ślubowanie w największej szkole (ZDJĘCIA)

sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie),

chronić swój telefon a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.

Co radzą policjanci? Przede wszystkim – zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lilu
3 miesięcy temu

Może byście napisali dokładnie co zrobił ten pan że doprowadził do aresztowania? Sam miałem podobną sytuację i chętnie bym się dowiedział jak to należy zrobić.

Blikowy
odpowiada  Lilu
3 miesięcy temu

Zapewne było tak. Potencjalny poszkodowany podał kod blik. Oszust wbił ten kod blik w bankomacie i w tym momencie u potencjalnego poszkodowanego pojawił się w aplikacji adres bankomatu. W tym momencie potencjalny poszkodowany kliknął rezygnuj i powiedział oszustowi , że ma za mało pieniędzy na koncie i że za jakiś czas poda nowy kod . Licząc , że oszuści będą próbować podjąć pieniądze pod tym samym bankomatem poinformował Policję o tym fakcie i policja złapała oszustów na gorącym uczynku.

Tomi
3 miesięcy temu

Młode pokolenie LENI.
Liczy się tylko szybki pieniądz a nie praca fizyczna

Miejscowy*
3 miesięcy temu

Miałem tak od kumpla któremu wiem że pieniędzy nie brak,jak zadzwoniłem że mu mesengera przejęli miał już kilka telefonów i nikt się nie nabrał..

olek
3 miesięcy temu

krakowianin????????????

Nauczyciel
odpowiada  olek
3 miesięcy temu

A co ci się nie podoba? Nazwy mieszkańców miast piszemy małą, a państw wielką literą, choć jedne i drugie pochodzą od własnych nazw. Chodziłeś do szkoły?

Jurgo
3 miesięcy temu

Za robote sie brać a nie łokrodać. Te młode pokolynia to ino by grabjyli a robić to ni ma kumu

efe
3 miesięcy temu

Pas lub guma i wąskie drzwi

Roman
odpowiada  efe
3 miesięcy temu

Służba wojskowa i super dyscyplina.
Tylko to ograniczy super cwaniactwo.

9
0
Napisz co o tym sądziszx