Co dalej z PKP Cargo Tabor w Ostrowie Wlkp.? Aktualizacja

Udostępnij
Tweet

Dziś na terenie zakładu PKP Cargo Tabor w Ostrowie Wielkopolskim spotkano się z dziennikarzami oraz posłanką Barbarą Oliwiecką (z Kalisza), która jest przewodniczącą komisji ds. transportu kolejowego.

Na 180 pracowników 31 przejdzie do końca roku na emeryturę. Nie przedłużono umów z pracownikami, którzy nie byli zatrudnieni na stałe. Pozostała załoga pracuje w wymiarze pracy pomniejszonym o 30% za minimalną. Z prostych obliczeń wynika, że na miesiąc potrzeba około 500-60

Posłanka Barbara Oliwiecka poinformowała, że kłopoty spółki matki PKP Cargo rozpoczęły się gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości nakazał wozić kolumbijski węgiel. W wyniku tej decyzji PKP Cargo nie była w stanie realizować dotychczasowych zleceń i musiała płacić kary. Kontrahenci znajdowali innych przewoźników, co wpędzało PKP Cargo w kłopoty finansowe.

Ponadto zdaniem Oliwieckiej są oceny, że w spółkach PKP Cargo/Tabor jest siedmiokrotny przerost zatrudnienia, co powoduje, że te podmioty mogą nie być konkurencyjne w przetargach wobec prywatnych przewoźników.

Dodatkowo za czasów PiS zabroniono obsługi prywatnych zleceń i miano tylko realizować zamówienia w ramach spółek PKP.

W tej chwili w sądzie jest wniosek o postępowanie sanacyjne co ma umożliwić startowanie w przetargach i ochronę majątku przed wierzycielami.

Ostrowski zakład do tej pory był bardzo wyspecjalizowany i rentowny. Niestety w kasie ma brakować pieniędzy na zapłacenie za media takie jak ciepła woda. Co ciekawe rachunki nie były opłacane od około 3 lat i wygenerowany około 300 tysięcy zadłużenia w miejskiej spółce. To pokazuje, że problem finansowy nie zrodził się wczoraj czy pół roku temu.

Wspólne pismo organizacji związkowych oraz zarządu PKP Cargo skierowane do Kancelaria Premiera Donald Tusk publikujemy w całości.

W imieniu działających w PKP CARGO S.A. Organizacji Związkowych oraz Zarządu PKP CARGO S.A., dbając o interes spółki i jej pracowników, wnosimy o pilne doprowadzenie do wypłaty rekompensaty z tytułu kosztów poniesionych w wyniku wykonania przez PKP CARGO S.A. transportu węgla w ilości 4,5 mln ton i rozwiezienia go do rozmieszczonych na terenie całego kraju lokalizacji w terminie do 31 grudnia 2022 r., w związku z decyzjami Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2022 r. i 6 października 2022 r. tzw. „Decyzja Węglowa”.

Prawidłowe i terminowe wykonanie powyżej wskazanych transportów spowodowało konieczność zaangażowania znacznych środków po stronie PKP CARGO S.A. oraz rezygnacji z realizacji części istniejących wówczas umów, co doprowadziło do wyrządzenia szkody majątkowej, utraty istotnych przychodów i spodziewanych korzyści.

W dniu 25 lipca 2022 r. została wydana przez Prezesa Rady Ministrów decyzja nr BPRM.5020.19.2.2022(1), zgodnie z którą PKP CARGO S.A. została zobowiązana do transportu węgla zakupionego przez PGE Paliwa S.A. oraz Węglokoks S.A. (dalej jako: „Decyzja Węglowa 1”) w wykonaniu decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2022 r. (nr BPRM.5020.19.1.2022(1)), polecającej PGE Paliwa S.A. i Węglokoks S.A. zakup węgla energetycznego oraz sprowadzenie go do Polski, na warunkach szczegółowo określonych w decyzji. Zgodnie z Decyzją Węglową 1, podmiotem odpowiedzialnym za zapewnienie finansowania oraz zawarcie, jako reprezentant Skarbu Państwa, umowy z PKP CARGO S.A. był minister właściwy do spraw aktywów państwowych, a termin wykonania ww. decyzji wskazano na dzień 31 grudnia 2022 r. Decyzja Węglowa 1 wprost wskazała, że PKP CARGO S.A. miała potraktować transport węgla w sposób priorytetowy.

Od dnia 26 lipca 2022 r. PKP CARGO S.A. wnioskowała do Ministerstwa Aktywów Państwowych o doprecyzowanie w treści Decyzji Węglowej 1 kilku fundamentalnych elementów związanych z wykonaniem wydanego polecenia. Spółka zwracała się m.in. o wskazanie źródła finansowania Decyzji Węglowej 1 oraz pokrycie przez Skarb Państwa wszelkich szkód, jakie poniosła PKP CARGO S.A. na skutek realizacji Decyzji Węglowej 1.

Ostatnią decyzją wydaną w przedmiotowej sprawie była decyzja Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2022 r., nr BPRM/5020.19.2.2022 (zwaną dalej: „Decyzja Węglowa 2”). Zgodnie z jej treścią zmieniono decyzję z dnia 25 lipca 2022 r. w taki sposób, że: (i) umożliwiono PKP CARGO S.A. korzystanie z usług innych przewoźników w celu realizacji Decyzji Węglowej 1; (ii) wydłużono termin na realizację polecenia (tj. transportu węgla zakupionego przez PGE Paliwa S.A. oraz Węglokoks S.A.) do dnia 30 czerwca 2023 r.; oraz (iii) wskazano, że środki na sfinansowanie polecenia będą pochodziły z budżetu państwa, na podstawie umów zawartych przez Skarb Państwa — Ministra Aktywów Państwowych (MAP).

Wydanie Decyzji Węglowej 2 z dnia 6 października 2022 r. poprzedzone było korespondencją prowadzoną pomiędzy PKP CARGO S.A. a MAP. W piśmie z dnia 19 sierpnia 2022 r. PKP CARGO S.A. podnosiła przede wszystkim, że w celu wykonania polecenia Prezesa Rady Ministrów spółka:

poniesie nie tylko ogromne koszty bezpośrednio związane z transportem, ale również:
będzie zmuszona do zrezygnowania z już zakontraktowanych zleceń na transport różnych dóbr oraz;
będzie zdeterminowana do pilnego przemodelowania swojej dotychczasowej działalności.
Ilość węgla, która byłaby przedmiotem transportu, znacznie bowiem przekraczała standardowe zlecenia otrzymywane przez PKP CARGO S.A., a także nie była przewidziana w Planie Działalności Gospodarczej Spółki na rok 2022.

W okresie od sierpnia 2022 r. do listopada 2022 r. przedstawiciele PKP CARGO S.A. oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych prowadzili intensywne prace mające na celu wypracowanie warunków umowy, do zawarcia której zobowiązywała Decyzja Węglowa 2. Niestety, w kolejnych miesiącach Ministerstwo Aktywów Państwowych zawiesiło prace nad umową, a także, mimo monitów ze strony PKP CARGO S.A., nie podjęło żadnych działań w tym zakresie. Sytuacja taka trwa do dnia dzisiejszego.

W związku z powyższym oraz z wyjątkowo trudną sytuacją finansową PKP CARGO S.A. i trwającym procesem restrukturyzacji, organizacje związkowe działające w PKP CARGO S.A. oraz Zarząd PKP CARGO S.A. niniejszym wspólnie sygnowanym pismem do Pana Premiera, kierując się najwyższą troską o spółkę i jej ogromny kapitał ludzki, wnoszą o podjęcie wszelkich prawnie i organizacyjnie możliwych działań, które będą skutkowały wypłatą należnej spółce rekompensaty. Jej otrzymanie pozwoli także na bezpieczne dokończenie niezbędnej obecnie restrukturyzacji naszej spółki oraz ochroni znaczną liczbę miejsc pracy w PKP CARGO S.A. oraz spółkach zależnych.

Jednocześnie informujemy, że szczegóły dotyczące poniesionych przez spółkę kosztów i strat Zarząd PKP CARGO S.A. przekaże w najbliższych dniach w osobnym piśmie skierowanym bezpośrednio do Ministra Aktywów Państwowych.

Pod wspólnym wystąpieniom podpisali się:

CZYTAJ  Rodzice zostawili noworodka. Olbrzymie zainteresowanie

Marcin Wojewódka, p.o. prezesa zarządu PKP Cargo
Paweł Miłek, p.o. członek zarządu ds. handlowych
oraz przedstawiciele:

NSZZ „Solidarność” Sekcja Zawodowa Grupy PKP Cargo
Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce
Federacji ZZK
NSZZ „Solidarność 80”
Związku Zawodowego Administracji PKP
Związku Zawodowego Pracowników Warsztatowych
MZZ Rewidentów taboru
Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP
Federacji Związków Zawodowych Maszynistów Kolejowych
Związku Zawodowego Dyspozytorów PKP
Międzyzakładowej Komisji Związku Zawodowego „Kontra”

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
117 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Butcher
1 miesiąc temu

KPO jest wydawane na Simensa wiatraki , poprawiła się kondycja firmy bo było cienko

Elektor
odpowiada  Butcher
1 miesiąc temu

Tak. Do tego służy UE. Do dojenia mniejszych gospodarek z usluznymi politykami. Po kataklizmie 2 wojny światowej i przejęciu Polski przez sowiety – 2 najwieksze polskie nieszczescia w 20 wieku wejście do UE to jak dotąd największe nieszczęście w wieku 21. Tu nie ma plusów, wszystko to jest jedna propaganda i żonglowanie wymyślanymi danymi ekonomicznymi wg potrzeb, już ekonomiczny rachunek jest dramatyczny a milczy się o stratach kulturowych politycznych społecznych. To jest katastrofa i jedyne wyjście to spierdalac z tego kołchozu jak najprędzej.

Staruch
odpowiada  Elektor
1 miesiąc temu

Zapraszamy na białoruś, nie ma UE, nie ma Nato… nie ma nic.

Barbara
1 miesiąc temu

Nie jest w kraju tak żle skoro Donald zrezygnował reparacji. Widać pieniędzy nie brakuje.

Xyz
odpowiada  Barbara
1 miesiąc temu

Kxxtynko a co pis zrobił w związku z nimi?

Niemiec
odpowiada  Xyz
1 miesiąc temu

Upominal sie o nie a nie odpuscil 6 bilionow na niekorzysc polakow.

Staruch
odpowiada  Xyz
1 miesiąc temu

Pis za to załatwił reparacje… tak jak załatwił wszystko.

Barbara
1 miesiąc temu

Winią PiS napiszcie co rudy zrobił dla polski , nie mylić z niemcami

oo
odpowiada  Barbara
1 miesiąc temu

Barbara idż na barabara bo do niczego innego z twoim intelektem się nie nadajesz, no jeszcze pozmywać możesz!

Niemieckie POpychle
odpowiada  Barbara
1 miesiąc temu

Rudy to zdrajca i sprzedajna 🐖

Gienek
1 miesiąc temu

wszystkie spółki państwowe zaczęły przynosić straty , takie rządy i PiS nie ma nic do tego bo teraz rządzi banda rudego mongoła

oo
odpowiada  Gienek
1 miesiąc temu

yntelygent się znalazł 🙂

Xyz
odpowiada  Gienek
1 miesiąc temu

Taki komentarz jak twój może napisać tylko impotent ekonomiczny.

Szymon
1 miesiąc temu

Jak nie będzie miejsc pracy to zawsze można do Niemczech.

Xyz
1 miesiąc temu

A gdzie jest wieprz Mosiński? Ta kreatura połowę rodziny zatrudniła w PKP Cargo.

Przedstaw się
odpowiada  Xyz
1 miesiąc temu

Mosinski….Boże…dobrze go opisałeś. To pisior. Moim zdaniem czołówka kreatur politycznych w Polsce.

Jožin z Bažin
1 miesiąc temu

Jest I Mariusz D ostatni mohikanin z Daniszyna

Obiektywny
1 miesiąc temu

Wrócił premier polskiej biedy! Będzie jeszcze piękniej!

Ppo
odpowiada  Obiektywny
1 miesiąc temu

Nawet nie rozumiesz artykułu normalne

Bolec
1 miesiąc temu

Ciężcy frajerzy z solidarności i dudą na czele gdzie byliście przez ostatnie 8 lat? Pis rozwalił wszystko czego się dotknął. Poustawiał rodziny na stołkach siano wpłynęło strumieniem a teraz winnych szukają. Co Mosiński and his family robi jeszcze na wolności?

Dario
odpowiada  Bolec
1 miesiąc temu

Pan poseł z Kalisza zatrudniał rodzinę w PKP

Wiadomo
odpowiada  Dario
1 miesiąc temu

Mosinski.

Marek
odpowiada  Bolec
1 miesiąc temu

PiS utrzymywał miejsca pracy dzieki temu ktos mógł utrzymać rodzine a dlaczego PO tego nie robi ?

Elektor
odpowiada  Marek
1 miesiąc temu

W podobny co PiS sposób miejsca pracy utrzymywała PZPR.

Xyz
odpowiada  Marek
1 miesiąc temu

Co?

Przedstaw się
odpowiada  Bolec
1 miesiąc temu

Solidarność to nie frajerzy. To złoxxieje! Na tym polega związek zawodowy. Na zloxxiejstwie. I dotyczy to całej solidarności tej z 1980 też. Oni nie walczyli o wolność. Oni walczyli o przywileje. Żeby mieć takie same jak milicja i reszta tego talatajstwa. Każdy zwiazek zawodowy to jest gang. Wszystkie związki na Powązki! A Mosinski do paki!

Zdzisław
1 miesiąc temu

Smutne jest to że kolejarze która większość pracujących jest oddana swej pasji .. Spotyka ich dzisiaj taki los .. Walczcie o swoje ! Rolników rozgromili Warszawska władza teraz biorą się za kolei .. ! Co następne? Szpitale ? Policja ?

Polska Ziemia Dla Polaków !

Dario
odpowiada  Zdzisław
1 miesiąc temu

A gdzie było rolnicy jak zboże wjeżdżało od czerwca 2023 roku do Polski? Siedzieli cicho.

Przedstaw się
odpowiada  Dario
1 miesiąc temu

Klaskali i kibicowali, bo wwozilo PiS.

117
0
Napisz co o tym sądziszx