Tirówka jak zapewne większość wie, to prostytutka, która w seksownych ubraniach kusi kierowców przejeżdżających przez obszary leśne. Zwykle jej klientami są kierowcy, którzy z dala od rodziny, po wielu godzinach spędzonych w trasie, chcą się zrelaksować. Policjanci mówią STOP.
Na terenie powiatu ostrowskiego można je spotkać jadąc od Antonina w kierunku Oleśnicy. Funkcjonariusze mieli zwrócić uwagę czy prostytutki łamią prawo lub zachęcają do łamania przepisów przez kierowców.
Akcja, na co wskazują doniesienia m.in. z powiatu pleszewskiego, była skoordynowana w Wielkopolsce. Jak donosi portal pleszew24.info jeden z dzielnicowych z Gołuchowa ujął w planach priorytetowych na drugie półrocze 2024 r. objęcie dozorem rejon drogi krajowej nr 12 w okolicach Gołuchowa, gdzie występuje zjawisko tzw. prostytucji przydrożnej. Podobna akcja miała miejsce na początku tego tygodnia na wspomnianej trasie koło Antonina.
Jak czytamy w planie, „stojące tam kobiety stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ponadto zaśmiecają rejon drogi, lasu oraz pobocza. Dodatkowo kierowcy nie stosują się do obowiązujących przepisów prawnych, wjeżdżają pojazdami do lasu nie będąc do tego uprawnionym, a zagrożenie to nasila się w szczególności w okresie wiosenno-letnim”.
Policjanci walczący z tym zjawiskiem obserwują, że prostytucja prawie zawsze związana jest ze środowiskiem przestępczym, nadużywaniem alkoholu i narkotykami.
– Prostytucja jest poważnym problemem społecznym i jest traktowana jako jeden z przejawów patologii społecznej. Prostytucja stała się zatem nie tylko koniecznością, wynikającą ze skrajnie ubogiej i deprymującej sytuacji, lecz także łatwą i mało męczącą formą zarobkowania. Również w Polsce zjawisko to koncentruje się w wielkich aglomeracjach oraz przy drogach z dużym natężeniem ruchu. Kodeks karny przewiduje karalność za nakłanianie do prostytucji, a także za pośrednie czerpanie z niej zysku (stręczycielstwo, sutenerstwo) – czytamy na stronie internetowej policji w pobliskiej Środzie Wielkopolskiej.
Jak dodają funkcjonariusze, policjanci w swej pracy podejmują działania ukierunkowane na eliminację zjawiska prostytucji. Działania są utrudnione, gdyż bardzo ciężko jest wyrwać prostytutkę z tego środowiska i z tej profesji. Funkcjonariusze w rozmowach z kobietami pracującymi na ulicy wskazują na miejsca, gdzie mogą otrzymać pomoc. Do najbardziej znanych należy Caritas Polska, Centrum Praw Kobiet czy LaStrada – Fundacja Przeciwko Handlowi Kobietami.