Właśnie zaczęło padać w naszym regionie. Według prognozy ma spaść nawet 40 litrów na metr kwadratowy. Ponieważ wiele powierzchni jest zabetonowanych, dlatego należy spodziewać się podtopień.
W sąsiednim powiecie krotoszyńskim i dalej jarociński strażacy mają pełne ręce roboty od środka nocy. Szeroki front doszedł do powiatu ostrowskiego o godzinie 6.30.
Opad ma trwać około 5-6 godzin.
Aktualizacja
Strażacy z powiatu ostrowskiego otrzymali pierwsze zgłoszenia chwilę przed godziną 7 rano. Zalania posesji odnotowano w gminach Sośnie, Odolanów oraz Raszków.
Mieszkańcy ulicy Bartosza w Ostrowie Wielkopolskim informują nas, że już cztery razy w tym roku zostali zalani. Oczekują szybkiej interwencji władz miasta.
W Żerkowie (powiat jarociński) zalało nawet baseny
W Ostrowie Wielkopolskim zalało pod wiaduktami.
Ostrowscy strażacy zostali wezwani m. in. do zalanych garaży na Bojanowskiego.
Strażacy są momentami bezradni gdy studzienki są pełne, ulice zalane i nie ma gdzie przepompować wody.
Kolejna interwencja strażaków jest w Urzędzie Skarbowym.
Okólna zalana
7.50 wiadukt krotoszyński całkowicie nieprzejezdny. Duże korki w rejonie wiaduktu odolanowskiego.
Skrzyżowanie ulicy Konopnickiej z al. Słowackiego
Okólna z drugiej strony
Bartosza
Wańkowicza wzdłuż Mahle, autor Piotr P.
Urząd miasta
8.40
Zalewa komendę policji.
Wiadukt krotoszyński
Harcerska i Konopnickiej
Ostrów Wielkopolski od kilku godzin zmaga się z intensywnymi opadami deszczu, które spowodowały poważne utrudnienia w całym mieście. Ulewa, która nawiedziła region, doprowadziła do licznych podtopień oraz zamknięcia wielu dróg. Apelujemy o ostrożność i unikanie podróży, jeśli to nie jest konieczne.
Sytuacja na drogach jest wyjątkowo trudna. Nieprzejezdne są następujące odcinki:
Al. Powstańców Wielkopolskich,
Wiadukt na ulicy Brzozowej,
Most Krotoszyński,
Ulice: Skorupki, Ofierskiego, Okólna, Kilińskiego, Rejtana, Krotoszyńska, Brzozowa, Chopina, Harcerska, częściowo Aleje Słowackiego.
– Według pomiarów, w zachodniej części miasta spadło już 90 litrów wody na metr kwadratowy, podczas gdy w centrum Ostrowa Wielkopolskiego zanotowano 70 litrów na metr kwadratowy. Zgodnie z najnowszymi alertami meteorologicznymi, opady deszczu mogą potrwać do godziny 13:00. Służby ratunkowe są w pełnej gotowości. Jak dotąd zgłoszono około stu interwencji, głównie związanych z zalanymi budynkami, posesjami oraz piwnicami. Straż pożarna oraz inne służby ratunkowe pracują na najwyższych obrotach, aby minimalizować straty i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom – podkreśla Krystian Kaczmarek sekreatrz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Zasiłki dla Poszkodowanych
Mieszkańcy Ostrowa, którzy ucierpieli z powodu ulewy i ponieśli straty w swoim mieniu, mogą ubiegać się o zasiłek z tytułu zdarzenia losowego. Jednorazowy zasiłek wynosi do 6 tysięcy złotych. Wnioski można składać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS).
Doprecyzowanie
MOPS nie wypłaca zasiłków, bo ktoś poniósł straty z tytułu zalania, podtopień tylko udzieli pomocy jeśli zalanie spowodowało, że utracił wszystkie podstawowe rzeczy do życia, a jego środki finansowe nie pozwalają na zapewnienie ich we własnym zakresie takich jak ubrania, środki czystości, czy żywność itp.
Apel do Mieszkańców
Apelujemy do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności. Zaleca się unikanie niebezpiecznych miejsc oraz pozostanie w domach, jeśli to możliwe. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego warto śledzić bieżące komunikaty i stosować się do zaleceń służb porządkowych.
Po tym jak sytuację w Ostrowie Wielkopolskim naglośniły ogólnopolskie media wysłano do naszego miasta zastępy straży pożarnej z sąsiednich powiatów.
– Wszystkie cieki wodne, które płyną do Ostrowa zbierały wodę z całego regionu Południowej Wielkopolski, dlatego suma tych strat jest tak duża. Ucierpiały domy jednorodzinne, urzędy, takie jak ZUS, urząd skarbowy, sanepid i urząd miejski, a także cztery placówki oświatowe. To przedszkole nr 15 i 17 oraz szkoła podstawowa nr 14 i 2. Głównie doszło do podtopienia dolnych kondygnacji tych budynków – mówi Beata Klimek prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
W mieście jest 7 zbiorników retencyjnych, w tym 3 przy rzece Ołobok. W sumie mogą pomieścić prawie 80 tysięcy metrów sześciennych wody. Dwa z nich, przy ulicach Poznańskiej i Torowej zostały całkowicie wypełnione podczas dzisiejszych opadów.
– W tej chwili trwa czyszczenie krat w rowach, aby udrożnić przepływ wód opadowych. Zabezpieczamy także otwarte przez ciśnienie wody studzienki kanalizacyjne, które stanowią zagrożenie dla kierowców i pieszych. Równolegle trwa wypompowywanie wody z zalanych obiektów i piwnic. Nasze służby będą pracować bez przerwy, aby jak najszybciej usunąć skutki poniedziałkowej ulewy – tłumaczy Zdzisław Marek, dyrektor ds. technicznych WODKAN S.A.
Ostrowianie, którzy ponieśli straty w wyniku poniedziałkowej ulewy, mogą ubiegać się o pomoc finansową. Wnioski należy składać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. MOPS uruchomił specjalny numer telefonu dla poszkodowanych: 790 255 327.