Ostrów Wielkopolski stawia na zieloną i tanią energię

Udostępnij
Tweet
Dziś podpisano umowę na budowę nowoczesnej instalacji odnawialnego źródła energii, w ramach której powstanie ekologiczny kocioł biomasowy. Wartości zadania to aż  29 milionów złotych.
  • Głównym celem inwestycji jest redukcja emisji CO2 o 18 tysięcy ton rocznie, co oznacza czystsze powietrze dla naszych mieszkańców.

 

  • Dzięki temu projektowi zaoszczędzimy 5 mln złotych rocznie na kosztach emisji, co pozwoli na obniżenie cen ciepła systemowego w ostrowskich domach.

 

  • Inwestycja potrwa ponad dwa lata i jest współfinansowana z programu rządowego Polski Ład, który dołożył ponad 12 mln złotych do tej ważnej inicjatywy. Pozostała kwota, 18 milionów złotych pochodzi z budżetu miasta.

 

  • Będzie to najnowocześniejsza tego typu inwestycja w Polsce.
POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Jak nie dać sobie ukraść roweru?
Subskrybuj
Powiadom o
66 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
poco
6 godzin temu

powiat ma około 100 jednostek OSP dofinansowanych w ostatnich latach w nowe samochody i sprzęt ratowniczy czy komendant powiatowy OSP może zdać relację ile jednostek pomagało poza terenem powiatu na terenach powodziowych i czy otrzymał chęć udzielenia pomocy powodzianom przez członków podległych jednostek wykorzystując otrzymany sprzęt przepraszam że wypowiedż na temacie o zielonej energi bo o temacie powodzi nie ma relacji

Zdziwiony
10 godzin temu

to teraz miasto (budżet miasta) finansuje OZC ?

Mirek
12 godzin temu

Za ten smród weź się babo bo go czuć kilometrami, chodzi o wysypisko śmieci,smród z gaci to jest pikuś, cieszysz się bo tu niemieszkasz,

WW
1 dzień temu

Poważnie?? Wystarczy jeden artykuł na intarnecie:
Spalanie biomasy powoduje emisje gazów takich jak: dwutlenek węgla, tlenek węgla, ozon troposferyczny i tlenki azotu. Również w dymie występują silnie toksyczne zanieczyszczenia organiczne, jak: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), polichlorowane dibenzo-p-dioksyny i dibenzofurany
Dodatkowo Wady:
Jedną z nich jest z pewnością to, że w porównaniu z paliwami kopalnymi biomasa ma małą wartość energetyczną. Ponadto, mała gęstość sprawia, że ciężej się ją składuje i transportuje. Dodatkowo, trzeba dbać o odpowiedni poziom wilgotności biomasy zanim ją spalimy
Wnioski:
Jakie są oszczędności Skoro ,Będziemy i tak emitować CO i w związku z tym opłaty za emisje nie znikną. Dodatkowo skoro jest to paliwo mniej wydajne to będzie trzeba „Hajcować na potęgę” by zrównoważyć bilans elektryczny/ cieplny Więc szykujmy się za wdychanie : „tlenek węgla, ozon troposferyczny i tlenki azotu. Również w dymie występują silnie toksyczne zanieczyszczenia organiczne, jak: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), polichlorowane dibenzo-p-dioksyny i dibenzofurany” Skoro to jest zdrowsze od CO co swoją drogą jest niejako Eko ściemą gdyż w większość CO pochłaniają rośliny a w atmosferze jest ok 0%-5% tego piekielnego gazu 😛
Gratuluje Inwestycji dla „Dobra mieszkańców”

Jaco
odpowiada  WW
14 godzin temu

Racja. To są absurdy spowodowane lobbingiem środowiska producentów tych „ekologicznych” paliw w postaci chociażby pelletu, którzy twierdzą, że spaliny z tego produktu są dużo bardziej ekologiczne niż np. z gazu ziemnego. A główny powód jest taki, że w Niemczech produkuje się tego gówna najwięcej i trzeba zachować rynki zbytu. A gdyby nie wojna w Ukrainie i sankcje na rosyjski gaz, to działał by Nord Stream 2 i Niemcy mieli by super tani gaz, który by odsprzedawali z zyskiem do innych krajów. I wtedy gaz byłby sehr gut.

ww
odpowiada  Jaco
5 godzin temu

Smutna prawda 🙁

kit
1 dzień temu

Wsadźcie wy sobie wasz zielony ład w cztery litery i je podetrzyjcie bo smród od tego jest

Łukasz
1 dzień temu

Tylko w zacofanej Europie bawią się z jakimś zielonym ładem i tymi nic nie wartymi źródłami energii odnawialnej byle tylko skubać ludzi z kasy ,jestem ciekaw czy w takich krajach afrykańskich też tak się z tym bawią tam nawet nie bawili się w tą pseudo pandemię covidka,tu w Europie najgorszym syfem jest Unia Europejska która trzeba jak najszybciej opuścić albo rozwiązać bo za chwilę pracować będziemy tylko na same rachunki i jeszcze braknie,no za moment ruszy najdroższe miejskie ogrzewanie ostrowskie w kraju z OZC bo Caryca nam takie stawki zafundowała żeby kolega prezes z OZC mógł sobie maybacha na wiosnę kupić,niech Ci co za nią głosowali plują sobie w mordę bo ledwo zaczęła drugą kadencję a już kolejne prawie 30 baniek kredytu zaciągnięte a miasto przypomina melinę z pustymi sklepami zlikwidowanymi i rozsypujące się kamienicę ale najważniejsze że drzewka stoją na wiosny ludów zabierając miejsca parkingowe a na Witosa robiąc płatne parkingi gdzie przez tyle lat były bezpłatne,no brawo klimkowa👏👏👏👎👎👎👎do bani z taką prezydentową.

Józwa Butrym
odpowiada  Łukasz
14 godzin temu

W krajach afrykańskich przetwarzają wszystkie śmieci, które im reszta świata podsyła. Odzyskują np. miedź z kabli, których izolację palą w ogniskach. I ten syf dostaje się do atmosfery i do nas wraca, ale politycy UE twierdzą, że Europa jest ekologicznie coraz czystsza.

Ostatnio edytowany 14 godzin temu by Józwa Butrym
aaa
1 dzień temu

O jakim czystym powietrzu Oni mówią. Ruszył sezon grzewczy i powoli czuć ekologie w Ostrowie a to dopiero początek.Wprowadzili ustawę o likwidacji kopciuchów i ile to dało czystego powietrza. Po co były deklaracje o emisyjności dla budynków. Żadnej konsekwencji żeby kontrolować i sprawdzać rodzaj ogrzewania.

SUZUKI
odpowiada  aaa
1 dzień temu

Ktoś ma willę i ma klepnąć się w tyłek i wyciągnąć z kieszeni 300tyś zł na pompę ciepła,fotowoltanikę ,ocieplenie posesji bo takie widzimisię i lobby mają jacyś ludzie w Brukseli

Aaa
odpowiada  SUZUKI
1 dzień temu

Nie chodzi od razu żeby pompę ciepła kupować ale wystarczy palić w piecu nowszej generacji i nie śmieciami lub oponami. Tylko niech nikt nie opowiada że nie stać ludzi bo znam posesję gdzie są środki na opał ale po co jak można byle czym tylko żeby ciepło w grzejniki leciało.

Zosia Boska
1 dzień temu

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy (OZC) niestety sprzedaje uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. W przeszłości OZC również angażował się w sprzedaż uprawnień do emisji CO2, a w latach 2008-2012 sprzedano znaczną ilość tych uprawnień, co przyczyniło się do poprawy wyników finansowych spółki, ale niekoniecznie wpłynęło w przyszłości na zmniejszenie kosztów zakupu energii przez  mieszkańców.

Elektor
odpowiada  Zosia Boska
1 dzień temu

Handel emisja CO2 to jest jakiś obłęd! Gdyby jeszcze z 20 lat temu coś takiego ktoś chciał wprowadzać śmiechem by go zabili! To jest tak horrendalna głupota tak gigantyczne oszustwo że się w pale nie mieści! Kto bierze te grube pieniądze? Kro jest tym głównym megazlodziejem? To przecież jest chyba największe złodziejstwo w historii! Handel powietrzem! I dorośli ludzie z poważnymi minami o tym dyskutują! Dla mnie niepojęte! Tu dziecko widzi że król jest nagi. Niesamowite!

66
0
Napisz co o tym sądziszx