Kolejowa perełka odzyskuje blask. Niewiele brakowało do jej zezłomowania

W Ostrowie Wielkopolskim znajduje się kolejowa perełka – parowóz Ty45-94. I choć wydawało się, że za chwilę ulegnie całkowitej dewastacji, to jednak udało się zebrać pasjonatów i pieniądze na jego odrestaurowanie. Lokomotywa stoi przy kładce nad torami na początku ulicy Skorupki.

Parowóz Ty45-94, znany i ceniony wśród miłośników kolejnictwa, właśnie przechodzi długo wyczekiwany proces renowacji. Ten zabytkowy parowóz, stojący przed bramą zakładu CARGO w Ostrowie Wielkopolskim, jest symbolem bogatej historii polskich kolei. Od czasu jego przybycia w 1987 roku cieszy się szczególną sympatią mieszkańców, dla których stał się niemal ikoną. Od tamtego momentu wiele się zmieniło, ale potrzeba zachowania historycznych pamiątek i ich ochrony przed niszczejącym wpływem czasu pozostała równie istotna.

Historia Parowozu Ty45-94 w Ostrowie Wielkopolskim

Parowóz Ty45-94, własność warszawskiego Muzeum Kolejnictwa Stacja Muzeum, przybył do Ostrowa Wielkopolskiego w 1987 roku. Wówczas trafił do miejscowej lokomotywowni, gdzie przeprowadzono jego pierwszą renowację. Rok później, w 1988 roku, parowóz został ustawiony jako pomnik przed bramą zakładu, stając się lokalnym zabytkiem techniki oraz obiektem zainteresowania pasjonatów. W 1995 roku przesunięto go na obecne miejsce, gdzie stoi do dziś.

Ostatnia poważna renowacja tej maszyny miała miejsce niemal 20 lat temu, w 2005 roku. Prace te były przeprowadzone dzięki inicjatywie Marka Płóciennika – kolejarza, który stał się patronem Kolejowej Izby Tradycji. Tamten rok był także szczególny dla całego regionu, gdyż organizowano wówczas wystawę z okazji 130-lecia linii kolejowej Kluczbork-Poznań. Dziś, na progu kolejnego jubileuszu, parowóz Ty45-94 wymaga znacznie szerszych prac konserwacyjnych, by w pełni odzyskać swój dawny blask.

Prace Renowacyjne – Cele i Zakres

Obecna renowacja parowozu Ty45-94, prowadzona od 2019 roku dzięki współpracy Muzeum Kolejnictwa oraz Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej – Muzeum Parowozownia Jarocin, to ambitne przedsięwzięcie wymagające cierpliwości i zaangażowania. Po latach zaniedbań i wpływie czynników atmosferycznych maszyna wymaga kompleksowej renowacji. Zewnętrzny wygląd parowozu nie pozostawiał złudzeń – jego stan wizualny wymagał pilnych interwencji.

CZYTAJ  Znowu brawura za kółkiem BMW – tragiczny wypadek AKTUALIZACJA

Prace posuwają się systematycznie, choć wolno. Renowacja obejmuje nie tylko odświeżenie malowania, ale także konieczność uzupełnienia licznych ubytków. Do wykonania pozostaje m.in. naprawa i oczyszczenie podłogi budki maszynisty, wymiana uszkodzonych lamp, czy naprawa przewodów powietrznych. Zespół zaangażowany w projekt działa z wielkim zapałem i determinacją, a każdy postęp dodaje nadziei na finalne przywrócenie dawnego piękna tego wyjątkowego parowozu.

Wsparcie Społeczności – Jak Można Pomóc?

Proces renowacji parowozu Ty45-94 jest kosztowny i czasochłonny, dlatego każda pomoc jest na wagę złota. Wszystkim, którym los tej maszyny nie jest obojętny, zaoferowano możliwość wsparcia prac konserwacyjnych poprzez zakup cegiełek, pocztówek, magnesów oraz specjalnie wydanego kalendarza na rok 2025. Całkowity dochód z tej inicjatywy zostanie przeznaczony na renowację, pozwalając zespołowi pasjonatów kontynuować swoją pracę i przywrócić parowóz do pełnej świetności przed zbliżającym się jubileuszem 150-lecia linii Kluczbork-Poznań. Te będzie można nabyć w miejscach wskazanych poniżej:

Podziękowania i Nadzieje na Przyszłość
Dzięki dotychczasowemu wsparciu udało się wykonać już znaczną część prac, które były pilnie potrzebne, aby zabezpieczyć Ty45-94 przed dalszym niszczeniem. Wszystkim zaangażowanym – zarówno darczyńcom, jak i osobom, które ofiarowały wiele ciepłych słów otuchy – zespół renowacyjny składa serdeczne podziękowania. Każda pomoc, nawet najmniejsza, przyczynia się do uratowania tego ważnego zabytku techniki kolejowej.
Parowóz Ty45-94 to kawał historii i dziedzictwa Ostrowa Wielkopolskiego. Z niecierpliwością czekamy, aż po zakończeniu renowacji będzie mógł znów zachwycać swoim wyglądem – ku radości mieszkańców i miłośników kolei z całej Polski.

fot: Damian Duda – Klub Miłośników Kolei.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Rowerzysta mocno pożałował TEGO

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
M43
21 dni temu

To „szybko” się za tą „renowację” zabrali. Zima wkracza szeroka bramą, coraz niższe temperatury i malowanie trzeba będzie przerwać. Oby do wiosny. 🙂

Xyz
21 dni temu

Pomalujcie ja na żółto/ niebiesko

75thecrow
22 dni temu

Brawo napisać szacun to mało napisać,tylko teraz monitoring by się przydał by lokalna hołota nie pobazgrała tego sprejem

bartek
odpowiada  75thecrow
21 dni temu

Musi byc monitoring koniecznie ,pozdrawiam i duzo zdrowia wam zycze.

miłośnik kolei
odpowiada  75thecrow
21 dni temu

Monitoring owszem, ale dodatkowo ogrodzenie by się przydało. Jeden z drugim zakryją sobie gęby, pobazgrają sprayem i szukaj wiatru w polu.

Ja
22 dni temu

Bardzo fajna inicjatywa, godna poparcia, ale z ostrowska hołotą szkoda zachodu u pieniedzy, jesli nie bedzie monitoringu. W tym kaciku zdala od zabudowan szybko padnie ofiarą zlomiarzy i wandali.

swoj
22 dni temu

wyczerpujaca,urzekajaca haistoria parowozu zrozumialem z niej ze w 87 wprost z warszawskiej fabryki przyjechala nowa lokomotywa tu gnije w krzakach. zastanawia mnie sens jej restauracji tak stoi w miejscu gdzie nikt jej niezobaczy wiedza o niej okoliczne rojbry-czyz nie!??

Koza
22 dni temu

Lokomotywa może super ale co z PKP Cargo 10 m dalej ?? Będzie istnieć ??

Jan
22 dni temu

Przypominam ze na Ostrowskim dworcu PKP stoi za siatką piękna lokomotywa w stanie agonalnym peron 1 prawa strona

Były kolejarz
22 dni temu

w obecne miejsce parowóz zostaw ustawiony w 1995 roku a nie w 1991, dokładnie w rocznicę kolei w Ostrowie Wielkopolskim. Dobrze że są jeszcze entuzjaści kolejnictwa bo ani muzeum w Warszawie ani CARGO pieniędzy na renowację by nie dali.

AsaSyn
22 dni temu

Bardzo słuszna i po prostu fajna inicjatywa. Brawo dla pasjonatów i wszystskich zaangażowanych osób.

Nosacz
22 dni temu

Proponuję od razu założyć monitoring, bo stanie się z nią dokładnie to, co z mniejszym kolegą na ulicy Dworcowej. Pawiany żyją wśród Nas … nie umniejszając oczywiście małpokształtnym.

Tomek
odpowiada  Nosacz
22 dni temu

Tak zgadza się monitoring odnośnie zniszczeń

21
0
Napisz co o tym sądziszx