Kontrowersyjna waloryzacja podatków w Ostrowie Wielkopolskim

Waloryzacja podatków w Ostrowie Wielkopolskim: konieczność czy trudny kompromis?

Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Beata Klimek, poinformowała o decyzji Rady Miejskiej dotyczącej waloryzacji stawek podatku od nieruchomości. Ta istotna uchwała, choć spotkała się z różnymi reakcjami, przyczyni się do zwiększenia dochodów miasta i umożliwi realizację kluczowych inwestycji oraz programów społecznych. Przeciwni uchwale byli radni Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050, jednak dzięki wsparciu pozostałych radnych, w tym radnego Leszka Witonia, uchwała została przyjęta.

Argumenty za podwyżką podatków

Waloryzacja podatków od nieruchomości była trudnym, ale koniecznym krokiem w obecnej sytuacji finansowej samorządów. Miasto, jak zauważyła prezydent Klimek, bez odpowiednich dochodów nie mogłoby funkcjonować. Konsekwencją braku waloryzacji byłoby wstrzymanie programów inwestycyjnych, a nawet paraliż działania wielu istotnych projektów. Dzięki kompromisowemu rozwiązaniu, przyjętemu przez radnych, uda się sfinansować takie inicjatywy, jak:

  • stypendia Jana Pawła II,
  • bezpłatna nauka pływania dla najmłodszych,
  • Ostrowski Budżet Obywatelski,
  • miejskie becikowe,
  • modernizacja Rodzinnych Ogródków Działkowych,
  • bieżące utrzymanie dróg,
  • programy profilaktyki zdrowia.

Przykładem odpowiedzialnego podejścia była poprawka do projektu uchwały, zgłoszona przez radnego Leszka Witonia, która pomogła osiągnąć kompromis i umożliwiła realizację tych ważnych zadań.

Wysokość stawek i reakcje mieszkańców

Od 2025 roku stawka podatku od nieruchomości w Ostrowie Wielkopolskim wyniesie 1,12 zł miesięcznie za metr kwadratowy dla budynków mieszkalnych.

Decyzja ta wywołała mieszane emocje. Część mieszkańców wyraziła niezadowolenie, argumentując, że przez lata byli przyzwyczajeni do stabilnych, niezmienianych podatków.

Warto jednak zauważyć, że sytuacja, w której waloryzacja stawek była konieczna, była nieunikniona.

W ostatnich latach inflacja i wzrost kosztów utrzymania infrastruktury miejskiej znacząco obciążyły budżety samorządów, a bez odpowiednich działań finansowych miasto nie mogłoby realizować swoich podstawowych funkcji.

Odpowiedzialność ponad populizm

Prezydent Klimek podkreśliła, że decyzja radnych wymagała odwagi i odpowiedzialności za losy miasta. Skrytykowała jednocześnie populistyczne podejście przeciwników uchwały, którzy, jak zaznaczyła, narażali miasto na paraliż finansowy i zatrzymanie inwestycji. Dziękowała radnym, którzy dostrzegli długofalowe korzyści płynące z tej decyzji i postawili na rozwój miasta.

CZYTAJ  Na co zwrócić uwagę podczas kupna smartwatcha?

Choć decyzja o waloryzacji podatków budzi kontrowersje, jest krokiem w stronę zabezpieczenia przyszłości Ostrowa Wielkopolskiego. Zrozumiałe jest rozżalenie wielu mieszkańców, którzy przez lata nie musieli mierzyć się z podwyżkami podatków. Jednak w obliczu zmieniającej się sytuacji gospodarczej, takie decyzje są nieuniknione, jeśli miasto ma dalej się rozwijać i realizować potrzeby mieszkańców.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Damian
4 minut temu

Becia szuka teraz kasy w kieszeniach mieszkańców,nie dość że mamy obecnie najdroższe miejskie ogrzewanie to teraz podatki w górę no to za chwilę jeszcze więcej pustych sklepów i kamienic będziemy mieli,Czy ta baba nie widzi tego że Ostrów umiera?za max 5 lat to miasto będzie miało więcej emerytów i rencistów niż ludzi pracujących a jeszcze żadne miasto na emerytach i rencistach nie uciągło.A miasto ma ponad grubo 150 milionów długu z czego ponad 90 to zasługa Beci.

Sas
21 minut temu

Te bezpłatne lekcje pływania to gdzie się odbywają? bo już drugie dziecko posyłam na lekcje i płace…

kit
31 minut temu

Z tych punktów które pani prezydent wylicza to tylko „bieżące utrzymanie dróg” ( no może jeszcze ” Ostrowski Budżet Obywatelski ” choć to jest wybieranie rzeczy które i tak miasto powinno zrobić) widzę jako inicjatywy dla wszystkich obywateli. reszta promocja i rozdawnictwo włodarzy miasta.

Mariusz
32 minut temu

Beata Betonoza Klimek i to jej serce dla mieszkańców… Wstyd!!!!!!!

Olga
37 minut temu

Co drugi radny podporządkowany prezydencie – powiązania koleżeńskie, załatwione stanowiska pracy dla rodziny i znajomych, to co się dziwimy,że głosują tak jak Beata zagra.

łoby watel
37 minut temu

Becia!! Jeszcze trochę i sama zostaniesz w tym łostrówku i sama se będziesz płacić podatki!

Karol
39 minut temu

Dlaczego p.klimek przed wyborami nie mówiła o podniesieniu podatków? Aż tyle się nie zmieniło przez te parę miesięcy. Ma ostrowian za id—ów,którym można wszystko wcisnąć. Brzydko p.prezydent,oj brzydko

Mima
41 minut temu

Ciekawe ile przeznaczy na kilka razy w roku zalane garaże na Konopnickiej.

mieszkaniec
1 godzina temu

Baju Baju dla frajerów

-stypendia Jana Pawła II,bezpłatna nauka pływania dla najmłodszych,miejskie becikowe.Dlaczego mam łożyć na cudze dzieci????
-modernizacja Rodzinnych Ogródków Działkowych.Nie słyszałem aby jakiekolwiek ogródki działkowe były modernizowane za to wiadomo że władze miasta mają ochotę część ogródków zlikwidować aby połączyć ramę północną z ul poznańską.
programy profilaktyki zdrowia.Są realizowane bardzo rzadko i są przeznaczone dla seniorów.Czemu mam na to łożyć skoro nie jestem seniorem.
-bieżące utrzymanie dróg czyli obowiązek miasta który nigdy nie był tak źle realizowany jak za rządów beaty Klimek,Miasto obsadzone zielskiem ograniczającym widoczność przez co dochodzi do wypadków jak ostatnio na głogowskiej,tak samo oszczędnie koszona trawa ogranicza widoczność w okresie wzrostu,zimą za to sypanie masy piachu i soli nawet jak śniegu jest niewiele albo topnieje i za chwilę go nie będzie.Na takie utrzymanie dróg to też nie mam ochoty łożyć.
I na koniec pytanie : Dlaczego Klimek na siłę chce realizować inwestycje których mieszkańcy nie chcą skoro nie chcą podwyżki podatku.

21
0
Napisz co o tym sądziszx