85. rocznica śmierci mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego

Dziś w Ostrowie Wielkopolskim obchodzono 85. rocznicę tragicznych wydarzeń, które na zawsze zapisały się w historii miasta i okolic. W 1939 roku, w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji, mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego zostali brutalnie zamordowani w Lesie Winiarskim. Ofiarami represji byli przedstawiciele lokalnej społeczności – osoby niewinne, które poniosły śmierć w wyniku bezwzględnych działań okupanta.

Parafia Konkatedralna pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim upamiętniła 85. rocznicę tragicznych wydarzeń z Lasu Winiarskiego pod Kaliszem. Mszy świętej w intencji zamordowanych przewodniczył delegat biskupa kaliskiego, ks. prał. Tomasz Ilski, który podkreślił wagę pamięci o przodkach oraz znaczenie refleksji nad godnością człowieka i wartością wolności.

Historyczne tło tragedii
14 grudnia 1939 roku, podczas II wojny światowej, niemieccy okupanci dokonali egzekucji na grupie 25 przedstawicieli społeczności Ostrowa Wielkopolskiego, w tym samorządowców, nauczycieli, przedsiębiorców oraz powstańców wielkopolskich. Ofiary wywieziono do lasu w Winiarach, gdzie zostały zamordowane strzałem w tył głowy. Głównym „dowodem” przeciwko nim była Złota Księga Miasta Ostrowa, w której widniały nazwiska zasłużonych obywateli miasta.

Egzekucje w Lesie Winiarskim były elementem szerokiej akcji niemieckiego terroru wymierzonego w lokalne elity, mającej na celu zniszczenie polskiej tożsamości i wyeliminowanie przywódców lokalnych społeczności.

Uroczystości rocznicowe w Ostrowie
Msza święta odbyła się w Parafii Konkatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Zgromadzonych wiernych powitał proboszcz parafii, ks. Adam Kosmała. W homilii ks. Tomasz Ilski przypomniał o znaczeniu pamięci historycznej i o tym, jak ważne jest zachowanie tożsamości narodowej.

– Nie pozwólmy, aby ktokolwiek nam narzucał myślenie, że polskość to nienormalność – mówił kapłan, nawołując do refleksji nad znaczeniem myśli i wolności w życiu człowieka. Podkreślił, że rezygnacja z użycia rozumu prowadzi do jego kapitulacji, co w przeszłości otwierało drogę totalitarnym ideologiom.

Ks. Ilski przypomniał również o losach zamordowanych, m.in. dyrektora Katolickiego Gimnazjum, dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego, którego uczniowie i absolwenci walczyli o polskość, a wielu z nich straciło życie w Dachau, Katyniu i innych miejscach kaźni.

CZYTAJ  Przewoził busa. Wypadły z obwodnicy Ostrowa

Przestroga dla współczesnych
W swojej homilii ks. Ilski odwołał się także do słów św. Jana Pawła II, wskazując na współczesne zagrożenia dla godności człowieka i prawa do wolności. Przestrzegał przed ideologiami, które podporządkowują prawa człowieka wymogom systemu.

Kapłan zwrócił również uwagę na symbolikę witraża „Chrystus Król Zbawiciel Świata” (Salvator Mundi), znajdującego się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie. Witraż ten, będący symbolem walki o polskość, w czasach okupacji i komunizmu był wymontowany i niedostępny dla uczniów.

– Nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa i nie można zrozumieć Polski bez Chrystusa – mówił ks. Ilski, zachęcając wiernych do pielęgnowania wiary i patriotyzmu.

Wspomnienie ofiar i udział znamienitych gości
Po błogosławieństwie głos zabrał Zygmunt Malik, inicjator upamiętnienia ofiar zbrodni w Lesie Winiarskim. Podkreślił, że mimo upływu czasu społeczność Ostrowa Wielkopolskiego nie zapomina o tragedii i heroizmie zamordowanych obywateli miasta.

Uroczystość uświetnił występ Chóru Nauczycielskiego im. S. Wiechowicza pod dyrekcją Renaty Pacyny. Partię solową „Ave Maria” wykonał wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, m.in. prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, jej zastępca Sebastian Górski, przewodniczący Rady Miejskiej Damian Grzeszczyk oraz prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i wnuk jednego z zamordowanych, Stanisława Musielaka, burmistrza Ostrowa w latach 1920-1929.

Pamięć jako zobowiązanie
Zbrodnia w Lesie Winiarskim przypomina o okrucieństwie wojny i znaczeniu obrony podstawowych wartości, takich jak wolność, godność człowieka i prawda historyczna. Jak podkreślano podczas uroczystości, pielęgnowanie pamięci o przeszłości jest nie tylko hołdem dla ofiar, ale również przestrogą dla przyszłych pokoleń.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Dzieci na hulajnodze zderzyły się z BMW przy galerii

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marian
4 godzin temu

Niemcy by nam nigdy takiego czegoś nie zrobili to byli naziści którzy w 1945 roku odlecieli na księżyc 🙂

SS
1 dzień temu

Uśmiechamy się

2
0
Napisz co o tym sądziszx