Protestowali przeciwko LIDL-owi

Walka o zachowanie wyjątkowego charakteru Gietrzwałdu – miejsca szczególnego dla polskiego katolicyzmu – nabiera ogólnopolskiego wymiaru. W Kaliszu odbyła się pikieta przeciwko planowanej budowie inwestycji sieci Lidl w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Protest organizowali mieszkańcy oraz środowiska związane z ochroną dziedzictwa religijnego, a wśród uczestników znalazł się były poseł Witold Tomczak.

Pikieta w Kaliszu

Podczas zgromadzenia w Kaliszu rozdano dużą liczbę ulotek informujących o znaczeniu Gietrzwałdu i zagrożeniach związanych z kontrowersyjną inwestycją. Witold Tomczak, relacjonując przebieg pikiety, podkreślił, że atmosfera była spokojna, a działania uczestników spotkały się z zainteresowaniem przechodniów. Odczytano także oświadczenie protestujących, wyjaśniające powody sprzeciwu wobec budowy centrum dystrybucyjnego Lidla w tak newralgicznym miejscu.

„Udana pikieta w obronie Gietrzwałdu w Kaliszu! Dużo rozdanych ulotek, odczytane oświadczenie protestujących, rozmowy z przechodniami. Panowie policjanci zabezpieczający zgromadzenie bardzo sympatyczni i pomocni – odparli próbę interwencji personelu Lidla, przyjęli też ulotkę. Po modlitwie różańcowej zgromadzenie rozwiązaliśmy.” – napisał Tomczak w swojej relacji.

Zgromadzenie zakończyło się wspólną modlitwą różańcową, co dodatkowo podkreśliło religijny wymiar sprzeciwu.

Kontrowersje wokół budowy Lidla w Gietrzwałdzie

Protesty związane z inwestycją Lidla w Gietrzwałdzie wynikają z wyjątkowego charakteru tego miejsca. Gietrzwałd, będący jedynym uznanym przez Kościół katolicki miejscem objawień maryjnych w Polsce, przyciąga pielgrzymów z całego kraju. Planowana budowa sklepu w sąsiedztwie sanktuarium budzi obawy o naruszenie sacrum oraz zniszczenie lokalnego krajobrazu.

Środowiska protestujące, w tym mieszkańcy Gietrzwałdu i wspierające ich organizacje, podkreślają, że miejsce to powinno być chronione jako narodowe dziedzictwo religijne i kulturowe. Kaliska pikieta była jednym z wielu działań podejmowanych w różnych częściach Polski, by nagłośnić sprawę i zwiększyć presję na inwestora.

Społeczny sprzeciw trwa

Protesty takie jak ten w Kaliszu pokazują, że sprawa Gietrzwałdu ma wymiar ogólnopolski i budzi emocje nie tylko w lokalnych społecznościach. Organizatorzy podkreślają, że nie zamierzają ustawać w wysiłkach na rzecz ochrony Gietrzwałdu, a ich celem jest przede wszystkim dialog z inwestorem oraz władzami odpowiedzialnymi za wydawanie zgód na kontrowersyjne projekty.

CZYTAJ  Tak prezentuje się budżet Ostrowa na 2025 rok

Czy protesty doprowadzą do zmiany decyzji inwestora i ochrony Gietrzwałdu przed komercjalizacją? To pytanie pozostaje otwarte, jednak zaangażowanie uczestników, takich jak kaliszanie, dowodzi, że sprawa jest bliska sercom wielu Polaków.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
44 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pablo
8 godzin temu

Bawi mnie to niesamowicie 🙂 podobnie jak zakaz handlu w niedzielę 😀 Intermarche znalazło lukę prawną i ma otwarty sklep do godz. 16 🙂 zgadnijcie ile jest dostępnych koszyków przy wejściu do sklepu w godzinach kiedy kończy się msza w pobliskim kościele 😀 ZERO! Ci sami ludzie, którzy krzyczeli razem z PiSem, że trzeba pozamykać sklepy bo niedziela jest dla rodziny, teraz z całą tą rodziną biegną na zakupy 😀 szczyt hipokryzji…

Ostatnio edytowany 8 godzin temu by Pablo
eeh
23 godzin temu

XXI dramat

M43
1 dzień temu

Średniowiecze w 21 wieku. Wstyd! 🙁

Ostatnio edytowany 1 dzień temu by M43
44
0
Napisz co o tym sądziszx