Nowy rodzaj odpadów do segregacji i to już od 1 stycznia!

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wchodzą w życie nowe zasady segregacji odpadów, które obejmują obowiązek osobnego zbierania zużytych tekstyliów. Oznacza to, że ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, a nawet dywany będzie można oddawać w specjalnych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Przykładem takiej lokalizacji jest PSZOK w Ostrowie.

Zmiany wprowadzono na podstawie nowych dyrektyw unijnych oraz przepisów polskiego prawa. Do tej pory tekstyliów nie zbierano w PSZOK-ach. Teraz mieszkańcy będą mogli oddawać te odpady bez limitów ilościowych.

Co można oddać na PSZOK?

Do odpadów tekstylnych, które należy segregować i przekazywać do PSZOK, zaliczają się m.in.:

  • Ubrania – codzienne, sportowe, robocze, bielizna.
  • Tkaniny domowe – pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony.
  • Akcesoria tekstylne – szaliki, czapki, rękawiczki, torby tekstylne.
  • Buty – wszelkiego rodzaju obuwie (mogą być również zbierane w specjalnych punktach dedykowanych wyłącznie obuwiu).

Dlaczego wprowadzono zmiany?

Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz lepsze wykorzystanie zasobów surowcowych. Do tej pory zużyte ubrania czy buty najczęściej lądowały w ogólnych koszach na śmieci lub w specjalnych kontenerach prowadzonych przez organizacje takie jak PCK czy prywatne firmy. Jednak te ostatnie przyjmowały wyłącznie tekstylia w dobrym stanie, nadające się do ponownego użycia. Od 2025 roku każdy rodzaj tekstyliów, bez względu na ich stan, znajdzie swoje miejsce w systemie segregacji odpadów.

Co to oznacza dla mieszkańców?

Mieszkańcy, którzy do tej pory nie zwracali uwagi na odpowiednią segregację tekstyliów, będą musieli dostosować swoje nawyki. Oddanie odpadów tekstylnych na PSZOK pozwoli na ich dalsze przetworzenie lub bezpieczne zagospodarowanie, co przyczyni się do ochrony środowiska.

Zmiany te, choć wymagają zaangażowania ze strony społeczeństwa, stanowią istotny krok w kierunku realizacji celów zrównoważonego rozwoju i redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Warto już teraz zapoznać się z nowymi zasadami i przygotować się na ich wdrożenie w życie.

CZYTAJ  Dwa radiowozy do "szatańskiego" Seicento
POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Exec
27 minut temu

Już to widzę jak ktoś z jedną podartą parą skarpet albo gaciami będzie jechał przez całe miasto na PSZOK. Zwłaszcza starsza lub schorowana osoba. Ja miałem problem oddać starą drukarkę na odpady do punktu selektywnej zbiórki. Aby oddać sprzęt musiałem umawiać się jak na audiencję u Papieża(ok był to czas pandemii, ale i tak dwa tygodnie czekania na oddanie małego urządzenia to przegięcie). Niestety nowe regulacje odniosą odwrotny skutek niż zamierzone zmiany na lepsze dla środowiska. Więcej śmieci wyląduje w piecach i pójdzie w komin. Dobrym rozwiązaniem w mojej opinii jest stworzenie przez MZO kontenerów na zniszczone/zużyte ubrania – coś na wzór kontenerów na elektronikę, które ostatnio stanęły w niektórych punktach w mieście. W końcu kasa z podwyżek za śmieci powinna zostać spożytkowana na coś co się przysłuży obywatelom, a nie na zapychanie dziury w budżecie miasta stworzonej przez naszą „Panią” prezydent na potrzeby inwestycji, których celowość w niektórych przypadkach budzi wątpliwości co do ich zasadności.

Marian
1 godzina temu

I drożej nic nie jest za darmo tfu na zielony ład

2
0
Napisz co o tym sądziszx