Pielęgnacja podczas kuracji izotretynoiną

Izotretynoina to lek przepisywany podczas leczenia ciężkich przypadków trądziku. Ten preparat, choć jest niezwykle skuteczny, niesie ze sobą szereg działań niepożądanych, które mogą znacznie wpłynąć na stan skóry i jej potrzeby. Kluczowa jest więc odpowiednia pielęgnacja, która wspomoże cerę w tym czasie i zminimalizuje skutki uboczne, poprawiając komfort życia pacjenta. Dowiedz się więcej o najważniejszych elementach codziennej pielęgnacji.

Czym jest izotretynoina?

To lek na receptę przepisywany przez lekarza dermatologa. Izotretynoina należy do grupy retinoidów, występuje w formie tabletek przyjmowanych doustnie, jak i preparatów do stosowania miejscowego. Często spotkać można ten lek pod nazwą handlową Izotek, ale nie tylko. Terapie dermatologiczne z zastosowaniem tej formy retinoidów dopasowywane są do stanu skóry, jak i potrzeb pacjenta, jednak zazwyczaj kuracja trwa kilka miesięcy. Wszelkie decyzje, jak i forma przyjmowania jest dopasowywana przez lekarza, dlatego wszelkie elementy związane z kuracją należy skonsultować wyłącznie z lekarzem prowadzącym terapię. 

Podstawa codziennej pielęgnacji – delikatny demakijaż i oczyszczanie

Skóra w trakcie terapii izotretynoiną staje się niezwykle wrażliwa, sucha i podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Z tego powodu pielęgnacja przy Izoteku powinna bazować na bardzo delikatnych i odbudowujących kosmetykach, które zadbają o jej barierę hydrolipidową.

Czym kierować się podczas wyboru produktu oczyszczającego? Idealne staną się kosmetyki dla skór wrażliwych, które w swoim składzie nie zawierają alkoholu, składników drażniących czy kwasów złuszczających.

Do demakijażu świetnie sprawdzą się kosmetyki o delikatnych, emulsyjnych, kremowych i olejowych formułach, które możemy rozprowadzić za pomocą dłoni, a zmyć z użyciem wyłącznie wody. Ograniczymy w tym przypadku pocieranie wacikami i niechciane podrażnienia mechaniczne. Ten etap polecamy wykonywać wyłącznie w pielęgnacji wieczornej, kiedy chcemy zmyć ze skóry kremy z filtrem, czy makijaż.

Przejdźmy teraz do oczyszczania skóry, czyli usunięcia z powierzchni skóry zanieczyszczeń pozostałych po nocy lub tych, które pozostały na cerze jeszcze z demakijażu. Do tego etapu warto zastosować delikatne i niedrażniące formuły, takimi przykładami będą żele, emulsje lub pianki do mycia twarzy.

CZYTAJ  Rekordzista promili przed Sylwestrem

Regeneracja i intensywna odbudowa

Izotretynoina znacznie zmniejsza produkcję sebum, co prowadzi do ekstremalnej suchości skóry i wywoływania podrażnień. W codziennej pielęgnacji należy więc zwrócić szczególną uwagę na przywrócenie komfortu i wsparcie regeneracji skóry. Konieczne jest więc wprowadzenie kosmetyków intensywnie nawilżających i łagodzących. Jaki krem przy izoteku wybrać dla siebie? Odpowiedzią na to pytanie będą substancje, których warto szukać w kosmetykach. Będą to między innymi: 

  • ceramidy – składniki naturalnie występujące w skórze, pełnią funkcję cementu międzykomórkowego, który odpowiada za barierę ochronną skóry.
  • kwas hialuronowy – najbardziej znany składnik nawilżający i wiążący wodę w naskórku, zapewnia optymalny poziom nawilżenia.
  • alantoina i pantenol – te dwa składniki pełnią funkcję tarczy ochronnej przed podrażnieniami. Dzięki swoim właściwościom świetnie łagodzą i koją skórę.
  • niacynamid – składnik działający łagodząco, nawilżająco i antyoksydacyjnie.

Co ważne, kremy oraz inne kosmetyki stosowane podczas terapii izotretynoiną powinny być bezzapachowe, nie powinny zawierać silnych składników aktywnych, ponieważ dzięki temu zostanie ograniczone ryzyko podrażnień.

Must have pielęgnacyjny – fotoprotekcja

Jednym z efektów ubocznych stosowania izotretynoiny jest zwiększona wrażliwość na promieniowanie UV, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń skóry, przebarwień i nasilenia podrażnienia. Krem z filtrem powinien więc towarzyszyć nie tylko w porannej pielęgnacji, ale również znaleźć się w torebce lub plecaku osoby przechodzącej kurację, jako reaplikacja w ciągu dnia.

Filtry UV należy wybierać, zwracając uwagę na wysokość SPF – co najmniej 30, a najlepiej 50+). Kosmetyki powinny chronić w całym spektrum promieniowania, czyli zabezpieczać przez UVA i UVB. Kremy należy nakładać na skórę w porannej pielęgnacji i reaplikować co 2-3 godziny.

Oprócz stosowania kosmetyków z filtrami warto okrywać skórę okularami przeciwsłonecznymi, kapeluszem lub daszkiem fotoprotekcyjnym i unikać ekspozycji na słońce w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia.

Ratunek dla spierzchniętej skóry ust

Suchość i pękanie ust to jeden z najczęstszych skutków ubocznych terapii. Dlatego warto mieć zawsze przy sobie balsamy, pomadki lub szminki do ust, które uchronią przed dyskomfortem i zabezpieczą skórę.

CZYTAJ  Pożar na ostrowskim Rynku (ZDJĘCIA)

Odpowiednio dobrane kosmetyki dla potrzeb skóry

Pielęgnacja podczas terapii izotretynoiną wymaga szczególnej uwagi. Dlatego, jeśli nie wiesz, jaki produkt będzie dla Ciebie odpowiedni, to koniecznie odwiedź topestetic.pl i skorzystaj z pomocy wykwalifikowanych kosmetologów, którzy pomogą przejść przez ten proces. 

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx