Była afera z religią w IV LO. Wdrożyli nowe rozwiązanie

4 Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim wprowadziło zmiany organizacyjne, które dotyczą uczniów rezygnujących z uczestnictwa w zajęciach religii. Decyzja ta jest efektem zgłoszonych zastrzeżeń jednego z rodziców, które wywołały dyskusję w szkole i w mediach.

Obecnie uczniowie, którzy nie biorą udziału w lekcjach religii, mają możliwość wyboru:

  • Mogą pozostać ze swoją klasą w czasie zajęć i przeznaczyć ten czas na odrabianie lekcji, czytanie książek lub słuchanie muzyki w słuchawkach.
  • Jednak dla tych, którzy chcą spędzać ten czas osobno, szkoła zapewniła dodatkowe rozwiązanie – oddzielną salę w budynku naprzeciwko szkoły, gdzie przebywają pod opieką nauczyciela. Czyli dodatkowe pieniądze trafiają do kościoła od tych, którzy nie chcą uczyć się religii.

Zgodne z prawem i procedurami

Dyrektor szkoły, Małgorzata Jędroch, podkreśla, że dotychczasowe działania szkoły były zgodne z prawem i procedurami. – Nie działo się w szkole nic niezgodnego z przepisami, zapewnia dyrektor. Mimo to, aby sprostać oczekiwaniom i zorganizować dodatkowe zajęcia, zwróciła się do władz powiatu o dodatkowe fundusze.

Dodatkowe środki pozwoliły nam wynająć salę w budynku naprzeciwko szkoły oraz opłacić nadgodziny nauczycielom sprawującym opiekę nad uczniami, którzy nie uczęszczają na lekcje religii – dodaje Małgorzata Jędroch.

Rozwiązanie dla mniejszości

Z dodatkowego rozwiązania korzysta obecnie kilkoro uczniów spośród 750, którzy uczęszczają do 4 LO. Większość uczniów nieuczestniczących w lekcjach religii decyduje się pozostać z klasą i wykorzystać ten czas na własne zajęcia.

Nowy standard w organizacji zajęć

Decyzja 4 LO w Ostrowie jest przykładem elastycznego podejścia do organizacji nauki w szkole i dostosowania jej do potrzeb uczniów o różnych światopoglądach. Dzięki tym zmianom szkoła stara się zapewnić wszystkim uczniom komfort i odpowiednie warunki do nauki, niezależnie od tego, czy uczestniczą w lekcjach religii, czy nie.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Ale wpadeczka. Wpadł z kryształami prosto na policjantów

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tomasz
11 godzin temu

Te pajacu w sukienkach chcą być tylko blisko dzieci i młodzieży… Tyle w temacie

Moricn
11 godzin temu

Jak szkoła nie umie ułożyć planu aby religia była jako pierwszy ostatnia lekcja to teraz niech kombinujo

MATowy
11 godzin temu

religia powinna być pierwsza albo ostatnia aby można było lepiej wykorzystać swój czas. W zgodnych z prawe szkołach tak już się dzieje, to przedmiot dobrowolny a nie przymus.

PRAWDA
12 godzin temu

Mniejszość rządzi większością. Rodzic jednego lub rodzice kilku uczniów z prawie tysiąca zorganizował życie całej szkole….

Mariusz
13 godzin temu

A nie byłoby łatwiej tę religię zorganizować na zewnątrz szkoły? I to najlepiej poza godzinami lekcyjnymi. Kościół nie takie rzeczy potrafi organizować, jesli tylko chce.

asd
odpowiada  Mariusz
12 godzin temu

Ale wtedy trzeba za to płacić a klechom nie o to chodzi

Tymek
odpowiada  Mariusz
12 godzin temu

To zależy czy ponad 50% chodzi na katechezę bo ja więcej uczęszcza to w szkole reszta musu się dostosować lub odwrotnie

Mit
odpowiada  Mariusz
12 godzin temu

To wiąże się z wypowiedzeniem konkordatu. Wypowiedzenie tej umowy stawia nas Polskę w złym położeniu. Dlatego ze nie jesteśmy dla innych krajem dotrzymującym umów. Co można zobaczyć chociażby po działaniach UE niekorzystnych dla nas. Mimo tego rzeszy ich nie wypowiadają. Twoje myślenie jest zbyt płytkie. Każda taka decyzja wiąże się z konsekwencjami. Religia albo pierwsza alb ostatnia. W czasie gdy dzieci nie uczeszaja na lekcje religi opiekę nad nimi i odpowiedzialność za nich spoczywać musi na rodzicach. Lub rodzic za opłaca w tych godzinach wynajmuje na godzinę od szkoły opiekę nad swoim dzieckiem. Proste.

bc
odpowiada  Mit
9 godzin temu

No nie takie proste. Weź jeden raz spróbuj ułożyć plan lekcji, a potem się mądruj.
Pierwsze muszą być lekcje WF-u, bo są z podziałem na grupy – przynajmniej dwie lekcje tygodniowo.
Pierwsze muszą być lekcje języka obcego 3 godziny tygodniowo, drugi język 2 godziny tygodniowo, z czego większość z podziałem na grupy.
Do tego dochodzi informatyka, też z podziałem na grupy, bo takie są sale komputerowe.
A niektóre profile mają jeszcze inne dzielone przedmioty.
Początków i końców lekcji masz tylko 10, a jeszcze trzeba dopasować to do nauczycieli,
bo dwóch klas na raz nie poprowadzą. I jeszcze dochodzi reszta klas i dostępność klas lekcyjnych.
A potem płacz, że dzieci siedzą do wieczora w szkole.

Mariusz
odpowiada  Mit
7 godzin temu

Konkordat zobowiązuje państwo jedynie do UMOŻLIWIENIA nauki religii, a nie do jej organizowania. Wystarczy więc, że państwo nie będzie w tym przeszkadzać – a Kościół niech sobie robi z tym problemem, co chce. To JEGO problem, a nie państwa.

10
0
Napisz co o tym sądziszx