Marlena Maląg podsumowała pół roku w europarlamencie

Marlena Maląg od lipca 2024 roku reprezentuje Wielkopolskę w Parlamencie Europejskim. W tym czasie skupiła się na pracy w dwóch komisjach, współtworzyła trzy kluczowe raporty dotyczące zatrudnienia, budżetu UE i Unii Bankowej oraz uczestniczyła w siedmiu debatach plenarnych. Skierowała również cztery pytania do Komisji Europejskiej dotyczące m.in. powodzi, restrukturyzacji PKP Cargo oraz wolności słowa w mediach.

– To zupełnie inna specyfika pracy niż w Sejmie RP. Parlament Europejski można porównać do dużej korporacji, w której ze względu na jej wielkość, procesy idą wolniej, a istotne jest odnalezienie się w mocno zbiurokratyzowanej rzeczywistości<span;> – mówi Marlena Maląg.

Obecnie europosłanka z Wielkopolski pracuje w Komisji Zatrudnienia i Spraw Społecznych oraz w Komisji Gospodarczo-Monetarnej. Jak zaznacza, widoczny jest brak spójności niektórych działań, choćby w obszarze polityki społecznej.
Brakuje systemowych rozwiązań dla obszarów, takich jak polityka społeczna. W rezultacie mamy do czynienia z doraźnymi działaniami, a nie całościowym i spójnym ekosystemem. <

Kiedy jako minister odpowiadałam za ten obszar w rządzie Mateusza Morawieckiego, planowaliśmy politykę społeczną jako kompleksowe wsparcie, w których rządowe programy uzupełniały się i były poświęcone różnym grupom społecznym, od noworodków, przez dzieci w wieku żłobkowym czy szkolnym, aż po seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. W Parlamencie Europejskim brakuje mi spojrzenia całościowego na pewne problemy społeczne i nad tym chce tutaj mocno pracować – podsumowuje Marlena Maląg.

Diałania w Komisji Zatrudnienia i Spraw Społecznych (EMPL)

W ramach prac w Komisji Zatrudnienia i Spraw Społecznych Marlena Maląg koncentrowała się na priorytetach związanych z zatrudnieniem, edukacją i wsparciem demograficznym. Współtworzyła raport dotyczący zatrudnienia i priorytetów społecznych na rok 2024, a także pracowała nad przygotowaniem analizy budżetu ogólnego i agencji UE. Jednym z kluczowych projektów była również strategia demograficzna, w tym propozycje wspierające duże rodziny i współpracę międzypokoleniową.
<span;>Posłanka aktywnie uczestniczyła w przesłuchaniach zatwierdzających kandydatów na komisarzy UE oraz w Europejskim Tygodniu Osób z Niepełnosprawnościami, gdzie brała udział w debatach dotyczących niezależnego życia i wspierania zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

CZYTAJ  Gmina zbuduje żłobek. Dostali miliony dotacji

Praca w Komisji Gospodarczo-Monetarnej (ECON)

Jako członek Komisji Gospodarczo-Monetarnej Marlena Maląg angażowała się w przygotowanie raportu na temat Europejskiej Unii Bankowej oraz regulacji dotyczących statystyk rynku pracy. Uczestniczyła również w przygotowaniach do trilogu w sprawie pakietu usług płatniczych, mając na celu wypracowanie rozwiązań korzystnych dla konsumentów.

Podczas posiedzeń komisji Marlena Maląg brała udział w kluczowych dyskusjach z przedstawicielami instytucji finansowych, w tym z Christine Lagarde, szefową Europejskiej Rady Ryzyka Systemowego, oraz liderami sektora bankowego.

Wystąpienia podczas sesji plenarnych

W ciągu ostatniego półrocza Marlena Maląg zabierała głos w debatach na tematy związane z ochroną miejsc pracy, wsparciem sektora kolejowego oraz koniecznością zmniejszenia luki w umiejętnościach w kontekście transformacji ekologicznej i cyfrowej. Uwagę poświęciła również kwestiom związanym z równością wynagrodzeń i opodatkowaniem najbogatszych, jako narzędziem zmniejszania nierówności społecznych.

Interwencje i pytania do Komisji Europejskiej

W ostatnich miesiącach Marlena Maląg poruszyła szereg ważnych tematów w pytaniach kierowanych do Komisji Europejskiej. Dotyczyły one m.in. powodzi w Europie Środkowo-Wschodniej, restrukturyzacji PKP Cargo oraz zagrożeń dla wolności słowa w mediach społecznościowych. Posłanka zwracała również uwagę na potrzebę poprawy systemu ostrzegania o ryzyku powodziowym, w tym roli systemu Copernicus.

Podsumowanie półrocza
– To był aktywny czas, w którym udało mi się już poznać sposób działania Parlamentu Europejskiego oraz rozpocząć pracę w obszarach, które są mi bliskie. Kluczowe jest to, by na każdym etapie prac, czy to w komisjach, czy podczas debat, podkreślać interes Polski, dbać o rozwiązania, które są w interesie Polek i Polaków. Jesteśmy dużym europejskim krajem, którego głos musi być słyszalny. Wiele państw, także z Europy Zachodniej, z podziwem spogląda na tempo zmian, które u nas zaszły w ostatnich latach. Poprawił się standard życia, jakość infrastruktury i wielu usług. Obecny rząd otrzymał od poprzedników szereg instrumentów, by kontynuować te pozytywne zmiany, jednak niestety, co mówię z przykrością, dochodzi do wyhamowania wielu działań. Natomiast, kiedy spojrzymy całościowo na ostatnią dekadę, mamy być z czego dumni i Europa to widzi – podsumowuje Marlena Maląg.

CZYTAJ  Recydywistka surowo ukarana za zbyt ciężką nogę

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
25 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
25
0
Napisz co o tym sądziszx