Religia w szkole po nowemu

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 17 stycznia 2025 roku o podpisaniu przełomowego rozporządzenia dotyczącego nauczania religii i etyki w publicznych szkołach i przedszkolach. Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 września 2025 roku, zakładają wprowadzenie jednej lekcji religii lub etyki tygodniowo, co ma na celu zmianę dotychczasowego podejścia do organizacji tych zajęć.

Właśnie podpisałam rozporządzenie, które wprowadza jedną lekcję religii tygodniowo, realizowaną na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. To nie tylko nasze zobowiązanie wyborcze, ale też zdrowy rozsądek. Do tej pory młodzież miała więcej lekcji religii niż biologii, chemii, fizyki, WOS-u i edukacji dla bezpieczeństwa razem wziętych. To właśnie się zmienia. Szkoła ma przygotowywać młodzież do życia i pracy – powiedziała ministra Barbara Nowacka w swoim wystąpieniu.

Zmiany w organizacji lekcji religii i etyki

Nowe rozporządzenie szczegółowo reguluje organizację lekcji religii i etyki, wprowadzając następujące zmiany:

  1. Ujednolicenie wymiaru godzin:
    Religia i etyka będą realizowane w takim samym wymiarze czasowym – po jednej godzinie tygodniowo.
  2. Usytuowanie zajęć na początku lub końcu dnia:
    Lekcje religii i etyki mają być umieszczane na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, co ułatwi uczniom organizację dnia. Wyjątek stanowią klasy, w których wszyscy uczniowie deklarują uczestnictwo w tych zajęciach.
  3. Zasady organizacji zajęć międzygrupowych:
    W przypadku organizowania nauki religii poza szkołą (np. w pozaszkolnym punkcie katechetycznym) stosowane będą takie same zasady łączenia uczniów, jak w szkole.
  4. Religia i etyka na tych samych zasadach:
    Lekcje etyki będą organizowane według tych samych zasad co lekcje religii, co ma zapewnić równouprawnienie obu przedmiotów.
  5. Ograniczenie łączenia grup:
    Uczniów klas I–III szkoły podstawowej można będzie łączyć w grupy międzyklasowe wyłącznie w sytuacji, gdy na religię lub etykę w danej klasie zadeklaruje się mniej niż siedmioro uczniów.
CZYTAJ  Mercedesem "AMG" wpadł w poślizg przy Przepompowni (ZDJĘCIA)

Nowa organizacja zajęć jako krok w stronę nowoczesnej edukacji

Wprowadzenie jednej lekcji religii tygodniowo to odpowiedź na krytykę dotychczasowego systemu, w którym liczba godzin przeznaczonych na religię była większa niż na niektóre kluczowe przedmioty ogólnokształcące. – Szkoła powinna przede wszystkim uczyć i przygotowywać uczniów do przyszłego życia, również zawodowego. Nowe przepisy mają na celu lepsze dostosowanie programu nauczania do realnych potrzeb edukacyjnych młodzieży – dodała ministra Nowacka.

Zmiana ta wpisuje się w szerszy plan modernizacji systemu edukacji, w którym większy nacisk kładziony jest na nauki ścisłe, przedmioty humanistyczne i praktyczne przygotowanie uczniów do życia. Ujednolicenie zasad nauczania religii i etyki ma także zapewnić większą elastyczność w organizacji zajęć i ograniczyć przypadki, w których uczniowie zmuszeni są do niepotrzebnego oczekiwania między lekcjami.

Rozporządzenie zyskało poparcie wśród organizacji zajmujących się edukacją oraz rodziców, którzy od lat postulowali ograniczenie liczby godzin religii w szkołach. Dzięki tym zmianom uczniowie będą mieli więcej czasu na naukę przedmiotów kluczowych dla ich rozwoju.

Nowe przepisy wejdą w życie już od nowego roku szkolnego, tj. od 1 września 2025 roku.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
47 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
47
0
Napisz co o tym sądziszx