To nie zabawka. Wypadek z udziałem czterokołowca lekkiego

W ostatni piątek w południe, na drodze między miejscowościami Karminek a Koryta w powiecie pleszewskim, doszło do wypadku z udziałem czterokołowca lekkiego. Pojazd dachował, jednak na szczęście podróżujące nim osoby nie odniosły żadnych obrażeń. Jak informuje policja, za kierownicą znajdowała się 46-letnia mieszkanka gminy Dobrzyca, która podróżowała wraz ze swoją córką.

Podczas policyjnych czynności wyjaśniających okazało się, że kobieta nie posiadała wymaganych uprawnień do kierowania takim pojazdem. Jak przyznała, była przekonana, że do prowadzenia czterokołowca wystarczy dowód osobisty. Tymczasem, aby poruszać się takim pojazdem, konieczne jest posiadanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy.

Co to jest czterokołowiec lekki?

Zgodnie z przepisami, czterokołowiec to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, którego masa własna nie przekracza:

  • 550 kg w przypadku przewozu rzeczy,
  • 400 kg w przypadku przewozu osób.

Czterokołowiec lekki, jak ten biorący udział w wypadku, jest jeszcze lżejszy – jego masa własna nie może przekraczać 350 kg, a prędkość jazdy jest ograniczona konstrukcyjnie do 45 km/h. Takie pojazdy często nazywane są mikrosamochodami lub quadami.

Jakie uprawnienia są wymagane?

By kierować czterokołowcem lekkim, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii AM – takiego samego, jakie uprawnia do prowadzenia motorowerów. Można je uzyskać już po ukończeniu 14. roku życia, przejściu odpowiednich badań, odbyciu kursu i zdaniu egzaminu.

W przypadku cięższych czterokołowców wymagane jest prawo jazdy kategorii B1 (dla osób powyżej 16. roku życia) lub B (od 18. roku życia).

Dodatkowe zasady dla użytkowników czterokołowców

Policja przypomina, że użytkownicy czterokołowców muszą przestrzegać dodatkowych zasad:

  • Kierujący oraz pasażer muszą używać kasków ochronnych, chyba że pojazd jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa lub ma zamkniętą zabudowę.
  • Maksymalna prędkość przewożenia dziecka do lat 7 wynosi 40 km/h.
  • Czterokołowce lekkie nie mogą poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych.
CZYTAJ  Pożar na Matejki

Skutki wypadku

Sprawa wypadku trafiła do sądu, a policja przypomina, że brak uprawnień do kierowania pojazdem może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Funkcjonariusze apelują również o rozwagę i przypominają, że czterokołowiec to nie zabawka, lecz pojazd wymagający odpowiedzialności i przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Dzięki odpowiednim regulacjom prawnym oraz świadomości kierowców możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, także dla osób poruszających się ultralekkim pojazdami.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
1
0
Napisz co o tym sądziszx