Zakaz sprzedaży e-papierosów i woreczków z TĄ substancją

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia, wprowadzające istotne ograniczenia w zakresie sprzedaży i używania papierosów elektronicznych oraz woreczków nikotynowych. Kluczowym elementem zmian jest zakaz sprzedaży tych produktów osobom nieletnim. Nowe przepisy ogłosiła na konferencji prasowej minister zdrowia Izabela Leszczyna.

„Zakazujemy sprzedaży papierosów elektronicznych jedno- i wielorazowych beznikotynowych osobom do 18. roku życia. Ograniczamy miejsca, gdzie można używać takich wyrobów – analogicznie do tego, jak uregulowane są papierosy tradycyjne czy papierosy elektroniczne z nikotyną. Czyli nie ma mowy o paleniu takich produktów w jednostkach oświatowych, podmiotach leczniczych, ale także w obiektach sportowych, w obiektach użyteczności publicznej, w restauracjach czy w miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci” – powiedziała szefowa resortu zdrowia.

Nowe regulacje w praktyce

Nowelizacja przewiduje także zakaz sprzedaży e-papierosów i woreczków nikotynowych w automatach oraz przez internet. Dodatkowo, producenci płynów do papierosów elektronicznych zostaną zobligowani do zgłoszenia ich składów do Biura do spraw Substancji Chemicznych. Minister Leszczyna podkreśla, że po zmianach płyny będą musiały spełniać surowe normy: „Nie będzie w nich substancji mutogennych, rakotwórczych czy wpływających na funkcje rozrodcze”.

Zmiany te wymagają notyfikacji w Komisji Europejskiej, co może potrwać do trzech miesięcy. Minister zdrowia wyraziła nadzieję, że po tym czasie Sejm przyjmie nowe przepisy, które wejdą w życie najpóźniej jesienią. Premier Donald Tusk podkreślił, że ochrona dzieci przed e-papierosami stała się jednym z kluczowych wyzwań społecznych. „Powszechny dostęp do aromatyzowanych cudów techniki, nowych form uzależniania, używania substancji nie do końca zbadanych – to wszystko zaczęło stanowić zagrożenie nie tylko w Polsce (…) dla naszych dzieci” – dodał premier.

E-papierosy objęte akcyzą

Rząd przyjął również projekt ustawy, który przewiduje objęcie akcyzą papierosów elektronicznych oraz urządzeń do waporyzacji. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Maciej Berek, zaznaczył, że nowe przepisy mają przynieść budżetowi państwa dodatkowe pół miliarda złotych rocznie.

CZYTAJ  Sobotni pościg (ZDJĘCIA)

Stawki akcyzy na urządzenia do waporyzacji wyniosą 40 zł za sztukę. Akcyzą zostaną także objęte saszetki nikotynowe, przy czym stawka będzie sukcesywnie rosła – od 150 zł/kg w 2025 r. do 250 zł/kg w 2027 r. Dodatkowo, od 1 lipca 2025 r. wprowadzona zostanie podwyższona akcyza na płyny zawarte w jednorazowych e-papierosach, z początkową stawką 0,96 zł za każdy mililitr.

Eksperci o szkodliwości e-papierosów

Eksperci zdrowia publicznego od dawna ostrzegają przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z e-papierosami. Prof. Andrzej Fal, prezes Towarzystwa Zdrowia Publicznego, uważa, że produkty te powinny być dostępne jedynie w poradniach wspierających rzucanie palenia.

„Badania pokazują, że czterdzieści kilka procent młodych ludzi używa e-papierosów. To stało się poważnym problemem zdrowia publicznego, porównywalnym z paleniem tradycyjnych papierosów” – podkreśla prof. Fal.

Co więcej, mimo braku nikotyny, e-papierosy mogą powodować poważne uszkodzenia układu oddechowego, naczyniowego i wpływać na funkcje rozrodcze ze względu na zawartość szkodliwych substancji chemicznych.

Szkodliwość e-papierosów

Badania wskazują, że używanie e-papierosów, nawet beznikotynowych, może prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi w tętnicach, stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego. Produkty te zawierają często metale ciężkie oraz substancje rakotwórcze, które negatywnie wpływają na zdrowie użytkowników.

Wprowadzone zmiany mają na celu poprawę zdrowia publicznego i ograniczenie dostępności potencjalnie szkodliwych produktów dla osób nieletnich. Wdrożenie akcyzy na e-papierosy oraz zaostrzenie przepisów dotyczących ich składu i sprzedaży to krok w stronę ochrony najmłodszych przed zagrożeniami wynikającymi z ich używania. Decyzja rządu wpisuje się w szerszy trend walki z uzależnieniami i ochrony zdrowia obywateli.

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
25 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ZK®️
2 miesięcy temu

Szkoda, że ta minister nie widzi problemu alkoholowego. Legalna sprzedaż największej trucizny spożywanej przez ludzi jest wszechobecna. Piją praktycznie wszyscy, nawet ci w resorcie zdrowia też pewnie nie są abstynentami. Tego tematu się nie rusza, bo to jest dochód.

sasquad
2 miesięcy temu

Zakaz, ale podnosimy akcyzę w kosmos! Przecież nawet mało rozgarnięty szympans z mety domyśli się, że to skok na kasę rozwijającego się rynku i podatników! Czas podziękować za to przy najbliższej wizycie wyborczej przy urnie.

mieszkaniec
2 miesięcy temu

kochany stary dobry rząd .Ludziska do szpitala nie mogą się dostać, a tu sztuczne problemy z marszu załatwiane .Całe PO nic się nie zmienili .

Zosia
odpowiada  mieszkaniec
2 miesięcy temu

Faktycznie jest minister zdrowia, ma pewnie multum zastępców, ci dyr. generalnych, departamentów, kierowników zastępców, stołek na stołku, do tego NFZ, narodowe centrum zdrowia, i jeszcze jest coś ,co nie pamiętam, tysięczna armia zarządzająca, i co z tego wynika? nic jest coraz gorzej, nikt nic nie potrafi, tylko te stołki się liczą.

OnCzy
2 miesięcy temu

„Nie będzie w nich substancji mutogennych, rakotwórczych czy wpływających na funkcje rozrodcze”.
Litości do c… pana!!!
O c..j chodzi?
Przecież co „oni” pierdo..?
EAKO
ZDROWIZNA

lesi
odpowiada  OnCzy
2 miesięcy temu

grunt że są w żarciu i w szczepionkach

Dario
2 miesięcy temu

Nie długo to kupę zabronią robić bo śmierdzi.

mama
2 miesięcy temu

E fajki zakażą bo niezdrowe. Ale żarcie w marketach mamy najgorsze w całej Eu. Ludzie umierają na turbo raka od tego syfu. O akcji szczepień która posłała więcej ludzi do piachu niż sam wirus nie wspomnę. Reasumując cyrk.

Hubert z Wenecji
2 miesięcy temu

Jo pole płaskie lub półpłaskie, zależy jak kto nadepnie.

Belzedup
odpowiada  Hubert z Wenecji
2 miesięcy temu

Idź sie nachlaj alkusie

Kaktus
2 miesięcy temu

Jestem za tak w ogóle dorośli też się trójka papierosy i e-papierosy powinny być wydawane na recepte przez lekarza pulmonolog a nie kopca i smrodzą smierduchy na balkonach powinny wprowadzić w miastach zakaz palenia a nie Pruszą i śmiecą latem to nie idzie kawy wypić na balkonie prezydent ostrowa powinna soe za to zabrać wprowadzić zakaz palenia na balkonach i klatkach schodowych

swoj
odpowiada  Kaktus
2 miesięcy temu

kawa lubi dym a wogole to wszystko zakazac a zwlaszcza zakazac zakazywac FREEDOM

Jababa
odpowiada  Kaktus
2 miesięcy temu

A Ty powinieneś wrócić do szkoły

Marek
odpowiada  Kaktus
2 miesięcy temu

Balkon przynależy do mieszkania więc można. Nie pasuje, to wyprowadz się na wieś albo pij kawę w kuchni. Równie dobrze do kubka może ptak ci na–ac na balkonie

Poeta
odpowiada  Kaktus
2 miesięcy temu

chyba Cię kolce w zadek kłują

Mariusz
odpowiada  Kaktus
2 miesięcy temu

Przeczytaj jeszcze raz, co napisałeś. Zdziwię się, jesli sam cokolwiek z tego zrozumiesz.

■■■■■
2 miesięcy temu

To będzie sukces tego rządu

mama
odpowiada  ■■■■■
2 miesięcy temu

O tak. Grunt, że bakę można kupić bez spiny.

Stachu
2 miesięcy temu

Wielki czas skonczyc z tym szalenctwem , zeby dzieci palily papierosy.

jop
odpowiada  Stachu
2 miesięcy temu

Spoko. Dobrze, że wódkę czy trawkę czy fetę mogą spokojnie kupić – to pewnie zdrowsze od e fajek.

Nie pamięta wół...
odpowiada  Stachu
2 miesięcy temu

A co mają palić?

Piotreek
odpowiada  Nie pamięta wół...
2 miesięcy temu

W domu w piecu niech pomogą palić. I to jest jedyne palenie jakie powinni robić do 18 roku życia.

Krzysztof
odpowiada  Nie pamięta wół...
2 miesięcy temu

G–pa!!?

25
0
Napisz co o tym sądziszx