Zakaz sprzedaży e-papierosów i woreczków z TĄ substancją

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia, wprowadzające istotne ograniczenia w zakresie sprzedaży i używania papierosów elektronicznych oraz woreczków nikotynowych. Kluczowym elementem zmian jest zakaz sprzedaży tych produktów osobom nieletnim. Nowe przepisy ogłosiła na konferencji prasowej minister zdrowia Izabela Leszczyna.

„Zakazujemy sprzedaży papierosów elektronicznych jedno- i wielorazowych beznikotynowych osobom do 18. roku życia. Ograniczamy miejsca, gdzie można używać takich wyrobów – analogicznie do tego, jak uregulowane są papierosy tradycyjne czy papierosy elektroniczne z nikotyną. Czyli nie ma mowy o paleniu takich produktów w jednostkach oświatowych, podmiotach leczniczych, ale także w obiektach sportowych, w obiektach użyteczności publicznej, w restauracjach czy w miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci” – powiedziała szefowa resortu zdrowia.

Nowe regulacje w praktyce

Nowelizacja przewiduje także zakaz sprzedaży e-papierosów i woreczków nikotynowych w automatach oraz przez internet. Dodatkowo, producenci płynów do papierosów elektronicznych zostaną zobligowani do zgłoszenia ich składów do Biura do spraw Substancji Chemicznych. Minister Leszczyna podkreśla, że po zmianach płyny będą musiały spełniać surowe normy: „Nie będzie w nich substancji mutogennych, rakotwórczych czy wpływających na funkcje rozrodcze”.

Zmiany te wymagają notyfikacji w Komisji Europejskiej, co może potrwać do trzech miesięcy. Minister zdrowia wyraziła nadzieję, że po tym czasie Sejm przyjmie nowe przepisy, które wejdą w życie najpóźniej jesienią. Premier Donald Tusk podkreślił, że ochrona dzieci przed e-papierosami stała się jednym z kluczowych wyzwań społecznych. „Powszechny dostęp do aromatyzowanych cudów techniki, nowych form uzależniania, używania substancji nie do końca zbadanych – to wszystko zaczęło stanowić zagrożenie nie tylko w Polsce (…) dla naszych dzieci” – dodał premier.

E-papierosy objęte akcyzą

Rząd przyjął również projekt ustawy, który przewiduje objęcie akcyzą papierosów elektronicznych oraz urządzeń do waporyzacji. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Maciej Berek, zaznaczył, że nowe przepisy mają przynieść budżetowi państwa dodatkowe pół miliarda złotych rocznie.

CZYTAJ  Były komendant policji ciężko ranny. Wszystko przez łosia

Stawki akcyzy na urządzenia do waporyzacji wyniosą 40 zł za sztukę. Akcyzą zostaną także objęte saszetki nikotynowe, przy czym stawka będzie sukcesywnie rosła – od 150 zł/kg w 2025 r. do 250 zł/kg w 2027 r. Dodatkowo, od 1 lipca 2025 r. wprowadzona zostanie podwyższona akcyza na płyny zawarte w jednorazowych e-papierosach, z początkową stawką 0,96 zł za każdy mililitr.

Eksperci o szkodliwości e-papierosów

Eksperci zdrowia publicznego od dawna ostrzegają przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z e-papierosami. Prof. Andrzej Fal, prezes Towarzystwa Zdrowia Publicznego, uważa, że produkty te powinny być dostępne jedynie w poradniach wspierających rzucanie palenia.

„Badania pokazują, że czterdzieści kilka procent młodych ludzi używa e-papierosów. To stało się poważnym problemem zdrowia publicznego, porównywalnym z paleniem tradycyjnych papierosów” – podkreśla prof. Fal.

Co więcej, mimo braku nikotyny, e-papierosy mogą powodować poważne uszkodzenia układu oddechowego, naczyniowego i wpływać na funkcje rozrodcze ze względu na zawartość szkodliwych substancji chemicznych.

Szkodliwość e-papierosów

Badania wskazują, że używanie e-papierosów, nawet beznikotynowych, może prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi w tętnicach, stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego. Produkty te zawierają często metale ciężkie oraz substancje rakotwórcze, które negatywnie wpływają na zdrowie użytkowników.

Wprowadzone zmiany mają na celu poprawę zdrowia publicznego i ograniczenie dostępności potencjalnie szkodliwych produktów dla osób nieletnich. Wdrożenie akcyzy na e-papierosy oraz zaostrzenie przepisów dotyczących ich składu i sprzedaży to krok w stronę ochrony najmłodszych przed zagrożeniami wynikającymi z ich używania. Decyzja rządu wpisuje się w szerszy trend walki z uzależnieniami i ochrony zdrowia obywateli.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Zebrano MNIEJ pieniędzy na WOŚP. Co było przyczyną?

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
25 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
25
0
Napisz co o tym sądziszx