Elektrownie wiatrowe groziły katastrofą budowlaną

Jedna z gmin podjęła ambitną decyzję o inwestycji w odnawialne źródła energii, stawiając na dywersyfikację dostaw energii i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. W ramach projektu planowano montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach szkół oraz budowę trzech wiatraków – jednego należącego do gminy, a dwóch pozostałych do Gminnej Spółki Komunalnej w Dobrzycy (powiat pleszewski).

Koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na blisko milion złotych, a wykonanie projektu powierzono firmie z województwa śląskiego. Nad realizacją inwestycji czuwała firma projektowa z Jarocina. Niestety, ambitne plany zakończyły się niepowodzeniem, gdy inspektorzy nadzoru odkryli poważne nieprawidłowości.

Problemy z dokumentacją i zagrożenie katastrofą

Decydujący moment nastąpił, gdy inspektor nadzoru zażądał od wykonawcy przedstawienia atestów dla słupów i turbin wiatrowych. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Ryszard Kowalski, przedstawiciel firmy projektowej z Jarocina, dokumenty budziły poważne wątpliwości. Po ich weryfikacji okazało się, że słupy wykorzystane w konstrukcji były przeznaczone wyłącznie jako podstawy do lamp oświetleniowych, a nie do turbin wiatrowych.

Siły wywoływane przez śmigła turbin wiatrowych są zupełnie inne niż te, które generują oprawy lampy oświetleniowej. Wykorzystanie takich słupów mogło doprowadzić do katastrofy budowlanej – podkreślił Kowalski.

Decyzja o zerwaniu umowy i rozbiórce

W obliczu zagrożenia, gmina oraz Gminna Spółka Komunalna postanowiły natychmiast zerwać umowę z wykonawcą i nakazać demontaż nieodpowiednich konstrukcji. – Budowa wiatraków mogła zakończyć się katastrofą budowlaną. Działania zapobiegawcze pozwoliły uniknąć tragedii – powiedział w rozmowie z PAP burmistrz Dobrzycy, Jarosław Pietrzak.

Brak dalszych kroków prawnych

Zapytany przez Polską Agencję Prasową o możliwość podjęcia działań prawnych wobec wykonawcy, burmistrz Pietrzak stwierdził, że przetarg został unieważniony, a gmina nie planuje dalszych działań w tej sprawie.

Wnioski na przyszłość

Niepowodzenie projektu podkreśla znaczenie staranności w wyborze wykonawców oraz rzetelnej weryfikacji dokumentacji technicznej w inwestycjach infrastrukturalnych. Mimo fiaska w zakresie budowy wiatraków, gmina Dobrzyca kontynuuje inwestycje w odnawialne źródła energii, między innymi poprzez instalację paneli fotowoltaicznych.

CZYTAJ  Jest nowy dyrektor sąsiedniego szpitala. Zaskakująca decyzja ostrowianina

Przypadek ten stanowi ważną lekcję dla samorządów inwestujących w ekologiczne technologie i przypomina o konieczności ścisłej współpracy z doświadczonymi specjalistami.

Zdjęcia poglądowe z innej elektrowni wiatrowej

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
oo
21 minut temu

Co oni za turbiny chcieli montować na słupach oświetleniowych? O mocy 2kW??

0
Napisz co o tym sądziszx