Nowy SOR robi wielkie wrażenie

Dziś odbyło się uroczyste otwarcie nowej części Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w ostrowskim szpitalu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz szpitala i samorządu, parlamentarzyści oraz personel medyczny. 

Nowo powstała przestrzeń obejmuje m.in. izbę przyjęć, gabinety lekarskie, przestronną poczekalnię dla pacjentów i ich rodzin oraz zadaszoną strefę dla karetek. Rozbudowa ma ułatwić dostęp pacjentów do SOR oraz poprawić komfort pracy personelu medycznego. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,5 miliona złotych, które zostały pozyskane z programu Polski Ład, natomiast szpital dołożył do tej kwoty około 700 tysięcy złotych ze środków własnych.

Ostrowski SOR to drugi co do wielkości oddział ratunkowy w Wielkopolsce. W 2024 roku przyjął blisko 47 tysięcy pacjentów z całej Południowej Wielkopolski. Dzięki rozbudowie powierzchnia oddziału zwiększyła się aż pięciokrotnie, co ma usprawnić przyjmowanie pacjentów oraz poprawić jakość opieki.

„SOR to serce każdego szpitala, ale także jego najbardziej newralgiczny oddział. W ostatnich latach brakowało funduszy na jego rozbudowę. Wreszcie udało się tego dokonać i od lutego 2025 pacjenci z powiatu ostrowskiego będą przyjmowani w powiększonym, nowocześnie wyposażonym oddziale” – mówi dyrektor Tomasz Gostomczyk.

Jednym z głównych celów inwestycji było skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na przyjęcie przez lekarza i uzyskanie pomocy. Dotychczas długie kolejki były jednym z największych problemów ostrowskiego SOR-u. Po modernizacji pacjenci nie będą musieli oczekiwać na dworze, jak miało to miejsce wcześniej, co znacząco wpłynie na ich komfort i bezpieczeństwo.

Łączny koszt rozbudowy wyniósł blisko 4 miliony złotych. Większość środków pochodziła z budżetu państwa, a pozostała część została sfinansowana przez szpital. Nowoczesna infrastruktura i sprzęt medyczny zapewnią wyższy standard opieki, a mieszkańcy regionu mogą liczyć na sprawniejszą obsługę i szybszą pomoc medyczną.

Dzięki tej inwestycji ostrowski szpital wchodzi w nowy etap rozwoju, podnosząc jakość usług medycznych dla tysięcy pacjentów rocznie.

CZYTAJ  Prokurator: Sąd zbyt łagodny dla kierowcy, za którym był pościg

Przecięcia wstęgi dokonali: dyrektor szpitala Tomasz Gostomczyk, starosta ostrowski Paweł Rajski, kierownik Oddziału Dariusz Bierła, senator Ewa Matecka, posłanka Katarzyna Sójka, poseł Jarosław Urbaniak, przewodnicząca Rady Powiatu Ostrowskiego Maria Tomaszewska, radna powiatowa Dorota Hurna oraz pielęgniarka oddziałowa Lucyna Szymankiewicz i emerytowana, długoletnia oddziałowa Anna Pająk.

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
96 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Koli
2 miesięcy temu

Może i będzie estetycznie ,ale jakoś obsługi pacjentów i czas na przyjęcie zapewne bez zmian czyli czekać ,czekać ,czekać

jan
odpowiada  Koli
2 miesięcy temu

zapraszamy do Kalisza, Pleszewa, Krotoszyna, tam pusto i świetna obsługa , nie ma rejonizacji przeierz

bc
odpowiada  jan
2 miesięcy temu

Mi ktoś z Kalisza mówił, że w Kaliszu jeszcze gorsze kolejki.

Zdzisław
2 miesięcy temu

Funkcja dla byłego dyrektora się znalazła i z Krotoszyna zrezygnował.😔

W kolejnych etapach można byłoby pomyśleć o infrastrukturze drogi. Chociaż jak wiadomo szpital chce się rozbudowywać i rozwijać więc etapami pewnie będzie brane to pod uwagę.

jan
odpowiada  Zdzisław
2 miesięcy temu

jaka funkcja

Z.....
2 miesięcy temu

Widzę tego z PO-zamykam nie czytam

babcia
2 miesięcy temu

to o ile godzin teraz skróci się czekanie ?

Jasio
odpowiada  babcia
2 miesięcy temu

Personelu jest coraz mniej bo coraz mniej jest chętnych żeby w tym miejscu pracować i nic tego nie zmieni, sor to najgorszy z możliwych oddziałów dla personelu a wręcz będzie ubywać, personel się starzeje a młodych do tego szamba brak więc będzie jeszcze mniej czyli kolejki się co najwyżej wydłużą, ale przynajmniej bedzie poczekalnia większa żeby czekającym sie na leb nie lało. Poza tym minimum 50% trafiających na sor w ogóle nie powinno tam się znaleźć i do takich kierować pretensje.

babcia
odpowiada  Jasio
2 miesięcy temu

dlatego najlepszym wyjściem jest prywatyzacja szpitali .Skończą się stare przyzwyczajenia , czy się śpi czy leży pierwszego się należy .

::::::::::
2 miesięcy temu

Za pieniądze popdatników, nie z kieszeni iluzjonistów-poltyków.
Nowa szlachta.

Rolnik
2 miesięcy temu

Z wierzchu wrażenie , w środku zdziwienie , jak w Pleszewie trzy godziny czekasz aż ktoś d–ę ruszy i jeszcze w nocy musisz jechać po leki do Kalisza , bo w Pleszewie jest 30 aptek ale po dwudziestej i weekendy wszystko zamknięte , ale całodobowo klinika dla psów otwarta , ludzie się już nie liczą , mnie odciągają 3 tysięcy z wypłaty i muszę się leczyć prywatnie , długo to jeszcze wytrzyma

Jasio
odpowiada  Rolnik
2 miesięcy temu

Rolnik ty to krusu płacisz na kwartał mniej jak etatowiec na miesiąc ale wymagania to masz ogromne. Więc stać cię na leczenie prywatne.

hn
odpowiada  Rolnik
2 miesięcy temu

Zgadzam się

On
2 miesięcy temu

Gdyby ludzie którzy są kierowani na dany oddział nie musieliby na przyjęcie czekać 12 godzin !! Dlaczego jak kieruje się ludzi na dany oddział muszą cały dzień i pół nocy czekać na sorze ,chore i zapomnij o jedzeniu lub czym kolwiek. Zero inteligencji i wczucia się w człowieka , żenujące. Życzę aby każdy z tych co tam rządzą doznał takiego potraktowania!!!

Halina
odpowiada  On
2 miesięcy temu

Najeść się przychodzisz czy z dolegliwością? Później zyganko, sranko…a co tam salowa posprząta…to nie all inclusive 🙈

Nie pierd*l
odpowiada  Halina
2 miesięcy temu

O czym ty człowieku mówisz. Raczej nikt o zdrowych zmysłach nie oczekuje luksusów w szpitalu tylko przyzwoitego traktowania pacjentów i udzielania pomocy. A po 2 jeśli ktoś dostaje skierowanie na oddział to nielogicznym jest wizyta na sorze i zajmowanie kolejki.

Jasio
odpowiada  On
2 miesięcy temu

Bo oddziały nie są z gumy? Mają określoną pojemność łóżek i personelu. Dla takich mądrych jak ty to powinno się materace na korytarzach oddziałów porozkładać.

ww
2 miesięcy temu

Nasz szpital a tym bardziej SOR dalece odbiega od wszelakich standardów choć przyobleczony jest w piękną otoczkę…Choć wspomnę tylko o 2 aspektach (z własnego doświadczenia) to jestem pewien innych patologii trawionych nasz szpital…
1 SOR: Choć każdy wymaga rejestracji to powinno być poprzedzone natychmiastową wstępną oceną ratownika na temat obrażeń i chorób mogących nagle pogorszyć stan pacjenta, dlatego uważam iż dziecko z „syfem” w głowie, poszkodowany przez uraz głowy winien mieć pierwszeństwo, gdyż ja choć nie jestem „medykiem” to z tym co ma każdy przypadek mógłby zakończyć się tragicznie a na szczęście w ciągu +-30 min co tam spędziłem nie miał jakiś objawów i mam nadzieje że dostał pomocy…
2 SOR Nawet jeśli Maltretowana pacjentka jest z Ukrainy to powinna mieć prawo do

  • Nie opryskliwego komentarza ze strony lekarza
  • Jeśli wyraża na to zgodę do wsparcia mentalnego przy każdym badaniu ze strony bliskiej przyjaciółki/przyjaciela

3 SOR Od wejścia do wyjścia/skierowania na inny odział nie powinno minąć 8h a sam byłem świadkiem kobieciny co od 8:00 do 20:00 wciąż czekała na lekarza na przejściu umilając sobie co jakiś czas badaniami…

Intensywna terapia: wzorem prawa „Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, pacjent szpitala ma prawo do kontaktu osobistego z innymi osobami, czyli odwiedzin. Kontakt z osobami bliskimi wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, a także służy niwelowaniu dyskomfortu towarzyszącego hospitalizacji.”
Choć rozumiem zagrożenie epidemiologiczne to skąd pomysł by ograniczać widzenia do 5 min(dziennie 1 osoba), zwłaszcza iż pacjenci są w często stanie krytycznym i nie pozwala się im do odwiedzin zwłaszcza iż lekarze nie badają odwiedzających i często sami śmieją się z ograniczaniczeń często mając ściągnięte maseczki
Neurologia Pododdział udarowy: Pacjenci udarowi to często pacjenci zdrowi fizycznie, ale mający problemy przez udar niedokrwienny, więc wzorem ww. cytatu powinni mieć nieograniczony kontakt z bliskimi.

Interna A i B posługując się ww. cytatem lekarz winien wpierw udowodnić iż wizytujący jest chory zanim zabroni mu wejścia(pomiar temperatury, dostrzeżenie kaszlu/ smarków z nosa) wtedy można zabronić wejścia a nie obligatoryjnie zabraniać

Z drugiej strony apeluje do potencjalnych „wizytujących” , zanim spróbujesz wizytować wpierw spójrz na siebie i na swój stan zdrowia, a jeśli jesteś zdrowy to wiec iż fakt że zabraniają wizyt jest nielegalny wobec praw pacjenta 😛

tom
odpowiada  ww
2 miesięcy temu

A wchodźcie sobie ile chcecie, im więcej dziadków przeniesie się na tamten świat tyl lepiej dla przyszłych emerytów. Poza tym prawa i ustawy a zdrowy rozsądek to często 2 różne sprawy ( tym bardziej jak się patrzy na przepisy pisane w polandi na kolanie przez nieuków to później skutki są jakie są plus oczywiście tacy mądrale jak ty).

Zorro
2 miesięcy temu

Rajski oczywiście lans jak zawsze. A przecież SOR wybudowano z naszych podatków. Chce postawić pytanie jakie są premie i nagrody oraz zarobki urzedników w starostwie moze jakiś aktywny radny powiatowy to ustali?

Ciepłownik
odpowiada  Zorro
2 miesięcy temu

A co do tego mają pracownicy starostwa. Przecież szpital, to odrębna jednostka.

Bobo
2 miesięcy temu

A z….. y Urbaniak nie kazał sobie salutować? Ten g…j to hańba dla historii wielkopolski, zhańbił Polską rację stanu swoim postępowaniem kara go czekać będzie droga, będzie żałować, można być durniem dla pieniędzy ale honoru Polski nigdy nie zapomnimy

***** ***
odpowiada  Bobo
2 miesięcy temu

A widziałeś cały film ,z przebiegu całej interwencji,to wyrwany przez pisuarów urwek, wygodny do takich bezmyślnych tłoków jak ty

96
0
Napisz co o tym sądziszx