Zapomniane linie kolejowe w Polsce – opuszczone tory pełne historii

Na mapie Polski znajdują się setki kilometrów linii kolejowych, które zostały wyłączone z użytkowania. Dziesiątki tras, niegdyś łączących miasta, wsie i ośrodki przemysłowe, dziś zarastają roślinnością i popadają w ruinę. Każda z nich ma jednak swoją unikalną historię, często nierozerwalnie związaną z burzliwymi dziejami Polski. Wiele z tych linii było świadkiem ważnych wydarzeń historycznych i przewiozło setki tysięcy pasażerów. W tym artykule przyjrzymy się kilku zapomnianym liniom kolejowym w Polsce, które wciąż fascynują miłośników historii i kolejnictwa.

Z Wolsztyna do Żagania

Biegnąca z Wolsztyna do Żagania linia kolejowa nr 371 była niegdyś istotnym połączeniem komunikacyjnym. Obecnie zachował się jedynie fragment trasy łączący Wolsztyn z Krzyżem Rudno. W części zlikwidowanego odcinka utworzono ścieżkę rowerową. Wciąż można też obejrzeć pozostałości po dawnej infrastrukturze kolejowej, m.in. dworzec przy ładowni Świętno czy mosty nad Obrzycą i w Stanach.  

Pociągiem przez Park Krajobrazowy

To jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce, z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego, poprowadzona niemalże w całości przez Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Linię otwarto w 1909 r. W latach 20. XX wieku na stacji Wleń sprzedano ponad 70 tysięcy biletów rocznie. Kursujące tędy pociągi pokonywały mosty i tunele, co zapewniało niezapomniane widoki. Niestety w 2016 r. ruch na tej trasie został wstrzymany, a torowisko od tego czasu systematycznie ulega dewastacji.

Najbardziej charakterystycznym obiektem na trasie jest most nad Zaporą Pilchowicką, wsparty na dwóch kamienno-betonowych filarach. W 2020 r. planowano jego wysadzenie na potrzeby filmu Mission: Impossible z Tomem Cruise’em, jednak z uwagi na liczne protesty, sceny nakręcono w innym kraju. W 2024 r. podjęto decyzję o rewitalizacji linii nr 283. Miejmy nadzieję, że plany uda się zrealizować.

Unikatowa trasa zębatkowa

Kolej Sowiogórska powstała w 1902 r. i łączyła Dzierżoniów z Radkowem. Pełniła zarówno funkcję turystyczną, jak i transportową – wykorzystywano ją m.in. do przewozu węgla. Na odcinku między Woliborzem a Srebrną Górą zastosowano trzecią, dwulistwową szynę zębatą, co czyniło ją jedyną tego typu koleją na Śląsku. Ruch pociągów zawieszono w 1931 r., a w 1933 r. rozebrano torowisko na odcinku Srebrna Góra-Nowa Wieś Kłodzka. Dziś zachowały się m.in. wiadukty w Srebrnej Górze i Żdanowie, a także fragmenty nasypów kolejowych.

CZYTAJ  Nastolatka w Walentynki straciła rękę

Zapomniane połączenie w Wielkopolsce

Linia kolejowa Szamotuły-Międzychód powstawała etapami. Infrastruktura obejmowała nowe dworce, wieże ciśnień, a także mosty i wiadukty. W Międzychodzie z czasem rozbudowano dworzec, dodając m.in. nowy peron i przejście podziemne.

W 1950 r. kursowały tu cztery pary pociągów dziennie, jednak od 1995 r. linia stopniowo traciła na znaczeniu. Ostatecznie w 2002 r. ostatni pociąg przejechał całą trasę, zamykając pewien rozdział w historii regionu. Obecnie planowana jest rewitalizacja linii nr 368. PKP podpisało umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej, a pociągi mają wrócić na trasę w 2029 r.

Opuszczone, ale nie zapomniane

Choć wiele linii kolejowych w Polsce uległo degradacji, pasjonaci kolei, lokalne władze i miłośnicy historii starają się je ratować. Niektóre trasy wciąż mają szansę na rewitalizację. Wiele inicjatyw zmierza także do przekształcenia dawnych tras kolejowych w ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne, co pozwoli zachować ich historyczny charakter i przywrócić je do życia w nowej formie.

W ostatnich latach przywróconych zostało ponad 1100 km linii kolejowych. Zmodernizowano i wybudowano ponad 850 dworców, stacji oraz przystanków. Dzięki temu podróżni mogą korzystać z nowoczesnej infrastruktury kolejowej i spośród wielu połączeń. Wraz z rozwojem infrastruktury kolejowej pojawia się także coraz więcej opcji planowania podróży po Polsce i Europie. Jednym z takich narzędzi jest platforma EuroPodróże.

Bez względu na to, czy wybierasz się w krótką podróż, czy planujesz dłuższy wypad, np. pociągiem do Krakowa, na stronie internetowej lub w aplikacji możesz łatwo sprawdzić dostępne opcje, porównać ceny, wybrać najlepsze połączenie i zakupić bilet. Dzięki temu podróżowanie staje się bardziej komfortowe, a planowanie – prostsze niż kiedykolwiek.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Czy warto wybrać czapkę z haftem? Trwałość, jakość i prestiż w jednym

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolejarz
3 godzin temu

Ciekawe były też linie kolejowe w Wielkopolsce 360 Jarocin – Leszno, na którą mają pociągi wrócić i niestety przeznaczona do rozbiórki 366 Kościan- Miejska Górka

Gimbo
13 godzin temu

To że w Polsce mamy Linie kolejowe to możemy podziękować Zaborcom bo za ich Czasów powstało ich najwięcej a te cale KDP i CPK było już planowane w latach 70 tych ubiegłego Wieku Te dawne Linie co już nie ma miały drugorzędne znaczenie ale za to mieli swój Urok Może niektóre powrócą ale już tylko po drutach

Warto pomysleć
odpowiada  Gimbo
1 godzina temu

Powiem więcej. To niepopularne, ale zaborcom zawdzięczamy też wiele innych rzeczy. Owszem, było wynaradawianie itd., ale zabory miały i pozytywny efekt. Nie wiem czy bez nich chłopstwo dostało by jakąś wolność od „pana i plebana”, powstawały fabryki, przemysł, nauka, sztuka wręcz kwitła. To nie było tylko tak że noc czarna i beznadzieja.

ZK®️
15 godzin temu

Oby za kilkadziesiąt lat nie pisali takich wspomnień o kolei w Ostrowie. Wszystko idzie w tym kierunku.

Jozef
17 godzin temu

Nikt nie wie ile zlikwidowano połączeń kolejowych w Wielkopolsce.Wspaniała lina kolejowa Kepno ÷Namysłów przez gminę Rychtal. Wspaniale krajobrazy ,rezerwat przyrody Studnica itp.Ostatnio byłem na stacji w Rychtalu ,zaniedbana stacja ,idac torami w kierunku Kepna mijalem wieść Zgorzelec, tory pozostały tyle ze torowisko zarosniete krzakawi .Latem bede kontynulowac moja podróż idac szlakiem tej wspanialej lini kolejowej.

75thecrow
odpowiada  Jozef
14 godzin temu

Jako dzieciak jeździłem tą linią do Lasek Smardze tak samo jak linią z Ostrzeszowa do Namysłaków

6
0
Napisz co o tym sądziszx