Przedstawiciele Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej spotkali się, aby omówić wyzwania związane z obniżeniem liczby godzin katechezy w szkołach oraz malejącą frekwencją uczniów na tych lekcjach. Podczas obrad skupiono się na poszukiwaniu nowych sposobów formacji religijnej dzieci i młodzieży w parafiach.
Spotkaniu przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, który podkreślił, że ograniczenie katechezy szkolnej do jednej godziny tygodniowo stanowi istotne wyzwanie dla diecezji oraz parafii. „Spotkaliśmy się, aby szukać dobrych rozwiązań dotyczących organizacji spotkań katechetycznych w parafiach” – zaznaczył bp Bryl w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.
Katecheza w liczbach
Podczas swojego wystąpienia biskup kaliski przytoczył dane dotyczące uczestnictwa dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej. W diecezji kaliskiej frekwencja w przedszkolach wynosi 88 proc., w szkołach podstawowych 94 proc., a w szkołach ponadpodstawowych 65 proc., co wskazuje na tendencję spadkową. Obecnie w szkołach katechezę prowadzi około 700 nauczycieli, z czego niemal 500 to osoby świeckie.
Konsekwencje ograniczenia katechezy
Bp Bryl wskazał trzy główne obszary, które ulegną zmianie w związku z obniżeniem liczby godzin katechezy. Pierwszy dotyczy sytuacji kadrowej – wielu świeckich katechetów straci swoje główne źródło dochodu. Drugim obszarem są zmiany w funkcjonowaniu katechezy i duszpasterstwa, które będą wymagały nowej organizacji w parafiach. Trzecia kwestia odnosi się do roli kapłanów w procesie nauczania i formacji religijnej.
Ożywienie życia parafialnego
Temat spotkania brzmiał: „Jak ożywiać nasze parafie?”. Uczestnicy, wśród których znaleźli się duchowni, osoby zakonne i świeccy zaangażowani w duszpasterstwo, podzielili się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Podkreślono znaczenie rozwoju Eucharystycznego Ruchu Młodych oraz funkcjonowania „Dom spotów” – miejsc, gdzie młodzież może spędzać czas w duchu wiary. Omówiono również przygotowanie do I Komunii Świętej i sakramentu bierzmowania.
Na zakończenie obrad uczestnicy odmówili wspólną modlitwę i otrzymali błogosławieństwo. W spotkaniu udział wzięli m.in. biskup pomocniczy Łukasz Buzun, ks. kan. Paweł Guździoł, wikariusz biskupi, ks. Witold Kałmucki, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, ks. kan. Dominik Wodniczak, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w życie parafii.
W obliczu zmian w nauczaniu religii w szkołach Diecezjalna Rada Duszpasterska podejmuje wysiłki na rzecz dostosowania formacji religijnej do nowej rzeczywistości. Spotkanie stanowiło ważny krok w kierunku znalezienia skutecznych metod duszpasterskich, które pozwolą na utrzymanie żywej wiary w parafiach i skuteczniejsze zaangażowanie młodzieży w życie wspólnoty.
Diecezjalna Rada Duszpasterska diecezji kaliskiej na kadencję od 17 października 2021 roku do 16 października 2026 roku składa się z następujących osób:
Przewodniczący:
- bp Damian Bryl, biskup diecezjalny
Członkowie:
- bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy
- ks. prałat Zbigniew Cieślak, wikariusz biskupi
- ks. kanonik Paweł Guździoł, wikariusz biskupi
- ks. Witold Kałmucki, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej
- ks. kanonik Włodzimierz Guzik
- ks. kanonik Jarosław Kołodziejczak
- ks. prałat Leszek Szkopek
- ks. Marek Muzyka
- ks. kanonik Jarosław Powąska
- ks. kanonik Dominik Wodniczak
- ks. Daniel Zarębski
- s. Renata Hałapacz FMA
- o. Grzegorz Słowikowski CP
- s. Jaremia Daria Stańska CSFN
- o. Waldemar Ułanowicz OFM Conv.
- Dominik Antczak
- Katarzyna Dudka-Kania
- Anna Jędrzejewska
- Piotr Kania
- Barbara Kociok
- Robert Lis
- Małgorzata Machowicz
- Martyna Milewska
- Beata Misiek
- Marian Rybicki
- Jolanta Siwak
- Aneta Szmaj
Warto zauważyć, że o. Waldemar Ułanowicz OFM Conv., będący członkiem Rady, został zwolniony z pełnionych urzędów i funkcji na prośbę Prowincjała Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i opuścił diecezję z dniem 22 września 2024 roku.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News