Policja przestrzega przed wchodzeniem na lód

W związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami oraz zamarzającymi akwenami wodnymi policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i niewchodzenie na lód. Apeluje do wyobraźni zarówno osób dorosłych, jak i dzieci, aby z pozoru zabawa nie zamieniła się w tragedię. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne. Mimo, że lód w wielu miejscach wydaje się być gruby, to już kilka metrów dalej może być cienki. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Jedyny bezpieczny lód jest na lodowisku i taką informacje powinniśmy przekazać swoim dzieciom.

Co robić gdy zarwie się pod Tobą lód?

– Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.

– W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

– W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe (telefon 112).

– Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko, gdyż dochodzi do wyziębienia organizmu.

– Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.

– Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.

CZYTAJ  Wydarzenia w Ostrowie Wielkopolskim (21-23 lutego 2025)

– Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.

– Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

– Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe płyny do picia.

Pamiętaj! Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz! Tylko dobrze zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę!

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bohun
1 dzień temu

Jasne Policja przestrzega a i tak będą ci co potrzebują adrenaliny no i jest jak jest.

Oni są jacyś, no wiecie
1 dzień temu

Tu na tym portalu pokazują takich co siekierami lód rąbią byle się w lodowatej wodzie skąpać

KHTKMK
2 dni temu

na piaskach jazda na całym zalewie lód ma ponad 10 cm tylko jazda do niedzieli

3
0
Napisz co o tym sądziszx