Jak przygotować dom do instalacji pompy ciepła?

Instalacja pompy ciepła w budynku to rozwiązanie, które może być opłacalne. Istotne jest jednak to, by odpowiednio przygotować do niego dom, co wpłynie na koszty eksploatacji pompy ciepła. W jaki sposób to zrobić? Jak wygląda opłacalność ogrzewania domu pompą ciepła? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak przygotować dom do montażu pompy ciepła?

Decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła, warto odpowiednio przygotować dom do jej montażu. W jaki sposób? Otóż, istotne jest w tym przypadku podjęcie działań mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię, ponieważ pompa ciepła będzie dzięki temu działała nie tylko wydajniej, ale zmniejszą się również koszty jej eksploatacji. W przypadku już istniejących budynków konieczna może być zatem ich termomodernizacja, która może obejmować nie tylko docieplenie ścian zewnętrznych czy dachu, ale również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Bardzo ważne jest także dostosowanie instalacji grzewczej do potrzeb pompy ciepła, co może polegać między innymi na montażu inteligentnych termostatów umożliwiających utrzymanie odpowiedniej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. W przypadku nowych domów dobrym rozwiązaniem może być natomiast montaż ogrzewania podłogowego, które doskonale współpracuje z niskotemperaturowym źródłem ciepła, jakim jest pompa ciepła.

Czy instalacja pompy ciepła się opłaca?

Ogrzewanie domu pompą ciepła to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Czy jest ono opłacalne? Z reguły tak, ponieważ pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii, które są również darmowe. Istotne jest jednak to, że do jej zasilania niezbędna jest energia elektryczna, za którą w większości przypadków należy zapłacić. W związku z tym konieczne staje się zoptymalizowanie zapotrzebowania budynku na energię lub montaż instalacji fotowoltaicznej, która mogłaby zasilać pompę ciepła. W tym miejscu warto wspomnieć także o tym, że montaż pompy ciepła to stosunkowo wysoki wydatek, co również wpływa na opłacalność inwestycji. Jej zwiększenie umożliwia między innymi dotacja Moje Ciepło, czyli dofinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła.

CZYTAJ  Ostrowianie na Marszu w Warszawie

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Ogrzewanie domu pompą ciepła wymaga odpowiedniego doboru urządzenia, które należy dopasować do specyfiki danego budynku. Istotne jest zatem wykonanie audytu energetycznego, który pozwoli określić zapotrzebowanie budynku na energię, a co za tym idzie, wybrać pompę ciepła, która będzie w stanie go zaspokoić. Przy doborze urządzenia istotne są jednak nie tylko jego parametry, ale również budowa, ponieważ może to być zarówno pompa ciepła typu monoblock, jak i split. Oba rozwiązania różnią się sposobem montażu, który warto powierzyć specjalistom z odpowiednim doświadczeniem. Znaleźć można ich między innymi na woltair.pl, a skorzystanie z usług fachowców zagwarantuje nie tylko prawidłowy montaż, ale zapewni również wsparcie przy wyborze pompy ciepła.

Podsumowując, należy stwierdzić, że przygotowanie domu do instalacji pompy ciepła może wymagać nie tylko jego docieplenia, ale również dostosowania instalacji grzewczej. W efekcie ogrzewanie będzie działało wydajnie, a co za tym idzie, ekonomicznie.

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
31 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
edek 666
1 miesiąc temu

Jak Donald z usa zrobi porządek to jeszcze wrócimy do węgla gazu i oleju jako opał więc wszystko na dobrej drodze. A pompiarze cóż bogate ludzie.

kosi
1 miesiąc temu

ta dotacje – które wywindowały ceny pomp bo u nas sprzedawcy nie nażarte świnie
jak wstrzymali czyste powietrze do sporo modeli pomp spadła cena nawet o 10 tys
reasumując ktoś robił na tym gruby hajs

Zaciekły przeciwnik UE
odpowiada  kosi
1 miesiąc temu

Dotacje = złodziejstwo.

fuck system
1 miesiąc temu

taaa pompa ciepła i nasz klimat
grzejemy zimą jesienią gdzie słońca za dużo nie ma wiec jak wyprodukować energię do tej pompy
wszystkich pompiarzy którzy znam nawet ci z bankiem energii płacą za prąd w tym okresie nie małą kasę
u mnie hybryda gaz z kominkiem z płaszczem wodnym i jest bajka

Zosia
1 miesiąc temu

Ja mam piec na ekogroszek 5 klasy, i sobie chwalę, znajomy ma pompe ciepła,i co chwila przyjeżdżają do niego, bo coś tam nie gra.

obywatel
1 miesiąc temu

Z reguły tak, ponieważ pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii, które są również darmowe” za ten zwrot powinna być kara. Przy obecnie skonstruowanych zależnościach na rachunku za prąd, pompa nigdy nie będzie zasilana darmowo. nawet z magazynem energii.
Jakie to odnawialne źródła energii wykorzystuje pompa, bo nie wiem? zasilana jest prądem co w nim odnawialnego ? na pewno nie jest darmowy

radek
1 miesiąc temu

Czytam artykuł w mojej kotłowni dorzucając kawałek buka do kominka.

Michu
odpowiada  radek
1 miesiąc temu

A ja dębinkę.

ww
1 miesiąc temu

Pompa ciepła opłaca się tylko w 2 przypadkach
1 Jak masz za dużą instalacje na starych zasadach gdzie produkujesz o wiele więcej niż zużywasz np. produkujesz 10Mw energi przez cały rok a na normalne funkcjonowanie zużywasz ok.4 Mw więc możesz przeznaczyć pozostałą energie na pompę w zimę… Ale starych zasad już nie ma więc lipa
2 Jak ciągniesz prąd na lewo 😛

A na poważnie panele, pompa, i inne eko ściemy to inwestycja hmm o wątpliwej stopie zwrotu rodem grania w kasynie lub w lotka z tym że w lotka i w kasynie wygra ten 1 na milion a szczęśliwi posiadacze pompy tylko mają śmiech przez łzy…

Zosia Boska
odpowiada  ww
1 miesiąc temu

W samo sedno.

Radek Vit
1 miesiąc temu

Jak najdalej od tego . To g… Jeszcze będziecie żałować

mama
1 miesiąc temu

Spokojnie jak DT ogarnie burdel to jeszcze wrócimy do węgla i gaz będzie tańszy.
Pozdrawiam pompiarzy.

Onix
1 miesiąc temu

Jak przygotować? Nie kupować tego g—a. Ja mam dobrze ocieplony dom. Potrójne szyby. Kominek z płaszczem, grzane podlogi i koszt ogrzewania jest ułamkiem ceny pompy. A gdzie reszta ..

Pompy spoko ? Bo niemieckie sciągane. Trzeba im napędzać

obywatel
odpowiada  Onix
1 miesiąc temu

ten kominek przeżyje nie jedną pompę
to samo jeśli ktoś ma gaz, piec gazowy to ułamek tego co kosztuje pompa. Opłaty za gaz nie są tak wysokie jak wmawia się ludziom wokoło.
Nie znam nikogo kto miał gaz ziemny i przeszedł na PC i jest zadowolony

788
odpowiada  obywatel
1 miesiąc temu

Bo jest część ludzi co jeszcze myśli.

dadasd
odpowiada  obywatel
1 miesiąc temu

No ty nie znasz ja nie znam ale w telewizji i internetach to co 2 przechodzi i zadowolony jak 😀 . Ja znam takich co mieli pompy ciepła przeszli na ekogroszek 😀

31
0
Napisz co o tym sądziszx