Duże płomienie przy markecie (ZDJĘCIA)

W piątkowe popołudnie, około godziny 14:30, mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogli dostrzec kłęby dymu unoszące się zza marketu przy ulicy Poznańskiej. Źródłem zadymienia był pożar nieużytków, który w szybkim tempie obejmował kolejne metry suchych terenów zielonych.

Na miejsce natychmiast zadysponowano jeden zastęp straży pożarnej. Dzięki sprawnej akcji strażaków ogień został szybko opanowany, co zapobiegło jego dalszemu rozprzestrzenianiu się. Mimo szybkiej interwencji, żywioł zdążył strawić około 150 metrów kwadratowych suchych traw i roślinności, co było wynikiem panującej suszy i wysokich temperatur.

Dlaczego nie należy wypalać traw?

Każdego roku strażacy interweniują przy setkach pożarów spowodowanych wypalaniem traw, co stanowi poważne zagrożenie dla środowiska, ludzi oraz zwierząt. Choć nie wiadomo, czy pożar w Ostrowie Wielkopolskim miał swoje źródło w celowym podpaleniu, warto przypomnieć, że wypalanie traw jest nielegalne i grozi za nie kara.

Pożary nieużytków mogą błyskawicznie się rozprzestrzeniać, szczególnie w suchych okresach, zagrażając pobliskim zabudowaniom i lasom. Ponadto ogień niszczy cenne siedliska przyrodnicze, prowadzi do śmierci wielu organizmów żywych, a także przyczynia się do degradacji gleby, czyniąc ją jałową i nieprzydatną do dalszego użytku rolniczego. Wypalanie traw to również emisja toksycznych substancji do atmosfery, co negatywnie wpływa na jakość powietrza i zdrowie ludzi.

W trosce o bezpieczeństwo i ochronę środowiska warto pamiętać, że zamiast wypalania traw należy stosować inne, bezpieczne metody gospodarowania terenami zielonymi, a w przypadku zauważenia pożaru niezwłocznie informować odpowiednie służby.

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
CZYTAJ  Wielka wygrana w Lotto pod Ostrowem!
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mariusz
1 miesiąc temu

Łąki wypalano kiedyś nie w celu ich nawożenia (to był skutek uboczny) lecz ich odchwaszczenia. Trawa wykształca formy przetrwalnikowe, które są odporne na wysoką temperaturę. Niektóre gatunki celowo wytwarzają łatwoalne substancje, aby spowodować zapłon. Trawa przetrwa pożar i pozbędzie się konkurencji, w postaci innych roślin.
A że przy okazji pozbywano się kleszczy – to inna sprawa.

ww
1 miesiąc temu

i cyk wiosenne wiosenne koszenie odhaczone xD

O co tu chodzi?
1 miesiąc temu

Pożar i popioły z roślinności wyjaławiają ziemię, to znaczy że wypalanie i karczowanie lasów przez starożytnych rolników, jak i obecnie w Amazonii to wyjaławianie ziemi?
Ale już popiół z pelletu drzewnego to wartościowy nawóz na trawnik jak i do ogródka?

bc
odpowiada  O co tu chodzi?
1 miesiąc temu

To nie popiół wyjaławia ziemię tylko wysoka temperatura.
Akurat popiół z drewna i węgla (niezanieczyszczony dodatkami) możesz sypać, ale osobiście jestem wrogiem pelletu, bo wycinanie na niego drzew jest zbrodnią.

Mieszkaniec.
1 miesiąc temu

I cyk, kilka kleszczy mniej.

bc
odpowiada  Mieszkaniec.
1 miesiąc temu

A przy okazji dżdżownic, biedronek, koników polnych,…

Jan
1 miesiąc temu

Co jakiś czas widać spaloną trawę również na osiedlach np. na Wenecji. Czyżby podpalacz?

Pozor
1 miesiąc temu

Zawsze się wypalato trawy, teraz lewaczką nie pasuje , szkoda robaczków

bc
odpowiada  Pozor
1 miesiąc temu

Kiedyś też dzieciom podawano mak, a teraz jakoś nikt o tym nawet nie pomyśli.
No ale takie komentarze piszą ludzie, którzy nie chcą się uczyć.

Kiedyś to było, a teraz to jest dopiero !
odpowiada  bc
1 miesiąc temu

Teraz w produktach jest cała tablica Mendelejewa i witamin E cyfry sobie dopisz, od groma, więc mak dawniej żarł każdy dzieciak bezpośrednio z makówki.

.......
odpowiada  Pozor
1 miesiąc temu

Sam sobie przeczysz ha ha ! To jak „zawsze się wypalało…” czyli za PRLu ? Toż to wtedy LEW–ZKI …rządzili …chłopcze !

11
0
Napisz co o tym sądziszx