Jeździsz na zakazie? Ten idzie siedzieć

Policjanci z ostrowskiej drogówki zatrzymali kierowcę, który wsiadł za kierownicę mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna został ujęty podczas rutynowej kontroli drogowej 7 kwietnia 2025 roku.

Do zdarzenia doszło, gdy funkcjonariusze zatrzymali do kontroli samochód marki Audi. W trakcie sprawdzania danych kierowcy w policyjnych systemach okazało się, że 31-latek posiada aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Mężczyzna został natychmiast zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu.

Dzięki wdrożeniu trybu przyspieszonego, sprawa bardzo szybko trafiła do sądu. Już krótko po zatrzymaniu mężczyzna usłyszał wyrok – został skazany na karę jednego miesiąca pozbawienia wolności oraz czterech miesięcy ograniczenia wolności, polegającej na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne.

To jednak nie koniec konsekwencji. Sąd orzekł również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na kolejne 12 miesięcy oraz nałożył na skazanego obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Sprawa ta stanowi kolejny dowód na to, że lekceważenie orzeczeń sądu i przepisów prawa nie pozostaje bez reakcji organów ścigania i może skutkować natychmiastową odpowiedzialnością karną.

Polski sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów w różnych sytuacjach, głównie w związku z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia drogowego. Oto najczęstsze przypadki, gdy sąd może nałożyć taki zakaz:

1. Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym (art. 178a–180 Kodeksu karnego – k.k.)

  • Spowodowanie wypadku (np. spowodowanie śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu) pod wpływem alkoholu lub narkotyków – sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów (art. 178 §1 i 2 k.k.).
  • Jazda pod wpływem alkoholu (≥ 0,5 promila) lub środków odurzających – sąd może zakazać prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 15 lat, a w przypadku recydywy – nawet dożywotnio (art. 178a k.k.).
  • Ucieczka z miejsca wypadku – sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów (art. 177 k.k.).
CZYTAJ  Spłonęły dwa busy. Pożary dzieli kilka godzin (ZDJĘCIA)

2. Wykroczenia drogowe (Kodeks wykroczeń)

  • Powtórne przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ≥ 50 km/h w obszarze zabudowanym – sąd może zakazać prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat (art. 96b Kodeksu wykroczeń).
  • Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień – sąd może orzec zakaz na okres do 3 lat (art. 94 Kodeksu wykroczeń).

3. Inne przestępstwa niezwiązane bezpośrednio z ruchem drogowym

  • Jeśli prowadzenie pojazdu jest związane z innym przestępstwem (np. przemyt, ucieczka przed policją), sąd może dodatkowo orzec zakaz jako środek karny (art. 39 k.k.).

4. Orzeczenie zakazu jako środka zapobiegawczego lub zabezpieczającego

  • Sąd może tymczasowo zakazać prowadzenia pojazdów w trakcie postępowania karnego, jeśli istnieje ryzyko, że oskarżony będzie stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym.

Czas trwania zakazu

  • Minimalny okres: 1 rok (w przypadku przestępstw).
  • Maksymalny okres: dożywotnio (w najcięższych przypadkach, np. śmiertelny wypadek pod wpływem alkoholu).

Skutki złamania zakazu

Kierowanie pojazdem pomimo sądowego zakazu jest przestępstwem (art. 244 k.k.) i grozi karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ww
1 dzień temu

Jeździsz na zakazie…
Policja jeśli cię złapie to przewiezie cię do aresztu na +-34h w tym czasie prędzej lub później odbywa się proces za który otrzymujesz karę ograniczenia wolności (kurator lub co tygodniowe podpisy w kp, ew bransoleta jak będziesz mieć pecha) rezultat wychodzisz na wolność i masz lekkie niedogodności w życiu na 1- 4 miesięcy … Efekt skomentuje słowami pewnego influencera: „Państwo z dykty” 😛 🙁

babcia
2 dni temu

to są kary ? czy śmiech na sali .

Justyna
2 dni temu

Ale ….ten wyrok dostał w zawieszeniu? Czyli nie poszedł siedzieć…takie prawo, że nic sobie nie robią z tych zakazów.

Elowa
2 dni temu

Szkoda tylko że nie siedzi tylko dalej jeździ po ulicach

Wacek
2 dni temu

Kierowanie na trzeżwo pojazdem pomimo sadowego zakazu to pięć lat kratek. Za morderstwo przy udziale dobrego adwokata też. Po—ane to prawo.

Olo
2 dni temu

No i gitara…popieram eliminować!

Ryszard
2 dni temu

Mógł dać do 3 lat czyli 36 miesięcy, a dał 1 miesiąc. Ależ surowo został potraktowany… To się samo komentuje!

Hubert z Wenecji
2 dni temu

Dużo patologii jeździ w Audi. To potwierdzone od lat. Cztery zera na masce a piąte w środku. Wstyd tym jeździć. 😂 Już lepiej rowerem jeździć. Przynajmniej to wyjdzie na zdrowie. Durne blokersy.😂💪🚴👍

Olo
odpowiada  Hubert z Wenecji
2 dni temu

Długo nad tym myślałeś?????

Marcin krępa
odpowiada  Olo
2 dni temu

No pewnie. Jak nie stać na audi to rowerem. Hi hi . Od dziadka z olx za 15zl.

Maciej z Gimnazjalnej
odpowiada  Marcin krępa
2 dni temu

Tak samo jak nie stać na młódke to stare pudernice najlepiej pruć.

Jola
odpowiada  Hubert z Wenecji
2 dni temu

Zdarta płyta, daj sobie spokój,ciagle to samo.

12
0
Napisz co o tym sądziszx