Uczcili pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem (ZDJĘCIA i WIDEO)

Wczoraj, punktualnie o godzinie 10:00, w naszym mieście odbyły się uroczystości upamiętniające Ofiary katastrofy smoleńskiej, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku. Pod tablicą pamięci przy rondzie Sybiraków oraz pod drugą – znajdującą się na ścianie kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego – władze miasta złożyły kwiaty, oddając hołd wszystkim 96 osobom, które zginęły w drodze do Katynia.

W szczególny sposób uczczono pamięć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii, a także pozostałych członków delegacji, wśród których znaleźli się najwyżsi przedstawiciele państwa polskiego – dowódcy wojska, duchowni, działacze społeczni i kombatanccy. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele lokalnych instytucji, kombatanci, harcerze i mieszkańcy, którzy mimo upływu lat nie zapominają o tej narodowej tragedii.

15 lat po katastrofie – co dalej ze śledztwem?

Choć od tragicznego poranka pod Smoleńskiem minęło już 15 lat, sprawa nadal pozostaje w sferze publicznych dyskusji i kontrowersji. Główne śledztwo prowadzone jest wciąż przez Prokuraturę Krajową. W ostatnich latach działania skupiały się m.in. na analizie ekspertyz biegłych z zagranicy, ponownym badaniu wraku Tupolewa, a także przesłuchaniach świadków i analizie zapisów lotu.

Zgodnie z oficjalnymi ustaleniami polskich i rosyjskich śledczych, przyczyną katastrofy była próba lądowania w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych oraz błędy załogi. Jednak wciąż funkcjonują również alternatywne hipotezy – przede wszystkim te o możliwym zamachu – prezentowane przez część polityków i ekspertów. Komisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego (zwana potocznie podkomisją smoleńską), powołana przez Antoniego Macierewicza, opublikowała kilka raportów, jednak ich wnioski są krytykowane przez drugą stronę sporu.

Dodatkowym problemem pozostaje fakt, że wrak samolotu nadal znajduje się na terytorium Rosji, mimo wielokrotnych prób jego odzyskania przez stronę polską. Brak dostępu do kluczowych dowodów ogranicza możliwości śledczych i utrudnia definitywne zakończenie dochodzenia.

CZYTAJ  Wypadek dwóch BMW. Cztery osoby pojechały do szpitala

Pamięć silniejsza niż spory

Choć sprawa katastrofy smoleńskiej wciąż dzieli opinię publiczną i świat polityki, jedno pozostaje niezmienne – pamięć o Ofiarach. Każdego roku, zarówno w Warszawie, jak i w wielu innych miastach Polski, odbywają się uroczystości, które przypominają, że za tą tragedią stoją konkretni ludzie – ich historie, rodziny i dziedzictwo.

W naszym mieście ta pamięć ma trwałe miejsce – w tablicach pamiątkowych, w ciszy podczas składania kwiatów, i w sercach tych, którzy co roku 10 kwietnia zatrzymują się choć na chwilę, by oddać hołd tym, którzy wtedy zginęli.

 

 

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Irasiad
2 godzin temu

Jestesmy coraz blizej prawdy, mlask mlask

18
0
Napisz co o tym sądziszx