Panele fotowoltaiczne to już stały element miejskiego krajobrazu Ostrowa Wielkopolskiego – i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Miasto konsekwentnie realizuje ambitną strategię rozwoju opartego na odnawialnych źródłach energii. Efekt? Mniejsze rachunki, większa samowystarczalność i realna troska o środowisko.
– To rozwiązanie przyjazne dla środowiska, a jednocześnie zdecydowanie tańsze – podkreśla prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.
Miliony w energię przyszłości
Tylko w ostatnich trzech latach Ostrów przeznaczył 1,2 miliona złotych na inwestycje w miejskie instalacje fotowoltaiczne. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Wliczając projekty realizowane przez miejskie spółki, całkowite nakłady sięgają już kilkunastu milionów złotych.
Od 2022 roku zrealizowano lub rozpoczęto budowę siedmiu dużych instalacji PV. Największa z nich – przy Szkole Podstawowej nr 1 – kosztowała 350 tysięcy złotych i składa się ze 100 paneli. Pokrywa znaczną część zapotrzebowania placówki na energię elektryczną, co pozwoliło w grudniu 2024 roku zaoszczędzić aż 5 tysięcy złotych na rachunkach za prąd.
– Szkoła stała się nie tylko bardziej ekologiczna, ale też znacznie tańsza w utrzymaniu – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa.
Fotowoltaika w przedszkolach, schroniskach i na stadionie
Energia słoneczna zasila również inne miejskie obiekty:
- Przedszkole nr 2 przy ul. Staroprzygodzkiej,
- Przedszkole przy ul. Dobrej (22 panele, 80,5 tys. zł),
- Schronisko dla bezdomnych zwierząt (74 panele, 200 tys. zł),
- Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn (72 panele, 234 tys. zł),
- Centrum Treningowo-Sportowe „Za Parowozownią” (44 panele, 73 tys. zł),
- Stadion lekkoatletyczny przy ul. Kusocińskiego (67 paneli, 217 tys. zł).
Każda z tych inwestycji to nie tylko krok w stronę ekologii, ale też konkretne, mierzalne oszczędności.
– W czasach globalnych zawirowań, wojny, kryzysów dostaw – musimy budować lokalne bezpieczeństwo energetyczne – dodaje prezydent Klimek.
Komunalne spółki dają przykład
Na szczególne wyróżnienie zasługuje spółka Wodkan, która w sierpniu 2023 roku uruchomiła potężną elektrownię PV na Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie – aż 1001 paneli, łączna moc 550,55 kW. W ciągu pierwszego roku działalności oszczędzono 350 tysięcy złotych.
W marcu 2025 roku podobna instalacja ruszyła na Stacji Uzdatniania Wody. Szacowana produkcja energii to 375 MWh rocznie – wystarczająca na zasilenie 1 250 gospodarstw domowych przez miesiąc. Roczne oszczędności sięgną ćwierć miliona złotych.
Kolejne instalacje powstają m.in. na dachu budynku MZGM (69 paneli i dwa magazyny energii) za 198 tys. zł oraz w obiektach CRK Zieleń i Rekreacja (siedem instalacji za 365 tys. zł). Także Targowiska Miejskie zainwestowały w OZE na placach przy ul. Głogowskiej i Witosa – energia wykorzystywana jest do oświetlenia, podgrzewania wody i zasilania biur.
– Od węgla musimy odejść i to szybciej, niż wielu się wydaje. Kto nie inwestuje w OZE, ten będzie płacił więcej – mówi Mikołaj Kostka.
A co dalej?
Kolejnym celem jest 3mk Arena Ostrów – trwają analizy lokalizacji dla przyszłej instalacji fotowoltaicznej. Również Miejski Zakład Komunikacji i Ostrowski Zakład Ciepłowniczy dołączyły do zielonej rewolucji.

Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News