Zielona energia w natarciu! Ostrów Wielkopolski stawia na fotowoltaikę i oszczędza

Panele fotowoltaiczne to już stały element miejskiego krajobrazu Ostrowa Wielkopolskiego – i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Miasto konsekwentnie realizuje ambitną strategię rozwoju opartego na odnawialnych źródłach energii. Efekt? Mniejsze rachunki, większa samowystarczalność i realna troska o środowisko.

– To rozwiązanie przyjazne dla środowiska, a jednocześnie zdecydowanie tańsze – podkreśla prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

Miliony w energię przyszłości

Tylko w ostatnich trzech latach Ostrów przeznaczył 1,2 miliona złotych na inwestycje w miejskie instalacje fotowoltaiczne. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Wliczając projekty realizowane przez miejskie spółki, całkowite nakłady sięgają już kilkunastu milionów złotych.

Od 2022 roku zrealizowano lub rozpoczęto budowę siedmiu dużych instalacji PV. Największa z nich – przy Szkole Podstawowej nr 1 – kosztowała 350 tysięcy złotych i składa się ze 100 paneli. Pokrywa znaczną część zapotrzebowania placówki na energię elektryczną, co pozwoliło w grudniu 2024 roku zaoszczędzić aż 5 tysięcy złotych na rachunkach za prąd.

– Szkoła stała się nie tylko bardziej ekologiczna, ale też znacznie tańsza w utrzymaniu – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa.

Fotowoltaika w przedszkolach, schroniskach i na stadionie

Energia słoneczna zasila również inne miejskie obiekty:

  • Przedszkole nr 2 przy ul. Staroprzygodzkiej,
  • Przedszkole przy ul. Dobrej (22 panele, 80,5 tys. zł),
  • Schronisko dla bezdomnych zwierząt (74 panele, 200 tys. zł),
  • Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn (72 panele, 234 tys. zł),
  • Centrum Treningowo-Sportowe „Za Parowozownią” (44 panele, 73 tys. zł),
  • Stadion lekkoatletyczny przy ul. Kusocińskiego (67 paneli, 217 tys. zł).

Każda z tych inwestycji to nie tylko krok w stronę ekologii, ale też konkretne, mierzalne oszczędności.

– W czasach globalnych zawirowań, wojny, kryzysów dostaw – musimy budować lokalne bezpieczeństwo energetyczne – dodaje prezydent Klimek.

CZYTAJ  Auto przysypane przez... piwo

Komunalne spółki dają przykład

Na szczególne wyróżnienie zasługuje spółka Wodkan, która w sierpniu 2023 roku uruchomiła potężną elektrownię PV na Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie – aż 1001 paneli, łączna moc 550,55 kW. W ciągu pierwszego roku działalności oszczędzono 350 tysięcy złotych.

W marcu 2025 roku podobna instalacja ruszyła na Stacji Uzdatniania Wody. Szacowana produkcja energii to 375 MWh rocznie – wystarczająca na zasilenie 1 250 gospodarstw domowych przez miesiąc. Roczne oszczędności sięgną ćwierć miliona złotych.

Kolejne instalacje powstają m.in. na dachu budynku MZGM (69 paneli i dwa magazyny energii) za 198 tys. zł oraz w obiektach CRK Zieleń i Rekreacja (siedem instalacji za 365 tys. zł). Także Targowiska Miejskie zainwestowały w OZE na placach przy ul. Głogowskiej i Witosa – energia wykorzystywana jest do oświetlenia, podgrzewania wody i zasilania biur.

– Od węgla musimy odejść i to szybciej, niż wielu się wydaje. Kto nie inwestuje w OZE, ten będzie płacił więcej – mówi Mikołaj Kostka.

A co dalej?

Kolejnym celem jest 3mk Arena Ostrów – trwają analizy lokalizacji dla przyszłej instalacji fotowoltaicznej. Również Miejski Zakład Komunikacji i Ostrowski Zakład Ciepłowniczy dołączyły do zielonej rewolucji.

Schronisko

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
29 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
buu
9 minut temu

A przepraszam bardzo, tak się szczyci Ostrów Wlkp., że wchodzi w eko(bzdurę) i że będzie taniej itd? Ale pytam się teraz Was – komu będzie lepiej? Nam??? Żarty. Tylko Urzędasy będą mniej płacili za swoje budynki a zwykli mieszkańcy jak zwykle są w czarnej du*ie. TAK, chwalą się jacy są EKO ale dla kogo to? A co z utylizacją później tej fotowoltaiki (z każdym rokiem ich sprawność będzie malała)? Przecież niech nie liczą że normalnie do śmieci pójdą! Skoro takie będą mieli oszczędności, to niech już na nich oszczędzają kasę by utylizować później je.

marko
6 godzin temu

Amerykanie już wiedzą, że podstawą energetyki nie są te absurdalne szyby na dachach i wiatraki do mielenia ptaków tylko ropa, gaz i węgiel.
Kiedy ta prawda dotrze to tych zakutych, neobolszewickich łbów w Europie???

ww
9 godzin temu

Mam 1 zasadnicze pytanie Na jakich zasadach funkcjonują ww. przedsiębiorstwa miejskie
Na tzw. starych gdzie przedsiębiorstwa energetyczne nijako stawają się magazynem energii… Wyprodukujesz bez autokonsumpcji 550 kW i w ciąg następnego roku rozliczeniowego masz 550kW do wykorzystania??
Czy na nowych średnio w przeliczeniu na dzień pół dnia (słonecznie) jedziesz na auto konsumpcji jednocześnie sprzedając każdy nadmiarowy kWp. za cenę np. 10gr , a następnie w porze nocnej kupujesz za cenę 50gr-1zł za 1kW??
Oraz kolejne pytanie jeśli funkcjonują na nowych zasadach… Jaki jest % wpływ auto konsumpcji do normalnych dziennych wydatków energetycznych??
Pomijam że obecne taryfy przeliczane są z godziny na godzinę, lecz chciałbym wiedzieć czy ostrów jako całość jest nijako frajerem produkującym prąd za groszę dla spółek np. energa, tauron, itp. czy czerpie z tego realne kożyści jak w przypadku tzw. „starych zasad”??

pytajnik
13 godzin temu

Cytuję :
Tylko w ostatnich trzech latach Ostrów przeznaczył 1,2 miliona złotych na inwestycje w miejskie instalacje fotowoltaiczne. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Wliczając projekty realizowane przez miejskie spółki, całkowite nakłady sięgają już kilkunastu milionów złotych.

Mam pytanie : Kiedy te kilkaset milionów zbilansuje się z „tymi przewidywanymi eco oszczędnościami”

Za ile lat,….. i czy wtedy już te panele nie będą do wymiany, za znowu ” kilkaset milionów żłotych ” ?

marko
odpowiada  pytajnik
3 godzin temu

NIGDY się nie zwróci.
Zielona energia to eurobolszewickie fanaberie.
Bardzo kosztowne fanaberie.

29
0
Napisz co o tym sądziszx