Pamięć o Ofiarach Hitlerowskiego Terroru w Lesie Winiarskim

W Lesie Winiarskim, jak co roku, odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych podczas okupacji hitlerowskiej. To właśnie tutaj, 14 grudnia 1939 roku, rozpoczęła się seria masowych egzekucji, które objęły przedstawicieli lokalnej inteligencji, w tym powstańców wielkopolskich, nauczycieli, kupców, samorządowców i osoby wykonujące wolne zawody. Śmierć poniosło nawet 1100 osób, głównie mieszkańców Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego oraz okolicznych miejscowości.

W czasach okupacji niemieckiej las winiarski stał się jednym z wielu miejsc kaźni w Wielkopolsce, regionie, który szczególnie silnie odczuł brutalność niemieckiej polityki eksterminacyjnej wobec Polaków. Władze okupacyjne dążyły do szybkiej eliminacji elit społecznych i kulturalnych, które mogłyby stawiać opór niemieckiej administracji lub stać się ośrodkiem organizowania oporu. Ludzie aresztowani przez Gestapo i Selbstschutz często byli przywożeni z więzień w Kaliszu i Ostrowie, a następnie rozstrzeliwani bez sądu. Ofiary grzebano w zbiorowych mogiłach, starając się zatrzeć ślady zbrodni.

Tegoroczne obchody zgromadziły licznych mieszkańców oraz przedstawicieli władz lokalnych. Wśród obecnych znaleźli się prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek oraz wieloletni radny Zygmunt Malik. W przemówieniu prezydent Klimek podkreśliła wagę pamięci o wydarzeniach sprzed 86 lat:

– Dziś pochylamy się nad przeszłością, oddając hołd pamięci ofiar. Modlitwą i myślami przywołujemy wybitnych Ostrowian oraz mieszkańców południowej Wielkopolski, bestialsko zamordowanych przez hitlerowskich Niemców w Lesie Winiarskim. Choć od tamtych tragicznych wydarzeń minęło już 86 lat, nie zapominamy o ich dramacie ani o ofierze ich życia. Egzekucje, które tutaj miały miejsce, były okrutnym aktem bezprawia i niesprawiedliwości. Dlatego dziś z głębokim szacunkiem oddajemy cześć ich pamięci oraz modlimy się o pokój dla dusz zamordowanych mieszkańców naszego miasta i regionu – mówiła.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele pw. bł. Michała Kozala w Kaliszu – świątyni noszącej imię biskupa męczennika, który sam był ofiarą hitlerowskich prześladowań i zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali do Lasu Winiarskiego. Tam, przy obelisku upamiętniającym ofiary faszyzmu, złożono wieńce i zapalono znicze. Całość uroczystości miała charakter pełen powagi i zadumy.

CZYTAJ  Wielka wygrana w Lotto pod Ostrowem!

Dzięki corocznym obchodom pamięć o tragedii Lasu Winiarskiego jest wciąż żywa. To nie tylko wyraz szacunku dla pomordowanych, ale także ważna lekcja historii dla młodszych pokoleń, przypominająca o cenie wolności i odpowiedzialności za prawdę historyczną.

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx