Szczegóły wybuchu w Jankowie Przygodzkim

W trosce o Państwa bezpieczeństwo przedstawiamy instrukcję bezpiecznego użytkowania butli gazowej. Zobacz Nerkę Bezpieczeństwa

Pary gazu są bezbarwne i mają słaby zapach benzyny co powoduje, że są trudno wykrywalne. Dlatego w trakcie procesu technologicznego jest on nawaniany, aby mógł być łatwo wyczuwalny. Choć gaz płynny nie jest trujący, jednak dłuższe przebywanie w nim może spowodować omdlenie, zatrucie, a nawet uduszenie.

Wpływ temperatury na właściwości gazu, jest duży gdyż jego rozszerzalność cieplna, w porównaniu z wodą i innymi cieczami, jest wysoka. Nawet przy niewielkim wzroście temperatury otoczenia następuje zwiększenie ciśnienia i objętości gazu zmagazynowanego w zbiornikach. Dlatego w każdej butli zostawia śię wolną przestrzeń – ok. 20 % pojemności – która zabezpiecza jego swobodną rozszerzalność.

Przy otwarciu zaworu gaz płynny ulatnia się na zewnętrz w postaci białej, szybko zanikającej mgły. Przemianie fazy ciekłej w gazową towarzyszy intensywne pobieranie ciepła, co powoduje obniżenie temperatury otoczenia butli i osprzętu. Przy zetknięciu się oziębionych przedmiotów z rękę może dojść nawet do miejscowego odmrożenia.

Jeżeli ciepło nie jest pobierane z otoczenia, wówczas dostarcza go mieszanina płynna propanu-butanu. Powoduje to ochłodzenie fazy ciekłej i zmniejszenie jej skłonności do parowania, aż do całkowitego jego zaprzestania.

Odstawiając więc butlę nie dającą gazu należy dokładnie zamknąć zawór i zakręcić zaślepkę króćca, ponieważ może się zdarzyć, że pozornie opróżniona butla zawiera jeszcze nie odparowany gaz!

W celu uniknięcia kłopotów eksploatacyjnych nie powinno się w zimie ustawiać butli w sposób narażający je na działanie mrozu. Nie należy również ich izolować materiałem źle przewodzącym ciepło, trzeba natomiast dbać o dobry opływ powietrza wokół butli. W tym celu najlepiej ustawiać je w szafkach z otworami zapewniającymi swobodny przepływ powietrza.

Gaz płynny jest około dwóch razy cięższy od powietrza i podczas niekontrolowanego wypływu spływa jak ciecz ku ziemi, w kierunku najniżej położonych miejsc. Nie należy więc magazynować butli w piwnicy lub garażu! Przy braku przewietrzania nisko położonych pomieszczeń pary gazu płynnego mogę zalegać bardzo długo, stwarzając zagrożenie pożarowe i wybuchowe. Są bowiem łatwo zapalne, szybko mieszają się z powietrzem, a dolna granica ich wybchowości w mieszaninie z powietrzem wynosi 1,5 %, górna zaś 11%.

CZYTAJ  Na jakie zegarki męskie premium warto zwrócić uwagę?

Poważne zagrożenie stanowi też stosunkowo mała prędkość spalania się strumienia gazu. Może to spowodować, zwłaszcza przy dużej prędkości wypływu gazu z butli, oderwanie się (zgaśnięcie) płomienia palnika w konsekwencji czego następuje niekontrolowany wypływ gazu, co prowadzi najczęściej do powstania pożaru i wybuchu mieszaniny powietrzno-gazowej.

DZIAŁANIE NIEPOŻĄDANE NA ORGANIZM CZŁOWIEKA.

Propan – butan działa narkotycznie. Przy zatruciu ostrym występuję bóle w jamie brzusznej, wymioty, ślinotok, zwężenie źrenic, upośledzenie słuchu, ból głowy, osłabienie, zwolnienie tętna do 40-50 uderzeń na minutę, podniecenie, a później sen trwający kilka godzin. W cięższych postaciach zatrucia może występować zapalenie płuc oraz utrata przytomności. Przy wdychaniu większych ilości występuję objawy podrażnienia nerwu błędnego. W rzadkich przypadkach występuje psychoneurologiczny zespół osłupienny oraz zaburzenia oddechu.

PIERWSZA POMOC

W małych ilościach pary gazu płynnego nie są trujące, Jednak mogę spowodować oszołomienie podobne do alkoholowego, a następnie omdlenie lub zatrucie. Zatrucie objawia się podrażnieniem układu nerwowego, podnieceniem, upośledzeniem słuchu, zwolnieniem tętna, bólami głowy i bólami brzucha, wymiotami. W razie pojawienia się wymienionych objawów należy natychmiast usunąć przyczyny ulatniania się gazu, otworzyć drzwi i okna w mieszkaniu, a do poszkodowanego wezwać lekarza.

Jeżeli chory utracił przytomność, należy:

  • wynieść go na świeże powietrze,
  • wezwać lekarza,
  • aż do chwili odzyskania przytomności stosować sztuczne oddychanie,
  • chorego okryć kocem i nie dopuszczać do przeziębienia organizmu,
  • podać środki pobudzające oddech i krążenie krwi jak: kardiamid, kofeinę, ciepłą i mocną kawę lub herbatę.

 

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx