Około 10 tysięcy pacjentów skorzystało z pomocy SP ZOZ Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Ostrowie Wielkopolskim w ciągu ostatnich 20 lat. – To głównie pomoc osobom uzależnionym od środków psychoaktywnych – powiedziała Hanna Rozbicka – Winiecka, kierownik ośrodka. Uroczystość jubileuszowa 20. lecia istnienia OPiTU odbyła się 13 grudnia 2013 roku.
Uroczystość była okazją do podsumowania ważnych dla ośrodka wydarzeń, a także złożenia podziękowań wszystkim tym, którzy przyczynili się do tak okazałego jubileuszu.
OPiTU powstał w 1993 roku, gdy poradnia odwykowa została wydzielona z Zespołu Zakładów Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej i została przejęta przez samorząd.
– W 1993 roku byliśmy jedyną jednostką samorządową w Polsce, samodzielną, ponieważ zawsze było także, że poradnie odwykowe istniały w ramach innych zespołów opieki medycznej. Zmiana ustawy o ZOZ-ach wymusiła zmiany statutowe i przekształcenie w SP ZOZ, w Polsce zaczęła się era kas chorych. Kolejna zmiana sytuacji prawnej w 2012 roku spowodowała, że jesteśmy aktualnie jedną z niewielu w Polsce medycznych publicznych placówek tj. nieprywatnych- powiedziała Hanna Rozbicka – Winiecka.
Ośrodek Pomocy Profilaktyki Uzależnień oferuje usługi osobom uzależnionym oraz ich rodzinom, organizuje także liczne akcje, warsztaty, programy i zajęcia profilaktyczne, dni bezpłatnych konsultacji. W ośrodku pracuje 3 psychologów, 3 pedagogów, 2 psychiatrów, socjolog oraz instruktor terapii uzależnień. Wszyscy posiadają wymagane ustawowo kompetencje specjalistów psychoterapii uzależnień.
– Zajmujemy się osobami uzależnionymi, głównie od środków psychoaktywnych. Nasza działalność obejmuje także coraz bardziej popularne uzależnienia behawioralne tj. uzależnienia od internetu, zakupów, czy też brania kredytów – wyjaśniła H. Rozbicka – Winiecka.
W ośrodku rocznie rejestrowanych jest około 500 pacjentów.
– Liczba ta nie jest zgodna z liczbą udzielonych porad, bo tak naprawdę jest ich znacznie więcej. Proces psychologiczny jest długotrwały – obejmuje minimum od 6 tygodni do 2 lat. Często to spotkania dwa, trzy razy w tygodniu po kilka godzin – dodała H. Rozbicka – Winiecka.
Gratulacje z okazji jubileuszu złożyły władze miasta – Marlena Magą Zastępca Prezydenta Miasta i Lech Górski Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz władze powiatu- Tomasz Ławniczak Wicestarosta Ostrowski i Przemysław Krysztofiak naczelnik Wydziału Spraw Społecznych.
– Serdecznie gratuluję Państwu – kierownictwu, Zespołowi Terapeutycznemu oraz pracującym w ośrodku Lekarzom tych 20 lat. Ośrodek Terapii to miejsce, w którym wiele dobrego się dzieje, a wszystko to bez świateł reflektorów. Zazwyczaj niewidoczni, znani tylko tym, którym pomagacie przyczyniacie się do zmniejszenia poczucia bezradności i łatwiejszego pokonania przeciwności losu – powiedziała Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Miasta.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News