Wyróżniono najzdolniejszych

50 najlepszych, reprezentantów szkół ponadgimnazjalnych i jednostek prowadzonych przez Powiat Ostrowski otrzymało Stypendia Starosty Ostrowskiego im. Ks. Jana Kompałły. Drugie spotkanie ze stypendystami w historii naszego Powiatu odbyło się w piątek 27 września 2013 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.

Wszyscy nagrodzone stypendyści są profesjonalistami w każdej z wybranych przez siebie dziedzin od przedmiotów ogólnokształcących, poprzez pasje artystyczne i sportowe po specjalności zawodowe. W minionym roku szkolnym uzyskiwali bardzo dobre wyniki w nauce, byli laureatami konkursów i olimpiad, mają też inne szczególne osiągnięcia w życiu szkoły. W nagrodę za ten wysiłek każdy z nich otrzymał przyznane jednorazowe stypendium w wysokości 1000 zł.

I Liceum Ogólnokształcące to miejsce szczególne. To właśnie stąd w Polskę, i w świat wyruszali wybitni mieszkańcy Ostrowa i Powiatu Ostrowskiego. Myślę, że dzisiaj wszyscy obecni tu rodzicie i opiekunowie są dumni z swoich pociech tym bardziej, że niektórzy już po raz drugi w historii Powiatu Ostrowskiego mają możliwości odebrania Stypendium Starosty Ostrowskiego. Stypendium wyjątkowego, bo księdza Jana Kompałły, postaci tak bardzo wpisanej w krajobraz naszego miasta i tak bardzo związanej z tą szkołą. Serdecznie dziękuję rodzicom, że swoje pociechy tak dobrze wychowują w świecie pełnym zagrożeń i niepokoju. Jako starosta jestem dumny, że mam takich wspaniałych uczniów – powiedział Starosta Paweł Rajski. – Słowo podziękowania kieruję także pod adresem wszystkich moich dyrektorów i nauczycieli, bez których tych sukcesów by nie było. Dziękuję także całej kapitule, która wybrała najlepszych. Stypendia ks. Jana Kompałły to inicjatywa, która zrodziła się w tej kadencji. Wspólnie z wicestarostą i radnymi mieliśmy pragnienie, aby wzorem miasta Ostrowa Wielkopolskiego i gmin, żeby uhonorować najzdolniejszych.

zdjecie

zdjecie

Stypendia wręczyli Starosta Ostrowski Paweł Rajski i Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk.

Pięćdziesięcioro najzdolniejszych uczniów na początku września wybrała Kapituła weryfikująca wnioski stypendialne w składzie: Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Leraczyk, Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak oraz Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Powiatu Marek Ewiak.

zdjecie

Wśród 50. uczniów jest 31 dziewcząt, 19 chłopców. 19 stypendystów pochodzi z miasta Ostrowa, 25 pochodzi z siedmiu gmin wchodzących w skład Powiatu Ostrowskiego, 6 osób jest spoza powiatu w tym 5 uczniów jest z innych powiatów województwa wielkopolskiego i jedna osoba z województwa dolnośląskiego.

zdjecie

Nasza statystyka odzwierciedla to, że nasze szkoły są cenione i są tymi jednostkami edukacyjnymi, na które zwracają się oczy znacznej części południowej Wielkopolski, a także Województwa Dolnośląskiego czy też Opolskiego. Dziękuję wszystkim członkom kapituły za pracę. Myślę, że propozycje przedstawione staroście były właściwe. Sądzę, że na dzisiejszą uroczystość ks. Jan Kompałła „spogląda z nieba” z wielką życzliwością. Dziś mamy inne społeczeństwo, inne szkoły, ale myślę, że podpisałby się pod tą ideą nagradzania szczególnie uzdolnionych uczniów naszego powiatu. Wszystkim nagrodzonym składam serdeczne gratulacje – mówił wicestarosta Tomasz Ławniczak.

zdjecie

W uroczystości oprócz nagrodzonych wzięli również udział: władze samorządowe Powiatu Ostrowskiego i Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, dyrektorzy szkół i placówek oraz rodzice i opiekunowie.

Gratulacje wyróżnionym uczniom złożyli obecni na uroczystości: Radny Sejmiku Wojewódzkiego Rafał Żelanowski oraz w imieniu Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, Andrzej Baraniak Sekretarz Miasta.

zdjecie

Nauka i wiedza muszą tworzyć podstawę rozwoju w mieście i powiecie. Ostrów i Powiat Ostrowski stworzyły wybitne pokolenia zdolnych inżynierów umiejących tworzyć nowoczesne urządzenia i kreatywne biznesy. Przykładem takiej pracy twórczej mogą być pracownicy Firmy Delphi, którzy patentują światowe rozwiązania, a ich urządzenia matowane są w wysokiej klasy samochodach. Jest to powód do dumy, że nasi mieszkańcy i absolwenci szkół potrafią wymyślić takie rzeczy. Cieszę się, że tak dużo młodzieży chce poszerzać swoją wiedzę i umiejętności – powiedział radny Rafał Żelanowski.  

Uroczystość uświetnił występ Chóru „Con Forza” Zespołu Szkół Muzycznych pod dyrekcją Janusza Lipskiego oraz pianista Łukasz Kryjom.

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH

zdjecie

Dawid Marszałkiewicz – uczeń ze średnią 5,38. Finalista Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo „PRODUKCIK 2013”, zdobył wyróżnienie w Eliminacjach Okręgowych Olimpiady Innowacji Technicznych, jest finalistą Okręgowego Konkursu Wiedzy Technicznej.

Wojciech Urban – uczeń wszechstronnie uzdolniony, śr. 5,37. Laureat XV edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „EUROELEKTRA” (II. miejsce w Polsce), wyróżniony w etapie regionalnym Olimpiady Innowacji Technicznych, uczestnik Olimpiady Wiedzy Technicznej.

Piotr Portasiak – specjalista w przedmiotach ścisłych. Uczestnik Olimpijskiego Obozu Informatycznego organizowanego przez Uniwersytet Warszawski, uczestnik etapu okręgowej Olimpiady Fizycznej, finalista IV edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy informatyczno-matematycznej „Algorytmion”, uczestnik „Europejskiego stażu zawodowego uczniów” w angielskim Plymouth.

Tomasz Krakowski – jest uczniem o średniej ocen 5,27. Finalista Olimpiady Innowacji Technicznych –Warszawa 2013 w kategorii „Pomysł techniczny”. Wygrał szkolny konkurs Mistrz elektroniki. Uczeń z szerokimi zainteresowaniami, chętnie podejmujący działania na rzecz szkoły.

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

zdjecie

Natalia Płaczek – Osiąga bardzo dobre wynik w nauce. Reprezentowała szkołę w licznych konkursach przedmiotowych: z języka hiszpańskiego, języka niemieckiego, geografii, przedsiębiorczości. Zdobyła I miejsce w Powiatowych Zawodach Strzeleckich, II miejsce w XX Międzyszkolnej Lidze Strzeleckiej Południowej Wielkopolski.

Katarzyna Pawlicka – ma na swoim koncie już wiele osiągnięć. Zajęła II i III miejsce w lekkoatletyce awansując tym samym na rejonowe zawody, w których również zdobyła srebrny medal. Reprezentowała szkołę na światowych mistrzostwach piłki siatkowej w Austrii uzyskując IV miejsce.

Agnieszka Filipczak – Uczennica bardzo sumienna i pracowita. Bierze udział w licznych konkursach m.in. z historii, wiedzy o społeczeństwie i religii. Czynnie uczestniczy w Grupie Działań Teatralnych w Młodzieżowym Domu Kultury. Jest osobą bardzo skromną.

Rosik Izabela – Największe sukcesy odnosi w dziedzinie języków obcych i humanistyce. Do jej największych osiągnięć należą II m-ce w Powiatowym Konkursie Krasomówczym Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych. IV miejsce w Finale Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego. I miejsce w Szkolnym Konkursie Gramatyczno – Leksykalnym Języka Angielskiego. Brała udział w spektaklu „Dwie Dorotki” w Teatrze Ruchu i Pantomimy OCK.

CZYTAJ  Dwa radiowozy do "szatańskiego" Seicento

Paulina Spendowska – uzdolniona plastycznie. Brała udział w projekcie i wystawie prac malarskich poświęconej „Pamięci Anny Bothur” w Gimnazjum w Raszkowie. Jej prace uświetniły przedstawienie p.t. „Droga do nikąd” grupy Uzależnieni od Teatru. Bierze udział w wielu konkursach. Wykazuje się dużą sumiennością i aktywnością w życiu szkoły.

ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH

zdjecie

  Martyna Grygiel –  Średnia ocen to 5,38. Jest dwukrotną laureatką Stypendium Prezesa Rady Ministrów, laureatką Stypendium Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Jej największym sukcesem było uzyskanie tytułu laureatki etapu powiatowego i finalistki etapu wojewódzkiego oraz I miejsca Konkursu Wiedzy Konsumenckiej.

Małgorzata Kowalska – W minionym roku szkolnym uzyskała średnią ocen 5,31. Jest dwukrotną laureatką Stypendium Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu dla uczniów szczególnie uzdolnionych oraz reprezentantką szkoły w licznych konkursach językowych i sportowych oraz olimpiadach z zakresu prawa i ekonomii na szczeblu powiatowym i okręgowym.

Michał Kosnowicz – jest wyróżniającym, pracowitym i wszechstronnie uzdolnionym. Uzyskał średnią ocen 5,25. Swoje zainteresowania rozwija w konkursach sportowych, językowych, historycznych i religijnych uzyskując w nich wysokie lokaty na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.

Marcin Strzyżycki – to uczeń technikum. W roku szkolnym 2012/2013 osiągnął średnią ocen 5,14. Marcin chętnie angażuje się  w życie społeczności szkolnej, pomagając koleżankom i kolegom w nauce, a także wykorzystując swoje zdolności w konkursach przedmiotowych na szczeblu powiatowym.

III LICEUM OGOLNOKSZTAŁCĄCE

zdjecie

Paulina Dudzińska – uczennica ze średnią ocen 4,87. W szkole rozwinęła swoje pasje i zainteresowanie biologią. Efektem tego było zajęcie I miejsca w kategorii: „Najlepsza Praca Badawcza” Zawodów Okręgowych XLII Olimpiady Biologicznej w Poznaniu. W minionym roku szkolnym zajęła I miejsce w szkolnych mistrzostwach szachowych.

Monika Kaźmierczak – średnią ocen 4,80. Monika posiada niezwykłe uzdolnienia literackie. Potwierdzają to liczne sukcesy: I miejsce w ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym „Nie tylko poznańskie koziołki…”, a także w konkursach krasomowczych PTTK na szczeblu powiatu. Rozwija również swoje pasje i zainteresowania związane z naukami przyrodniczymi i ratownictwem medycznym.

Daria Matczak – uczennica klasy o profilu dziennikarskim ze średnią ocen 5,27. Zainteresowania i pasje Darii związane są z językiem niemieckim, dziennikarstwem oraz plastyką. Zakwalifikowała się do Regionalnego Półfinału Konkursu „Pokaż Nam Język’’ w Poznaniu. Jako członek zespołu redakcyjnego szkolnej gazetki Ad Rem, realizuje swoje pasje dziennikarskie.

Kinga Tomaszewska – ze średnią ocen 4,93. Kinga swoją edukację związała z przedmiotami przyrodniczymi. W minionym roku szkolnym brała udział w Olimpiadzie Biologicznej oraz w XXI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK dla szkół ponadgimnazjalnych zajmując pierwsze miejsca w kolejnych etapach i tytuł finalistki etapu ogólnopolskiego.

ZESPÓŁ SZKÓŁ USŁUGOWYCH

zdjecie

Kamila Wiśniewska – uczestniczka wielu konkursów i olimpiad. Uczennica o 100 proc. frekwencji w zajęciach szkolnych. Autorka konkursowych artykułów dotyczących możliwości spełnienia w XXI wieku marzeń Janusza Korczaka.

Marta Górna – wzorowa uczennica zaangażowana w akcje charytatywne. Uczestniczka konkursów na szczeblu ogólnopolskim i powiatowym, takich jak: konkurs dla Młodych Krawców i Projektantów „Mała Pętelka”, „Poezja romantyczna w słowie i obrazie”, „Matliga”. Laureatka X Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego w Kaliszu za najlepszą stylizację męską.

Bartłomiej Wojtczak – uczeń z najwyższą średnią w szkole, wszechstronnie uzdolniony. Posiada ponadprzeciętne umiejętności w zawodzie kucharz, mistrz w swojej profesji. Zaangażowany w przedsięwzięcia organizowane na terenie szkoły i dla społeczności lokalnej.

Natalia Pluta – osobakreatywna i przedsiębiorcza, wypromowała w środowisku I tomik wierszy uczniów ZSU „Poezja obecna w szkole”. Uczestniczka wielu konkursów. Laureatka Międzyszkolnego Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego „Deutsch macht Spaβ”.

Marzena Górna – uczennica o wyjątkowych zdolnościach zawodowych i artystycznych. Zdobyła III miejsce w ogólnopolskim konkursie dla Młodych Krawców i Projektantów „Mała Pętelka” w kategorii fryzur science fiction.

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

zdjecie

Małgorzata Ignasiak – jest przykładem osoby, której determinacja i konsekwencja pozwoliła osiągnąć sukcesy sportowe na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Niezależnie od tego rozwija z powodzeniem swój talent plastyczny, również dostrzeżony na licznych konkursach.

Natalia Pawlak – jest osobą wszechstronnie uzdolnioną. Jako uczennica klasy o profilu matematyczno-informatycznym wykazuje ogromną aktywność na polu humanistycznym, o czym świadczą znakomite wyniki w konkursach językowych oraz literackich.

Wojciech Skrobański – to uczeń prezentujący wyjątkowe zaangażowanie i pasję poznawczą na obszarze wiedzy historycznej i społecznej. Dowodem takiej postawy są sukcesy w licznych konkursach przedmiotowych, począwszy od szczebla szkolnego po ogólnopolski.

Jan Waloszczyk – jest jednym z najlepszych w województwie znawców tematyki ekologicznej, finalista konkursu na szczeblu ogólnopolskim. Jako uczeń klasy o profilu biologiczno-chemicznym dowodzi, jak bardzo skuteczne może być praktyczne zastosowanie wiedzy z przedmiotów kierunkowych.

Agnieszka Adamek– to wybitnie utalentowana siatkarka, zarówno gdy mowa o grze zespołowej, jak i plażowej odmianie tej dyscypliny. Jej sukcesy wykraczają daleko poza granice miasta czy województwa, bowiem trofea, jakie zdobywa dotyczą mistrzostw Polski oraz turniejów międzynarodowych.

ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANO – ENERGETYCZNYCH

zdjecie

Piotr Grygowski – reprezentant szkoły w zawodach sportowych. Uczeń wykazuje się dużą znajomością sztuki budowlanej zwłaszcza podczas zajęć praktycznych.

Anna Kamzol – reprezentowała szkołę w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Wieluniu. Ponadto jest przedstawicielem szkoły w zawodach sportowych, konkursach przedmiotowych na etapie szkolnym i powiatowym.

Krzysztof Kempa – uczestnikwielu konkursów i zawodów, m.in. Etapu Wojewódzkiego Olimpiady Ekologicznej w Poznaniu, finału szkolnego piłki siatkowej. Zdobył II m-ce w konkursie chemicznym „Pasjans Mendelejewa” (etap szkolny), był także uczestnikiem konkursu wiedzy o powstaniu styczniowym.

Sebastian Krawczyk – potrafi łączyć liczne pasje z nauką. Reprezentował szkołę w wielu zawodach sportowych, m.in. w piłce siatkowej wraz z drużyną osiągnął mistrzostwo powiatu.

CZYTAJ  DJ wyraził żal na koniec współpracy ze znanym klubem

Marcin Frąszczak – reprezentant szkoły w zawodach sportowych i konkursach. Największe sukcesy wykazuje w kickboxingu, w roku szkolnym 2012/2013 zajął III m-ce w Mistrzostwach Polski Ziem Zachodnich w Kickboxingu Juniorów oraz III m-ce w Mistrzostwach Formuły KickLight.

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

zdjecie

Aneta Kordon – średnia ocen 5,67. Szczególne zainteresowania to matematyka i fizyka. Laureatka I miejsca w Rejonowym Konkursie Międzynarodowego Konkursu z fizyki na Uniwersytecie Łódzkim. Jej pasją jest również nauka języka angielskiego i wiedza o świecie współczesnym.

Aleksandra Tomczak – średnia ocen 5,67. Uczennica wszechstronnie uzdolniona. Osiąga sukcesy w Ogólnopolskich Konkursach Języka Angielskiego, a w europejskim teście języka angielskiego uzyskała najwyższy poziom zaawansowania według skali Rady Europy.

Kinga Bilska – średnia ocen 5,53. Główne zainteresowania to przedmioty humanistyczne, historia i język polski, a jej szczególną pasją jest literatura piękna i poezja. Jest laureatką Powiatowego Konkursu o historii i Kulturze Żydów oraz konkursów recytatorskich „Miłość nie jedno ma imię”, „Miłosz na setkę” oraz „Poezja romantyczna w słowie i obrazie”.

Magdalena Talaga – średnia ocen 5,53. Główne zainteresowania naukowe to biologia i chemia. Dwukrotnie uczestniczyła w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Ekologicznej. Jej dodatkową pasją jest wolontariat – udziela się aktywnie w świetlicy socjoterapeutycznej oraz brała udział w akcji Starszy Brat – Starsza Siostra.

Daria Cegiełka – średnia ocen 5,69. Uczennica o wybitnych uzdolnieniach naukowych w dziedzinie fizyki dzięki temu bierze udział w Ogólnopolskich warsztatach i obozie naukowym PAN w Warszawie. Ponadto zajęła II miejsce w Polsce za pracą historyczną pt. „Siwy Sokół” czego efektem był udział w Ogólnopolskich Warsztatach Filmowych w Łodzi.

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH

zdjecie

Grzegorz Krasicki – prawdziwy łowca nagród i tytułów sportowych. Od 2008 r. jest zawodnikiem Klubu Olimpiad Specjalnych działającego przy ZSS, uczestniczył w wielu zawodach regionalnych i ogólnopolskich, odnosząc największe sukcesy w koszykówce i hokeju halowym. Wystarczy powiedzieć, że od 2008 do 2013 osiem razy stawał na najwyższym stopniu podium w różnych dyscyplinach.

ZESPÓŁ SZKÓŁ TRANSPORTOWO – ELEKTRYCZNYCH

zdjecie

Rafał Grochowicki – Za ubiegły rok uzyskał najwyższą średnią ocen w szkole 5.06. Ubiegłoroczny laureat Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Reprezentował szkołę w różnorodnych konkursach na szczeblu powiatowym m.in. Powiatowym Konkursie Matematycznym „Matliga”, międzyszkolnym konkursie języka niemieckiego „Deutsch macht Spass” i Olimpiadzie Wiedzy Technicznej.

Szymon Biernacki – Uzyskał jedną z najwyższych średnich w szkole 4,82. Przejawia uzdolnienia w dziedzinie przedmiotów zawodowych, ale reprezentował szkołę także w konkursie o Unii Europejskiej. W bieżącym roku szkolnym będzie reprezentował szkołę podczas stażu zawodowego w Wielkiej Brytanii z projektu Leonardo da Vinci.

Jarosław Gabryś – średnia ocen za ubiegły rok 4,79. Wykazuje uzdolnienia w dziedzinie przedmiotów zawodowych, z których uzyskuje oceny celujące i bardzo dobre. Wyróżnia się spośród innych uczniów systematycznością, pilnością i bardzo poważnym traktowaniem obowiązków szkolnych.

Piotr Dudkowiak – Za ubiegły rok szkolny uzyskał jedną z najwyższych średnich w zasadniczej szkole zawodowej 4,76. Wykazuje szczególne uzdolnienia w nauce przedmiotów zawodowych i jak podkreślają jego nauczyciele wykazuje się niezwykłą starannością i rzetelnością podczas praktycznej nauki zawodu.

ZESPÓŁ SZKÓŁ MUZYCZNYCH

zdjecie

Maria Falis – uczennica klasy piątej ze średnią ocen 5,57. Pianistka, reprezentuje szkołę na koncertach szkolnych i pozaszkolnych oraz konkursach pianistycznych, a także z zakresu przedmiotów teoretycznych. Maria Falis wyróżnia się wzorowym wypełnianiem obowiązków szkolnych.

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH CKU

zdjecie

Sylwia Walczak – uczennica klasy II Technikum Agrobiznesu. Osiąga bardzo dobre wyniki w nauce i aktywnie uczestniczy w życiu szkoły. Jest także reprezentantką Wielkopolskiej Ligii Piłki Siatkowej Dziewcząt w kategorii kadetek przy klubie „Barycz” w Jankowie Przygodzkim.

Wioleta Klimek – stypendystka o zainteresowaniach matematyczno-przyrodniczych. Laureatka 2. miejsca w powiatowych zawodach w szachach Poza tym od kilku lat aktywna wolontariuszka na Oddziale Rehabilitacyjnym dla Dzieci. Uzyskując średnią 5,17 udowadnia, że można pogodzić swoje pasje z nauką i wzorowym zachowaniem.

Wioleta Jakubczak – uczennica klasy licealnej. Reprezentantka szkoły na licznych olimpiadach i konkursach oraz na zawodach sportowych. Osiąga celujące oceny z języków obcych, chemii oraz zarządzania kryzysowego.

Marcelina Lamek – jest wybitną uczennicą klasy IV technikum melioracji i inżynierii o średniej ocen 5,18 i wzorowym zachowaniu. Kreatywna, ambitna i chętna do pomocy zarówno swoim koleżankom i kolegom, jak i nauczycielom podczas przygotowywania imprez szkolnych.

Kamila Płaczek – uczennica liceum. Poza dobrymi wynikami w nauce reprezentuje szkołę w piłce siatkowej oraz zawodach lekkoatletycznych. Czołowa siatkarka klubu LKS Janków Przygodzki. W 2013 roku zdobyła m.in. I miejsce w Piłce Siatkowej Plażowej na Mistrzostwach Polski w kategorii kadetek.

MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY

zdjecie

Miłosz Mieszkalski – młody doskonały rysownik, od ośmiu lat uczestnik pracowni plastycznej MDK. W 2012 roku doczekał się indywidualnej wystawy w Galerii Twórczości Dzieci i Młodzieży „Pędzelek”. Miłosz aktywnie uczestniczy w działaniach pracowni teatralnej. Za spektakl „Łysa śpiewaczka” otrzymał, wraz z zespołem, I miejsce w Mini Spotkaniach Teatralnych organizowanych przez MDK.

Martyna Konowalska – tancerka od 7 roku życia, uczestniczka zajęć tanecznych prowadzonych w Młodzieżowym Domu Kultury. Jest członkiem zespołu tanecznego „SPRAY” oraz zajęć grupy tańca współczesnego. Zajmuje wysokie miejsca na przeglądach, festiwalach i turniejach tanecznych o randze powiatowej, regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx