Wiemy kogo nagrodzili radni. Słusznie?

Pozytywnie zaopiniowano uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego,  przyznania Medalu Republiki Ostrowskiego oraz medalu Za zasługi dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Medale zostaną wręczone w listopadzie podczas 15. uroczystej Sesji Rady Miejskiej.

Uchwały zostały podjęte w czwartek 26 września 2013 roku podczas Sesji Rady Miejskiej. Radni – większością głosów – pozytywnie zaopiniowali zgłoszone kandydatury. 

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego może być nadany osobie, której działalność przyczyniła się do wzrostu autorytetu naszego Państwa lub Miasta w dziedzinie życia społecznego, gospodarczego, nauki, kultury, sportu. Tytuł nadawany jest na wniosek 12 radnych Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, organizacji społecznych i politycznych. W tym roku Tytuł został przyznany: profesor dr hab. Markowi Langnerowi, Księdzu Prałatowi Pawłowi Malesze, Annie Nehrebeckiej oraz profesorowi dr hab. Piotrowi Śliwińskiemu. Tytułem tym – do tej pory – zostało odznaczonych 18 osób.

Medal Za zasługi dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przyznaje Rada Miejska. To  wyróżnienie obywatela miasta lub innej osoby, organizacji i instytucji w uznaniu szczególnych zasług dla Ostrowa Wielkopolskiego. Z takim wnioskiem mogą występować komisje Rady Miejskiej, co najmniej 6 radnych, Prezydent  Ostrowa Wielkopolskiego, organizacje społeczne i polityczne działające na terenie Ostrowa Wielkopolskiego oraz rady osiedli.  Podczas tegorocznego Święta Miasta medalami zostaną odznaczeni: Krzysztof Nadera, Klub Honorowych Dawców Krwi PCK im. dr Jerzego Bruskiego przy zarządzie oddziału w Ostrowie Wielkopolskim, Klub Honorowych Dawców Krwi PCK Zakładów Automatyki Przemysłowej „Spółki” w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Krotoszyńskiej 25.

Medal Republiki Ostrowskiej przyznawane są przez Radę Miejską w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie samorządności, edukacji, kultury, sztuki, sportu, gospodarki, polityki, działalności publicznej oraz promocji i mecenatu na rzecz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i regionu.  Medal może być przyznany mieszkańcowi miasta oraz osobom z kraju i zagranicy a także organizacjom.  W wnioskiem może wystąpić co najmniej 12 członków Rady Miejskiej, Prezydent Miasta oraz organizacje pozarządowe i społeczno-polityczne działające na terenie miasta. W tym roku medale zostały przyznane: Zdzisławowi Dolacie, Maciejowi Kopeckiemu, Jerzemu Kazimierzowi Lekiemu, Jerzemu Mikołajczykowi i Pawłowi Stańczakowi.

  • Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

profesor dr hab. Marek Langner –  urodzony  w 1956 roku w Ostrowie Wielkopolskim.  Specjalista w zakresie biofizyki agregatów makrocząsteczkowych oraz ich zastosowania w farmakologii. Był członkiem  m.in. Komitetu Założycielskiego Centrum Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej, Komitetu Biofizyki i Biologii Molekularnej Wrocławskiego Oddz. PAN, Komitetu Cytobiologii PAN.  Jest autorem lub współautorem ponad 70 prac naukowych (ponad 300 cytowań). Pracownik naukowy, m.in. w Roswell Park Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych.  Jeden z założycieli i prezes centrum badawczego Novasome, przygotowującego nowoczesne,  innowacyjne technologie do produkcji leków stosowanych w terapii raka jajników i piersi oraz chorobach dermatologicznych. Centrum jest ściśle powiązane z uczelnią i stawia na młodych naukowców: biochemików, biofizyków, biologów molekularnych. Pan Profesor w 2003 roku otrzymał  Srebrny Krzyż Zasługi.

Ksiądz Prałat Paweł  Malecha – pochodzący z parafii pod wezwaniem św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim ksiądz  Malecha,  po otrzymaniu w Poznaniu święceń kapłańskich w 1990 roku,  pracował jako wikariusz w parafiach: Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej, parafii  świętego  Michała Arch. w Poznaniu  oraz  św. Stanisława Biskupa w Buku. W 2000 roku uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim tytuł doktora, a trzy lata później ukończył Studium Rotalne i po zdaniu egzaminu końcowego został adwokatem Trybunału Roty Rzymskiej. Pracę w Sygnaturze Apostolskiej rozpoczął będąc jeszcze studentem. Papież Benedykt XVI mianował go kanclerzem oraz promował na urząd zastępcy Promotora Sprawiedliwości w Sygnaturze Apostolskiej. Urząd ten zrównany jest w prawie z funkcją podsekretarza Kongregacji.

Jest autorem dwóch książek i licznych artykułów, zredagowanych głównie w języku włoskim i polskim, poświęconym przede wszystkim zagadnieniom dotyczącym prawa kanonicznego. Prowadzi  także zajęcia z zakresu prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz wykłady gościnne na różnych uczelniach europejskich.
 

CZYTAJ  Miał sporo promili. Powinien być deportowany?

Anna Nehrebecka  – urodziła się 16 grudnia 1947 roku w Bytomiu. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Teatralnej oraz aktorką Teatru Polskiego w Warszawie.  Zagrała liczne role teatralne, filmowe i telewizyjne zarówno z repertuaru klasycznego, jak i współczesnego. Dała się poznać nie tylko jako wybitna aktorka, ale i niezwykle aktywna działaczka społeczna. W czasie stanu wojennego występowała w kościołach i domach prywatnych z koncertami poetyckimi w Ostrowie Wielkopolskim oraz w innych miastach w Polsce. W 1975 otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, a 1988 odznakę Zasłużony Działacz Kultury, natomiast w 1994 honorową odznakę Polskiego Związku Niewidomych. W 1978 przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji przyznał jej nagrodę za współudział artystyczny i wybitne wykonawstwo w programach politycznych Polskiego Radia. W roku 2007 została odznaczona przez Prezydenta RP   Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. W 2007 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Była szczególnie zaangażowana w działalność społeczną i opozycyjną w naszym mieście.

Profesor dr hab. Piotr Śliwiński –  jeden z najwybitniejszych krytyków literackich, badaczowi polskiej poezji współczesnej. Urodził się  2 lutego 1962 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Jest absolwentem  I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego.  Jest autorem wielu artykułów i książek krytycznoliterackich m.in. „Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej”, współautor „Literatury polskiej XX wieku”, „Literatury polskiej 1976-1998” oraz  „Poezji polskiej po 1968 roku”. Od 2006 roku sprawuje funkcję  Przewodniczącego Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia. Jest zasłużonym i niezwykle cenionym pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

 

  • Medal Za zasługi dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Krzysztof Nadera –  były  komendant Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim  Służbę w policji rozpoczął w 1983 roku w policyjnym patrolu. Przez kilka lat był kierownikiem referatu dzielnicowych. W latach 90 był komendantem I Komisariatu Policji w Kaliszu, potem zastępcą komendanta policji w Pleszewie, od 1996 roku przez 10 lat pełnił funkcję komendanta Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. Od 2006 – 2013 roku kierował Komendą Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim. W tym czasie Komenda Policji nawiązała bardzo dobrą współpracę ze wszystkimi gminami powiatu ostrowskiego. Niezwykle aktywny w pozyskiwaniu pozabudżetowych środków. Dzięki tej współpracy i zaangażowaniu jednostek samorządu terytorialnego z całego powiatu ostrowskiego mieszkańcy miasta i ościennych gmin mogli czuć się bezpieczniej. 

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK im. dr Jerzego Bruskiego przy zarządzie oddziału w Ostrowie Wielkopolskim;

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK Zakładów Automatyki Przemysłowej „Spółki” w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Krotoszyńskiej 25.

 

  • Medale Republiki Ostrowskiej

Zdzisław Dolata–  społecznik, pedagog i długoletni radny niezwykle zaangażowany w sprawy społeczne Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i jego mieszkańców. Emerytowany nauczyciel, prezes Akcji Katolickiej działającej przy Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Antoniego, wieloletni radny Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, wzór obywatelskiej postawy. Inicjator i twórca wyjątkowego programu opiekuńczo-wychowawczego „Mój Brat, Moja Siostra – Nasza Rodzina”, który z powodzeniem funkcjonuje w Ostrowie Wielkopolskim od 13 lat. W jego ramach odpowiednio przygotowani i przeszkoleni wolontariusze są łączeni w pary przyrodniego rodzeństwa z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych lub dziećmi, które po prostu potrzebują na co dzień opieki i wsparcia. Tak dobrane rodzeństwo wspólnie się bawi i uczy, poznaje świat pełen normalnych emocji. Z biegiem czasu zachęcił do zaangażowania się w program wielu nauczycieli z ostrowskich szkół i do dziś, z sukcesem, połączono ponad 100 par nowego rodzeństwa.
 

CZYTAJ  Morsowanie w świątecznym stylu: zimowa kąpiel pełna magii i radości!

Jerzy Mikołajczyk – ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej w Szpitalu Miejskim i Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w latach 1969-1992. Nie jest urodzonym ostrowianinem, ale z Ostrowem Wielkopolskim związany jest od 1969 roku, kiedy to otrzymał propozycję objęcia ordynatury mającego powstać Oddziału Chirurgii Dziecięcej w Ostrowie Wielkopolskim. Tworzył go – z sukcesem – od podstaw. Początkowo pracował sam, mając do pomocy jednego pediatrę.  Stworzył podstawy wzorcowo prowadzonego oddziału, który zawsze zwraca uwagę na dobro i los pacjenta, ale nie zaniedbuje nowinek technicznych i wszelkich modernizacji sposobów leczenia. Oprócz pracy szpitalnej Pan Jerzy Mikołajczyk był mocno zaangażowany w pracę pedagogiczną. Przez 21 lat był wykładowcą anatomii i chirurgii w Liceum, a późnie Studium Medycznego w Ostrowie Wielkopolskim. Był konsultantem chirurgii w Szpitalu Dziecięcym.  Niezwykle lubiany przez najmłodszych pacjentów, ale też szanowany w środowisku lekarskim – zawsze chętnie służył i służy pomocą, dzieli się swą rozległą wiedzą.

Jerzy Kazimierz Leki  – związany przede wszystkim z ostrowskim środowiskiem kolejowym. W latach 1975-1997 był naczelnikiem PKP Wagonowni Ostrów Wielkopolski. W latach 1997-1998 był dyrektorem Zakładu Taboru, a w latach 1998-2003 zastępcą dyrektora Zakładu Taboru w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1990-1996 piastował funkcję wiceprezesa Klubu sportowego „Ostrovia”. Długoletni radny Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Był radnym II kadencji ( 1994-1998), radnym III kadencji ( 1998-2002), IV kadencji ( 2002 – 2006) i V kadencji ( 2006-2010).

Maciej Kopecki – to ostrowianin, obecnie mieszkający w Warszawie, grafik, rytownik, projektant, banknotów, znaczków pocztowych, prac graficznych, miedziorytów, stalorytów. Od 1998 roku naczelny grafik Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Osobiście nadzoruje prace graficzne przed rozpoczęciem produkcji banknotów. Wykonywał prace przy projektowaniu banknotów do serii „Wielcy Polacy”. Jest autorem banknotu kolekcjonerskiego o nominalne 10 zł, wyemitowanego przez Wytwórnię Papierów Wartościowych w 90. rocznicę odzyskania niepodległości. Nowością był nam nim znak dla niewidomych wykonano w formie reliefu, czyli trójwymiarowego elementu, wyczuwalnego przez opuszki palców. Jest także twórcą znaczków wklęsłodrukowych drukowanych dla Poczty Polskiej oraz projektu pierwszego polskiego paszportu biometrycznego. Jego prace znajdują się w zbiorach kolekcjonerów na całym świecie. Maciej Kopecki jest również autorem rycin towarzyszących hasłom o tematyce hipologicznej w najnowszej encyklopedii Państwowego Wydawnictwa Naukowego.

Paweł Stańczak   –  w latach 1962-1988 był ordynatorem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego  Szpitala Miejskiego i Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1966-1973 pełnił funkcję zastępcy dyrektora d/s lecznictwa Szpitala Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Po złożeniu rezygnacji z pełnienia funkcji ordynatora w 1988 roku przeszedł do lecznictwa otwartego prowadząc poradnię „K” w Przychodni Rejonowej na ul. Mertki. Szkolił się na licznych kursach w Instytucie Matki i Dziecka w warszawie. Od 1998 roku na emeryturze. Był członkiem Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia. Towarzystwa Planowania Rodziny, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. W 1975r. odznaczony medalem „Zasłużony dla Województwa Poznańskiego”, w 1979r. odznaką „Zasłużony Działacz Towarzystwa Planowania Rodziny” oraz Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. W czasie jego ordynatury ośmiu lekarzy – jego asystentów – uzyskało pierwszy, a sześciu drugi stopień specjalizacji z ginekologii i położnictwa. W latach 1990-1994 był radnym Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, jednocześnie był członkiem zarządu Miasta..

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx