Powstaje RZZO w Ostrowie

Do końca 2014 roku w Ostrowie Wielkopolskim ma powstać Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów.  – RZZO musi powstać, bo zgodnie z przepisami unijnymi musimy zmniejszyć ilość składowanych odpadów i z roku na rok coraz więcej odpadów ma być przetwarzanych – mówi Prezydent Jarosław Urbaniak.

Instalacja RZZO znajduje się w Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2012-2017, co dodatkowo podkreśla jej znaczenie dla funkcjonowania całego województwa. To obok  Kępna – druga realna instalacja dla tzw. Regionu IX. 

Docelowo, w RZZO będą składowane odpady z 22 gmin: z powiatu ostrowskiego (Raszków, Nowe Skalmierzyce, Gmina Ostrów Wielkopolski, Sieroszewic) i gmin zrzeszonych w Związku Gmin Zlewni Górnej Baryczy (Odolanów, Przygodzice, Sośnie, Czajków, Grabów n/Prosną, Kobyla Góra, Kraszewice, Ostrzeszów, Kobylin, Koźmin Wielkopolski i inne).

Budowa zakładu to ogromne przedsięwzięcie logistyczne i potężna inwestycja finansowa. Projekt  pretenduje o wsparcie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 2.1 Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych) oraz preferencyjną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Koszt całości inwestycji to 47 mln złotych.

Długotrwała procedura aplikacyjna w przypadku ogólnokrajowych  Programów Operacyjnych jakim jest Program Operacyjny i Środowisko powoduje, że beneficjenci mogą skorzystać z tzw. wsparcia pomostowego. Tutaj narzędziem jest pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na kwotę 30 mln zł, która pozwoli na uruchomienie przetargu na projekt  i roboty budowlane do momentu finalizacji procesu aplikacyjnego o dotację. Projekt realizowany będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj” – mówi Karolina Pilarczyk – Dworaczyńska, wiceprezes RZZO.

Projekt RZZO był tylko jednym  z dwóch, które zostały złożone w Województwie Wielkopolskim, ale i został tam wysoko oceniony (aż 49 pkt.) kwalifikując się tym samym do uzyskania wsparcia. Projekt ubiega się o przeniesienie z listy rezerwowej na tzw. listę podstawową. Obecnie trwa procedura oceny merytorycznej II stopnia.

CZYTAJ  Ostatni moment by zapisać się na bezpłatne badania

Na potrzeby przygotowania dokumentacji aplikacyjnej zlecono opracowanie programu funkcjonalno – użytkowego dla przedmiotowej inwestycji, który stanie się podstawą do uruchomienia przetargu na rozbudowę RZZO w trybie „zaprojektuj – wybuduj”.

Dzięki powstaniu w Ostrowie RZZO, w naszym mieście ma szansę rozwinąć się branża przetworu i przerobu śmieci. Jeśli powstanie RZZO to napływ śmieci do zakładu będzie czterokrotnie większy, jak dotychczas. Aby odpady przerobić, posegregować, musi przy tym pracować więcej ludzi niż dotychczas – mówi Prezydent Jarosław Urbaniak.

Dlaczego składowaniem odpadów od 2014 roku  nie może zajmować się, tak jak  było do tej pory, Spółka ZOiGO MZO S.A.? 

Według nowej ustawy o odpadach, aby bezprzetargowo zlecać składowanie śmieci, zajmująca się tym firma musi być podmiotem wewnętrznym, co oznacza, że jej właścicielem jest gmina. Co więcej, w myśl nowych przepisów, firma musi być  podmiotem wewnętrznym nie tylko dla miasta, ale i dla całego Regionu IX, który ma obsługiwać RZZO. Spółka MZO nie jest podmiotem wewnętrznym, takim podmiotem jest RZZO. Ustawa wymaga także, aby działalność wywozową i składową prowadziły oddzielne podmioty  – dodaje Rafał Żelanowski, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. 

Pracownicy MZO przejdą do nowego zakładu, ze wszystkimi obowiązkami i prawami, jakie mają  w swoim dotychczasowym zakładzie, z tymi samymi warunkami pracy i płacy – wyjaśnia Prezydent Jarosław Urbaniak.

Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim ma powstać na bazie części instalacji funkcjonujących dziś w ZOiGO MZO S.A przy ul. Staroprzygodzkiej.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  2-letnie dziecko uwięzione w mieszkaniu (Z REGIONU)

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx