Jubileusz 50 – lecia działalności obchodziła Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II. Dziewiątka – to pierwsza w Ostrowie „Szkoła odkrywców talentów”, miała najliczniejszy nabór do klas pierwszych i najwyższe wyniki egzaminu szóstoklasisty w całym Ostrowie.
Uroczystości jubileuszowe trwały dwa dni. Obchody 50-lecia szkoły rozpoczęły się w niedzielę 1 września Mszą św. sprawowaną w Koście pw. św. Pawła Apostoła w Ostrowie. Następnie absolwenci oraz zaproszeni goście udali się do placówki. W specjalnym programie artystycznym zarówno uczniowie, jak i absolwenci, a także nauczyciele zaprezentowali zgromadzonym swoje talenty recytatorskie, muzyczne oraz taneczne. Zebrani mieli okazję obejrzeć jubileuszowy film. Pokazywał on zarówno wydarzenia historyczne związane z tą placówką, jak również aktualne uroczystości, które obecnie mają miejsce.
– Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością. Przemijają wokół nas ludzie i zdarzenia. O wielu być może już zapomnieliśmy. Jednak jubileusz 50 – lecia naszej szkoły to okazja, aby przypomnieć sobie najważniejsze fakty. Jubileusz szkoły jest także okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci. Chociaż czas je porządkuje, czasem dodaje blasku, to dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje ponownie. Trudno, bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia – mówił podczas uroczystości Łukasz Mikołajczyk, dyrektor szkoły.
Następnie goście zostali zaproszeni do odwiedzenia sal lekcyjnych, a także zapoznania się z wystawami fotograficznym, które przedstawiają szkolne wydarzenia na przestrzeni pięćdziesięciu lat. W sentymentalną podróż korytarzami „dziewiątki” udali się zarówno pedagodzy pracujący w tej szkole, jak również licznie przybyli absolwenci placówki. Każdy odwiedzający mógł zostawić swój wpis w wystawionej księdze pamiątkowej.
W poniedziałek 2 września uroczystości odbyły się w Ostrowskim Centrum Kultury. Podczas uroczystego koncertu na scenie wystąpili wspólnie nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. Publiczność miała okazję przenieść się w czasie do minionych lat i powspominać szkolne przygody. Uczniowie zaprezentowali również wydarzenia, które obecnie dzieją się w murach „dziewiątki”.
– Pięćdziesiąt lat to dużo. To poważna tradycja, z której można czerpać po to, aby być nie dużym, ale wielkim. Ostrowska „dziewiątka” to szkoła nie duża, a wielka. Nie ważne są liczby, ale ważna jest ta łza w oku wszystkich absolwentów, o której mówił pan dyrektor, cytując na początku uroczystości Juliana Tuwima. Nie tylko wśród ostrowian powszechna jest opinia, że oddając dziecko do tej szkoły, trafia ono w bardzo dobre ręce- powiedział Jarosław Urbaniak, prezydent Ostrowa.
Pierwsza data związana ze Szkołą Podstawową nr 9 to 13-ty lutego 1959 roku. Wtedy to powołano szesnastoosobowy Społeczny Komitet Budowy Szkoły. 23-go września 1961 roku odbyła się uroczystość wmurowania w fundamenty budynku „kamienia węgielnego”. Oficjalne otwarcie szkoły odbyło się dwa lata później. Wtedy pełna nazwa tej placówki brzmiała: Szkoła Podstawowa nr 9 Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego im. Marcina Kasprzaka. Koniec lat siedemdziesiątych był czasem, kiedy obok szkoły powstawało nowe osiedle mieszkaniowe w związku z tym szybko wzrastała liczba uczniów i klas oraz podwoiła się liczba pracujących nauczycieli. W połowie 1983 roku rozpoczęto rozbudowę szkoły. Po dwóch latach oddano do użytku cały dobudowany pawilon.
Pierwszym kierownikiem placówki został Edward Juszczyk. Po jego rezygnacji przez rok szkołą kierował Władysław Jagaciak. Przez cztery lata jego następcą był Bronisław Walczak. Następnie dyrektorami tej szkoły byli Tadeusz Frąszczak oraz Stefan Glinkowski.
Od 1963 roku do dzisiaj do „dziewiątki” zostało zapisanych prawie osiem tysięcy ośmiuset uczniów. W ciągu pół wieku pracowało w placówce blisko trzystu pracowników.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News