Darmowe badania kardiologiczne

2 lipca 2013r. podpisana została umowa dotycząca kolejnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób układu krążenia. Jest to piąta już edycja akcji, w której mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne.

Badania obejmują m.in. pomiary ciśnienia, pomiary antropometryczne ( waga, wzrost, BMI), badania laboratoryjne ( cholesterol, poziom glukozy) oraz EKG. Program skierowany jest do osób między 40, a 60 rokiem życia.

Wyłączeni są ci, którzy dziś mają 40, 45, 50 oraz 55 lat – osoby te objęte są takimi badaniami refundowanymi przez NFZ. Ważne jest to, że jest to program profilaktyczny, czyli powinni się do niego zgłosić ci, którym dziś wydaje się, że są zdrowi, żyją w tzw. poczuciu zdrowia.  Program ten nie jest dla osób już leczących się, ani tych, którzy w latach poprzednich brali w nim udział. W poprzedniej edycji przebadaliśmy 600 osób, w 2013r. – 620 mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. My nie badamy chorych – chorymi zajmuje się narodowy Fundusz Zdrowia, my chcemy dotrzeć do ludzi, którym do głowy nie przychodzi, że mogą mieć jakieś schorzenia krążeniowe, tak by w porę wykryć ewentualne ryzyko zachorowania – podkreślał podczas podpisania umowy Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.

Wyniki badań z każdą edycją są coraz lepsze. Ale nigdy nie jest tak, żeby nie mogło być jeszcze lepiej. Gdy porównujemy te z 2012 roku z tymi sprzed 5 lat to widać, że ostrowianie zaczynają dbać o swoje zdrowie, ale nadal jest wiele do zmiany.  W 2012 roku co piąty przebadany w ramach badań profilaktycznych cierpiał na otyłość, wykryliśmy także początki cukrzycy, która z pewnością dałaby znać osobie za kilka lat. Były przypadki, że na badania przychodziły osoby pozornie zdrowe, a prosto z naszej przychodni trafiały np. na stół operacyjny – mówi Janusz Tarchalski, specjalista kardiolog, którego przychodnia będzie prowadzała badania.

CZYTAJ  Kolejny "miszcz" kierownicy

Podsumowując wśród przebadanych w poprzedniej edycji u 1% badanych wykryto cukrzycę, u 24% zdiagnozowano nadciśnienie, 18% osób było otyłych, 30% miało podwyższony poziom glukozy (w badaniu na czczo),  a ok. 70% badanych miało problemy z cholesterolem.

Zgłoszenia do programu przyjmowane są w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim pod specjalnym numerem telefonu 58 22 336.

Zainteresowani proszeni będą o podanie imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia oraz telefonu kontaktowego. Każda osoba zakwalifikowana do programu będzie miała wyznaczoną dokładną godzinę badania, tak by nie trzeba było czekać w kolejkach – dodaje Jolanta Łykowska, kierownik Biura ds. Zdrowia i Rodziny w Urzędzie Miejskim.

Uczestnicy zostaną poddani m.in. badaniom antropometrycznym, pomiarowi ciśnienia, badaniom laboratoryjnym oraz EKG. Wyniki i wszystkie programy edukacyjne są uczestnikom programu wydawane na piśmie.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx