Od wczesnych godzin rannych 20 maja cała Wielkopolska znajdzie się wyłącznie w zasięgu telewizji cyfrowej.
Z uwagi na wyłączenie sygnału analogowego z ostatnich nadajników naziemnych (Kalisz – Mikstat, Gniezno – Chojna, Piła – Rusinowo, Konin – Żółwieniec) ponad 1,2 miliona mieszkańców z 132 gmin objętych zostanie zmianą nadawania sygnału telewizyjnego. Mieszkańcy powiatów:kaliskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, krotoszyńskiego, kępińskiego i ostrowskiego będą mogli oglądać programy telewizyjne tylko w jakości cyfrowej.
Przejście na sygnał cyfrowy nie dotyczy abonentów platform kablowych, satelitarnych oraz posiadaczy nowoczesnych telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T.
Wszyscy, którzy posiadają tylko antenę naziemną tzw. „siatkę” lub antenę pokojową i oglądali kilka kanałów, muszą zakupić odbiornik obsługujący MPEG-4 czyli sygnał cyfrowy.
W punktach obsługi abonentów telewizji cyfrowych zwiększył się ruch zdezorientowanych mieszkańców, którzy od poniedziałku nie mogą oglądać telewizji analogowej. – Nie działa mi telewizor, nie odbiera sygnału – z takim problemem najczęściej zgłaszają się do nas mieszkańcy – mówi Mariusz Brandt z Autoryzowanego Punktu Cyfrowego Polsatu. – Oferujemy im odbiornik DVB-t w cenie 99 zł – dodaje.
Cyfryzacja kraju podzielona jest na kilka etapów – majowe przełączenia to dla Wielkopolski finalny etap przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy.
Informacje nt. zmiany sposobu nadawania sygnału można uzyskać w Delegaturze UKE w Poznaniu, Polskiej Izbie Radiodyfuzji Cyfrowej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody.
Obecnie na poszczególnych multipleksach dostępne są w cyfrowej jakości, całkowicie bezpłatnie, następujące kanały:
MUX-1
- TVP1 HD
- TVP2
- TVP Info
- Polo TV
- Eska TV
- TTV
- ATM Rozrywka TV
MUX-2
- TVN
- TVN Siedem
- Polsat
- Polsat Sport News
- TV4
- TV6
- TV PULS
- TV PULS 2
MUX-3
- TVP1
- TVP2 HD
- TVP Info
- TVP HISTORIA
- TVP KULTURA
- TVP POLONIA
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News