Miasto otrzymało pożyczkę z programu Jessica na remont zabytkowej Starej Biblioteki. – W obiekcie będzie można prowadzić działalność gospodarczą – mówi Prezydent Jarosław Urbaniak.
Koszt przebudowy budynku Starej Biblioteki to ponad 4 miliony złotych, w tym pożyczka ze środków inicjatywy Jessica wdrażanej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 -2013 to około 2 miliony 500 tysięcy złotych.
– Chcemy, aby w obiekcie można było prowadzić działalność komercyjną – w budynku powstanie restauracja, która zostanie wydzierżawiona w drodze przetargu. Jessica to program, który wspiera inicjatywy komercyjne. Program ten jest wspierany środkami unijnymi, są to jednak środki, które rozdzielane są nie w formie dotacji, lecz w formie pożyczki. Europejski Bank Inwestycyjny zadeklarował kwotę, którą mają dysponować inne instytucje. Tym instrumentem zawiaduje dla Urzędu Marszałkowskiego Bank Gospodarstwa Krajowego – mówi Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.
W budynku zostaną przeprowadzone podstawowe prace konserwatorskie oraz remontowe pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Budynek nie zmieni z zewnątrz swojego wyglądu. Elewacja zostanie odrestaurowana. Obiekt zostanie pomalowany na kolor jasnego beżu.
Prace budowlane obejmą m.in. prace rozbiórkowe – instalacji, posadzek, demontaż stolarki drzwiowej i okiennej, usunięcie boazerii, demontaż ścian działowych, usunięcie starej zasypki stropów, usunięcie pokrycia dachu, prace murarskie, betoniarskie i montażowe. Główne drzwi wejściowe do obiektu w elewacji zostaną poddane renowacji.
– Remont Biblioteki planowany jest na okres 1, 5 roku. Ze względu na fakt, że budynek ma charakter historyczny i jest wpisany na listę zabytków, nie ma możliwości rozbudowy obiektu. W ramach inwestycji zostaną wyremontowane dwie istniejące kondygnacje oraz piwnica, w której znajdować się będzie kuchnia. Na parterze powstanie restauracja, natomiast na I piętrze sala bankietowa. Ostatnia kondygnacja to pomieszczenia socjalne. Obiekt będzie udostępniony dla osób niepełnosprawnych przez budynek OCK – piętro i przez istniejącą pochylnię od strony OCK – parter – wyjaśnia Karolina Pilarczyk – Dworaczyńska, kierownik Biura Pozyskiwania Środków Unijnych UM.
Budynek Biblioteki, zwany niegdyś Domem Niemieckim oraz tzw. Strzelnicą, wzniesiony został w latach 1875- 1876 w formach nawiązujących do neorenesansu. Wybudowany na skraju wielkiego wówczas Parku Strzeleckiego, prawdopodobnie na miejscu dawnej strzelnicy niemieckiej. Obiekt do rejestru zabytków został wpisany w 2011 roku.
W roku 2010 Prezydent Jarosław Urbaniak wycofał zabytkowy obiekt ze sprzedaży.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News