Oszuści cały czas działają

Pomimo wielu ciągle pojawiających się informacji o sposobach działania oszustów, nadal dochodzi do tego typu przestępstw, a ich ofiarami padają najczęściej starsze osoby. Dlatego też apelujemy do Państwa po raz kolejny o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod pretekstem np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych, bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, pracownika spółdzielni mieszkaniowej itp. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystują chwilową nieuwagę i okradają domowników. Pamiętajmy, że oszuści nie próżnują. W ich działaniu pojawiają się ciągle nowe sposoby, a wszystko po to aby łatwo i szybko wzbogacić się.

Niestety, tuż przed wielkanocnymi świętami, na terenie Ostrowa Wielkopolskiego miały miejsce dwa tego typu przypadki. Prawdopodobnie ten sam sprawca, dzień po dniu „odwiedził” dwa mieszkania. Tym razem, mężczyzna podając się za pracownika elektrowni, pod pretekstem sprawdzenia ostatniego rachunku oraz instalacji elektrycznej został wpuszczony do mieszkania. Tam z kolei najpierw poprosił o rozmienienie pieniędzy na drobniejsze, a następnie widząc gdzie pokrzywdzony trzymał pieniądze, wykorzystując chwilową nieuwagę dokonał ich kradzieży.

Zanim wpuścimy kogoś do mieszkania należy najpierw:

  • Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?
  • Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
  • W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).
CZYTAJ  2-letnie dziecko uwięzione w mieszkaniu (Z REGIONU)

W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.

We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx