Michaś, Kiki, Fifi – tak brzmiące imiona będą mogli nadać swoim dzieciom rodzice od 1 stycznia 2014 roku. Od nowego roku prawdopodobnie wejdzie w życie znowelizowana ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego z 1986 roku.
Zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego z 1986 roku, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia nadania więcej niż dwóch imion. Nie może to być imię zdrobniałe, ośmieszające, ani takie, które nie odróżnia płci dziecka. Poza tym jest dowolność – jeśli rodzice chcą nadać dziecku imię oryginalne, mogą to zrobić.
Znowelizowana ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2014 roku. Zgodnie z nowymi zasadami będzie można nadawać imiona w formie zdrobniałej oraz w formie nie odróżniającej płci dziecka.
– Obecnie, wiele osób wyjechało za granicę, tam się rodzą dzieci, tam rodzice mogą nadać imiona niespotykane. W Polsce takiej możliwości jeszcze nie ma. Wiele osób argumentuje, że jesteśmy w Unii Europejskiej i zapewne te uwagi trafiły do rządu, który pracuje nad nowelizacją ustawy – mówi Ewa Mielczarek, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.
Od lat najpopularniejszymi imionami, jakie rodzice nadają swoim dzieciom to Julia – dla dziewczynki i Jakub- dla chłopca.
– Warto pamiętać, że imię nosi się do końca życia, a jeśli jest dość niespotykane, może stać się przedmiotem drwin. Urzędnicy zawsze starali się rodziców przekonywać, by dane imię nie było ośmieszające oraz by pozwalało odróżnić płeć -dodaje E. Mielczarek.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News