Ostrowski Bilet Elektroniczny

Ostrów Wielkopolski staje się krok po kroku bardziej innowacyjny. W szkołach są tablety, w autobusach bilety elektroniczne, a na ulicach parkomaty – powiedział Prezydent Jarosław Urbaniak podczas konferencji prasowej, która odbyła się 12 lutego 2013 roku. Jednym z tematów spotkania było wdrożenie w komunikacji miejskiej Ostrowskiego Biletu Elektronicznego . 

Ostrowskim Biletem Elektronicznym pasażerowie mogą posługiwać się od 2 stycznia 2013 roku. Jak podkreśla Janusz Marczak prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji S.A., system spotkał się z dużym zainteresowaniem użytkowników. Do tej pory spółka wydała ponad 4 tysiące biletów. Do dyspozycji jest kolejnych 5 tysięcy kart.

Styczeń był okresem, kiedy testowaliśmy system. Jest on dość skomplikowany, dlatego jego wprowadzenie zajęło trochę czasu. Musieliśmy uruchomić wiele procedur włącznie z Internetem, ochroną danych osobowych, przyjmowaniem i wydawaniem wniosków. Na dzień dzisiejszy system funkcjonuje sprawnie. Przejazd z biletem elektronicznym na terenie miasta jest tańszy. Obsługa jest bardzo łatwa, tak więc pasażerowie nie powinni mieć z tym problemu – mówi Janusz Marczak, prezes MZK S.A.

Ostrowski Bilet Elektroniczny to plastikowa, elektroniczna karta bezstykowa. By otrzymać bilet należy wypełnić wniosek i dostarczyć zdjęcie. Karta – imienna i ze zdjęciem – jest wydawana bezpłatne.

 – W przypadku, gdy bilet zostanie zagubiony lub zniszczony trzeba będzie wydać jego duplikat. Wtedy będzie pobierana za niego kaucja w wysokości 10 złotych. W przypadku biletów imiennych – w odróżnieniu od biletów na okaziciela – załączamy zdjęcie. Zdjęcie może być też wykonane na koszt MZK w siedzibie spółki przy ulicy Lotniczej. W opcji bilet 'na okaziciela’ nie ma biletów ulgowych – mówi J. Marczak.

By skorzystać z biletu należy go najpierw doładować jak wirtualną portmonetkę, a następnie przyłożyć do specjalnego czytnika w autobusie – przy wsiadaniu i przy wysiadaniu z autobusu.

CZYTAJ  Cuda się zdarzają Maksio Marecki uratował Laurkę

 – Bilet można doładować w siedzibie spółki MZK przy ul. Lotniczej, w punktach Holdikomu przy ul. Partyzanckiej i ul. Asnyka, jak również w punkcie przy ul. Raszkowskiej oraz w jednym z biur podróży na Placu 23 Stycznia – dodaje J. Marczak.

11 lutego 2013 roku została uruchomiona opcja „doładowanie biletu przez Internet”.

Wprowadzenie tej opcji było bardzo oczekiwane przez pasażerów. Użytkownicy sami zgłaszali się do nas, abyśmy tę funkcję uruchomili. W następnej kolejności chcemy wprowadzić aplikację „my bus online”, która umożliwi śledzenie rozkładu jazdy w internecie, jak również przemieszczanie się autobusów. Aplikacja działa, oprócz komputerów, w telefonach typu smartphone oraz w tabletach. Aplikacja będzie bezpłatna dla wszystkich użytkowników – wyjaśnia J. Marczak.

 Ostrowski Bilet Elektroniczny umożliwia tzw. „krótki przejazd”.

 – Jest to przejazd z dowolnego przystanku do kolejnego przystanku na danej linii. To opcja skierowana tylko do posiadaczy elektronicznego biletu. Koszt takiego przejazdu to 1 zł – wyjaśnia J. Marczak.

Ostrowski Bilet Elektroniczny to jeden z innowacyjnych elementów wprowadzonych w ostatnim czasie w Ostrowie Wielkopolskim. Od 16 sierpnia 2012 roku w centrum miasta można płacić za postój za pośrednictwem parkomatów, w 2012 roku wprowadzono elektroniczny nabór do przedszkoli i szkół, uczniowie w szkołach korzystają z tabletów.

Za pośrednictwem Internetu można także zakupić bilet do Ostrowskiego Centrum Kultury oraz Kina Komeda. Staramy się, by niepotrzebny papier nie był zużywany, by miasto było jak najbardziej ekologiczne i innowacyjne – mówi Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Kolejny "miszcz" kierownicy

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx