Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem

Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski na lata 2013 -2017 uchwalony. – W programie określone są, m.in. potrzeby remontowe, źródła finansowania oraz zasady polityki czynszowej – mówi Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak. 

Tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej to jedno z zadań gminy. Gmina – zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego- ma tworzyć i posiadać zasób mieszkaniowy.

Obecnie w zasobach miasta znajdują się 224 budynki, obejmujące 2 235 lokali komunalnych oraz 7 budynków użytkowych. Wśród nich są także 24 budynki, które są własnością miasta, w tym 14 wspólnot mieszkaniowych z udziałem Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski – wyjaśnia Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

W zasobach gminy znajduje się 1897 lokali mieszkalnych, w których przeciętna wielkość mieszkania wynosi 47,87 m² oraz 338 lokali socjalnych o przeciętnej wielkości 28,72 m².

 – Prognoza zakłada, że w roku 2013 stan lokali mieszkalnych wynosić będzie 1902, natomiast socjalnych 368. Przewidywania na rok 2017 wskazują – 1970 lokali mieszkalnych oraz 388 lokali socjalnych – dodaje M. Maląg.

W roku 2013 przewiduje się budowę 25 lokali socjalnych. Budowa lokali socjalnych w latach 2014 -2017 będzie uzależniona od pozyskania przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski dotacji oraz od posiadanych środków własnych miasta. W 2013 roku rozpocznie się budowa 24 -lokalowego budynku socjalnego, ponieważ miasto pozyskało bezzwrotną dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego.

 – W wieloletnim programie przewiduje się, że każdego roku, od 2013 do2017 zostanie zaadoptowanych po 5 lokali. Natomiast, jeśli mowa o nowych lokalach wybudowanych w programie „dla systematycznych”, to w latach od 2013 do 2017 przewiduje się budowę 48 lokali – mówi M. Maląg.

Dokument określa wykonanie szeregu prac remontowych w zasobie mieszkaniowym. Przy kwalifikowaniu budynków do remontu wzięto pod uwagę przede wszystkim stan techniczny budynków.

CZYTAJ  Co z morsami będzie na starość?

Plan remontów i modernizacji budynków obejmuje prace zapewniające poprawę bezpieczeństwa ich mieszkańców oraz zabezpieczające budynki przed niszczeniem. Wykonanie potrzeb remontowych uzależnione jest od podjęcia decyzji przez Wspólnoty Mieszkaniowe. Stan techniczny mieszkaniowego zasobu miasta jest zróżnicowany – mówi Marlena Maląg.

Sprzedaż lokali mieszkalnych stanowiących mieszkaniowy zasób Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski zakończono wraz z końcem 2009 roku. W kolejnych latach realizowano jedynie wnioski o wykup złożone w wymaganym terminie.

 Realizację programu „Dla zaradnych” przewidziano w budynkach usytuowanych lub położonych w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Wiosny Ludów nr 29 (wraz z oficyną budynku przy ul. Kościelnej nr 14), ul. Wrocławskiej nr 3 (oficyna), oraz ul. Partyzanckiej nr 37 (frontowy budynek).

To kontynuacja tego potrzebnego i dobrze przyjętego szczególnie przez młodych ludzi programu mieszkaniowego. Nowi lokatorzy wykonają potrzebne remonty w swoim zakresie, tj. przygotują pomieszczenia do zamieszkania, a po spłaceniu rat staną się właścicielami lokali. W sumie w budynkach powstanie 17 mieszkań. To szansa na własne mieszkanie dla tych, którzy potrafią wykonać część remontów i prac własnoręcznie – mówi Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa WIelkopolskiego.

Dokument określa także zasady polityki czynszowej.

Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski na lata 2013 -2017 został już zaakceptowany przez Wojewodę Wielkopolskiego.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx