Sprzęt dla ostrowskiego szpitala, współpraca zagraniczna, inwestycje drogowe i modernizacja budynków powiatowych, nowe boiska sportowe, imprezy kulturalne z okazji 125 – lecia powstania Powiatu Ostrowskiego, a przede wszystkim oddanie do użytku Przychodni Specjalistycznej na miarę XXI wieku – to tylko kilka wydarzeń z minionych 12 miesięcy w Powiecie Ostrowskim.
STYCZEŃ
* Noworodki na najwyższym poziomie
Od pierwszego stycznia 2012 roku Oddział Neonatologiczny ostrowskiego szpitala uzyskał trzeci, najwyższy stopień referencji. Po poznańskiej klinice to druga placówka w Wielkopolsce, która oferuje opiekę na tak wysokim poziomie. Wyższy stopień dla pacjentów oznacza lepszą opiekę i warunki pobytu, a dla powiatu prestiż oraz szansę na większe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia.
* Sprzęt za ćwierć miliona
Pompy infuzyjne, kardiomonitory, inkubator w sumie kilkadziesiąt sztuk różnorodnego sprzętu medycznego trafiło do ostrowskiego szpitala. To dar niemieckich klinik i efekt wizyty, którą w pierwszej połowie 2011 r. w partnerskim powiecie Sonnenberg złożyła delegacja władz Powiatu Ostrowskiego.
* III technikum w Wielkopolsce
Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim zajął III miejsce w Wielkopolsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych przygotowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i „Rzeczpospolitą”. Po raz kolejny ostrowska szkoła znalazła się na podium potwierdzając, że należy do najlepszych szkół technicznych.
* Kontrolerzy kosztów w szpitalu
Analityk kosztów w szpitalnych oddziałach i pracowniach to novum i największa zmiana we wchodzącej w życie nowej strukturze organizacyjnej ostrowskiego szpitala, którą zaakceptowała Rada Powiatu Ostrowskiego. – Nowa struktura nie jest równa z tym, że dotychczasowe problemy automatycznie znikną. Ale te zmiany oraz nowe pododdziały, przychodnia i wreszcie wyższe kontrakty mają dać efekt w postaci poprawy sytuacji naszego szpitala – mówi starosta Paweł Rajski.
LUTY
* Narada roczna strażaków
Ostrowska Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej została liderem wśród jednostek z Wielkopolski. – Gratuluję wam tego sukcesu – stwierdził nadbrygadier Wojciech Mendelak podczas narady rocznej podsumowującej 2011 rok. Podsumowanie było także okazją do przekazania sprzętu pożarniczego.
* Rekiny giełdowe z II LO
Drużyna z ostrowskiego Reymonta znalazła się na drugim miejscu w Polsce w ramach X edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG). Razem z Pędzącymi Lwami – bo tak nazywa się zespół z II LO do rywalizacji stanęło w sumie 6 tysięcy drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych.
* Kompozytor z Ostrowa
Maciej Sułecki uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim został Laureatem I Nagrody i Nagrody Orkiestry w XIII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniowskiego Forum Muzycznego. Uroczysty Koncert Finalistów miał miejsce w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie w czwartek, 9 lutego 2012 r.
MARZEC
* Będą łączyć się z kosmosem
We wrześniu 2011 roku z inicjatywy Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców SP3POW została powołana Grupa ARISS Ostrów Wielkopolski. Członkowie klubu chcą przeprowadzić łączność z kosmonautą przebywającym na orbicie w stacji kosmicznej na ISS.
* GROM w Przygodzicach
Byli Żołnierze Jednostek Specjalnych GROM prowadzili w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach zajęcia dla klas mundurowych.
* „Oparzeniówka” trzecia w Polsce
W dniu 5 marca 2012 r. oddano oficjalnie do użytku nowy pododdział leczenia oparzeń dla dzieci z salą intensywnej terapii. Po Szczecinie i Krakowie to trzecia tego typu placówka w Polsce. Poza zapewnieniem specjalistycznej opieki inwestycja ta ma przynieść ostrowskiemu szpitalowi dodatkowe wpływy.
* Propozycje z Bundestagu
Powiat Ostrowski będzie rozwijać współpracę z niemieckimi partnerami m.in. w dziedzinie organizacji szkoleń dla nauczycieli i organizacji kursów oraz staży dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dotychczasowe doświadczenia we współpracy międzynarodowej zaprezentowano podczas wizyty władz powiatu w Berlinie. Specjalne spotkanie zorganizowano także z parlamentarzystami z Niemiecko-Polskiej Grupy Parlamentarnej w Bundestagu.
* Wielkopolski Rolnik Roku 2011
Tadeusz Zatylny z Zamościa i Błażej Kułtona z Kotowiecka znaleźli się w gronie najlepszych rolników województwa wielkopolskiego. Laureaci podczas finału XI edycji konkursu otrzymali statuetkę „Siewcy” z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego.
KWIECIEŃ
* Mistrzyni Świata z Przygodzic
Mieszkanka powiatu ostrowskiego Katarzyna Pawłowska została Mistrzynią Świata w Kolarstwie Torowym. „22-letnia Polka zwyciężyła w mistrzostwach świata w Melbourne dzięki fantastycznemu finiszowi” – o jej sukcesie donosił regionalne portale internetowe i ogólnopolska prasa.
* Potrójny finalista Tondaś
Znakomite IV miejsce zajął Damian Tondaś – uczeń Zespołu Szkół Budowlano- Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim – w etapie centralnym XXXIV Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Impreza miała miejsce w dniach 12-14 kwietnia 2012 r. w Jarosławiu (województwo podkarpackie). Gospodarzem tegorocznych zmagań był Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego.
* Konkurs ortograficzny o Pióro Starosty
Kinga Szymanowska uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim wygrała konkurs ortograficzny o pióro Starosty. Tegoroczne dyktando było dziewiątą edycją konkursu. W zmaganiach z ortografią i interpunkcją wzięli udział uczniowie z 10 szkół.
* Wielki sukces ostrowskiego pianisty
W dniach od 12 do 14 kwietnia 2012 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Koninie odbył się XVII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym uczestniczyło ponad 70 uczniów. Zespół Szkół Muzycznych im. K. Komedy – Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim reprezentował Bartosz Kaczmarek z klasy fortepianu Roberta Adamczaka. Jego występ został bardzo wysoko oceniony przez jury, które przyznało Bartoszowi tytuł laureata III nagrody w I grupie wiekowej.
MAJ
* Reymontowcy na Giełdzie Papierów Wartościowych
Od „Pędzących Lwów” z Ostrowa Wielkopolskiego na giełdzie zarobili więcej tylko młodzi ludzie z zespołu „Blood Company” z Kolbuszowej. Tuż za nimi znalazła się grupa „Imail” z Zawiercia. W III edycji projektu „Rekiny Przedsiębiorczości” udział wzięło ponad dwadzieścia tysięcy uczniów. Artur Płóciennik, Mateusz Pyszel i Paweł Płaczek z II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim zajęli II miejsca w kraju i I miejsce w województwie wielkopolskim podczas X edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, będącej częścią projektu Rekiny przedsiębiorczości współfinansowanego przez Unię Europejską.
* Wielki Sukces
Tytuł laureata I nagrody zdobyła młoda skrzypaczka Weronika Hoffmann z Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy – Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Skrzypcowego. W konkursie, który odbywał się przez trzy dni wzięło w sumie udział 147 uczniów szkół muzycznych I i II stopnia z całego kraju.
* Nową drogą do granic powiatu
Nowa nawierzchnia, skrzyżowania oraz chodniki i sygnalizacje w newralgicznych miejscach – tak obecnie wygląda przebudowana droga powiatowa Ostrów-Koryta. Prace budowlane na ponad 19 kilometrowym odcinku trwały dwa lata. Wartą prawie 12 milionów złotych inwestycję sfinansowano ze środków unijnych i budżetu Powiatu Ostrowskiego.
* II Festyn Lotniczy za nami
Jurgis Kairys Mistrz Świata w Akrobacji Samolotowej, Artur Kielak Mistrz Polski w Akrobacji, na co dzień pilot pasażerskich Boeingów, a także Grupa „Żelazny’’ z Jerzym Makulą, formacja Red Bulla z Czech, Śmigłowce Marynarki Wojennej, ponaddźwiękowe samoloty ze zmienną geometrią skrzydeł Su 22 – to wszystko i wiele innych atrakcji można było zobaczyć 26 i 27 maja 2012 roku na lotnisku w Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Współorganizatorem imprezy był Powiat Ostrowski.
CZERWIEC
* Nagrodzili najlepszych sportowców
Uczniowie, którzy odnosili największe sukcesy w minionym roku ich opiekunowie i trenerzy spotkali się na dorocznym Podsumowaniu Roku Sportowego w Szkołach Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego, które odbyło się 14 czerwca w ZSP CKU w Przygodzicach.
* WOJCIECHY rozdane w Lewkowie
Uroczystą Sesją Rady Powiatu Ostrowskiego, podczas której wręczono statuetki „Wojciechy 2012’’, uczczono rocznicę 125-lecia powstania Pierwszego Powiatu Ostrowskiego. Całość obchodów odbyła się w Pałacu w Lewkowie miejscu naznaczonym historią powiatu i zarazem w siedzibie rodowej Wojciecha Lipskiego patrona nagrody i pierwszego polskiego Starosty Ostrowskiego. Statuetki Otrzymali: prof. Jerzy Pietrzak, prof. Tadeusz Gaworzewski, dr nauk medycznych Krzysztof Kupczyk, Tadeusz Zatylny, Ryszard Węgrzynowski – Sklejka Eko SA oraz Katarzyna Pawłowska.
* Odznaczenia dla samorządowców
Złotymi i Srebrnymi Krzyżami Zasługi uhonorowano samorządowców z terenu Powiatu Ostrowskiego. Złoty Krzyż otrzymała Bożena Budzik Burmistrz Nowych Skalmierzyc. Srebrnymi Krzyżami odznaczono: Jarosława Urbaniaka Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, Jarosława Lisieckiego Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Pawła Rajskiego Starostę Ostrowskiego.
* Udzielono absolutorium Zarządowi
Radni Powiatu Ostrowskiego jednogłośnie udzielili absolutorium obecnemu Zarządowi Powiatu z wykonania budżetu za ubiegły rok. Zgodna z planem realizacja dochodów i wydatków, wiele zakończonych inwestycji, a także zatrzymanie procesu narastania zadłużenia – to najczęściej wskazywane pozytywne elementy w ocenach poszczególnych radnych.
LIPIEC
* Bezkonkurencyjni Ostrowianie
Skok przez przeszkodę, bieg po równoważni, podłączenie węży do rozdzielacza i prądownicy czy wspinanie na III piętro przy użyciu drabiny hakowej to pożarniczy tor przeszkód, który musieli pokonać uczestnicy Mistrzostw Wielkopolski w Dwuboju Pożarniczym. Zwycięzcami drużynowych rozgrywek została Powiatowa Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.
* Urząd przyjazny interesantom
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowie otrzymał certyfikat „Urząd Przyjazny’’. To pierwszy w Wielkopolsce urząd pracy, który poddał się tej ocenie, a dokument ma się przyczynić do jeszcze sprawniejszej obsługi klientów.
* Defibrylator w Starostwie
Automatyczny defibrylator serca od lipca jest dostępny w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim. To proste w obsłudze urządzenie może uratować życie człowiekowi. Tym bardziej, że w przypadku zaburzeń pracy serca decydujące znaczenie ma kilka pierwszych minut.
* Podbiły Italię
Deszcz nagród w słonecznej Italii spadł na młode wokalistki ze Studia Wokalnego Art- Musica działającym przy Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Ostrowianki zdobyły kilka nagród na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Muzycznej „Magia Italiana” we Włoszech.
SIERPIEŃ
* Zlot harcerzy w Ostrowie
Od soboty 11 sierpnia 2012 roku w Ostrowie Wielkopolskim odbywał się Jubileuszowy Zlot z okazji 100 –lecia Chorągwi Polskiej. W imprezie udział wzieło blisko tysiąc harcerzy, zuchów, instruktorów, seniorów i weteranów. Kulminacją uroczystości był tzw. „Dzień Ostrowski”.
* 61 Centralny Zlot Turystów Kolarzy PTTK
Ostrowski Oddział PTTK oraz działający przy nim Klub Turystyki Kolarskiej „Bicykl – 1977” były organizatorami 61 Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy PTTK, który odbył się od 11 do 19 sierpnia 2012 roku w Antoninie. Na imprezę zjechało 549 uczestników z całej Polski, przybyła także 47 osobowa grupa z Ukrainy oraz siedem osób z Niemiec.
* Dożynki Wielkopolskie w Ostrowie
Msza Święta odprawiona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Stanisława Napierałę odbyła się w ramach Wojewódzko – Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w niedzielę 26 sierpnia 2012 roku. Główne uroczystości dożynkowe miały miejsce na stadionie KS Stal przy ulicy Kusocińskiego. W Parku Miejskim oraz na parkingach wokół Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego zorganizowaną Aleję Smaków i Wystawę Rolniczą i Rękodzielnictwa. Przez cały dzień stoiska odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
WRZESIEŃ
* Wspólne boisko dla SP1 i II LO
– To kolejny wspólne przedsięwzięcie miasta i powiatu, z czego niezwykle się cieszę – powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski podczas uroczystego otwarcia kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Reymonta. Inwestycja – zrealizowana w II etapie wspólnie z Powiatem Ostrowskim – została oddana do użytku w poniedziałek 3 września 2012 roku. Z obiektu korzystać będą uczniowie obu placówek.
* 50 – lecie ZST w Ostrowie Wielkopolskim
W ciągu 50. lat mury Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim opuściło 15. tysięcy absolwentów. W tym czasie pracowało 430. nauczycieli etatowych i niepełnozatrudnionych. Główne uroczystości odbyły się 31 sierpnia 2012 roku. Jubileuszowi przyświecało hasło „ZST kuźnią inteligencji technicznej”.
* Nowe boisko już otwarte
Nowoczesne, kolorowe i wielofunkcyjne boisko sportowe oddane zostało do użytku w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim. Tuż przed symbolicznym przecięciem wstęgi na obiekcie odbyły się pierwsze zawody, Olimpiada Korczakowska. Zadanie kosztowało ok. 100 tys. złotych i sfinansowane zostało ze środków powiatu.
* Do Francji po naukę
Po raz trzeci uczniowie Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim wyjechali na staż zawodowy do Francji. Mimo, że warunki uczestnictwa w programie są wyjątkowo ostre i wymagają wyrzeczeń warto je ponieść, bo po skończeniu tej praktyki absolwenci mają szansę na bardzo dobrą pracę.
* Rondo na ul. Grabowskiej się sprawdza
Z początkiem września na ruchliwym skrzyżowaniu ulic Grabowskiej i Witosa w Ostrowie Wielkopolskim zaczęło funkcjonować rondo. Wspólna inwestycja miasta i powiatu okazała się słusznym rozwiązaniem, rondo skutecznie rozładowało ruch i ograniczyło niebezpieczne sytuacje.
* Przychodnia na miarę XXI wieku
Nowa Przychodnia Specjalistyczna przy ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim jest gotowa, aby przyjąć pierwszych pacjentów. W nowoczesnym obiekcie znajdują się gabinety przeniesione z trzydziestoczteroletniego baraku, który miał być jedynie rozwiązaniem tymczasowym. 20 września 2012 r. została oficjalnie do użytku oddana Poradnia Specjalistyczna przy ostrowskim szpitalu. Na ten moment obiekt czekał od 16 lat. Dużo dłużej, bo ponad 30 lat na godziwe warunki leczenia oczekiwali mieszkańcy Powiatu Ostrowskiego. Inwestycja kosztowała ok. 6,8 mln złotych i sfinansowana została z budżetu Powiatu Ostrowskiego.
* Więcej środków na walkę z bezrobociem
Ponad 2 mln złotych dodatkowych środków pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowie. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na: szkolenia, staże, prace interwencyjne.
PAŹDZIERNIK
* Bracia kurkowi w Ostrowie
Przez dwa dni 28 i 29 września 2012 roku odbywał się w Ostrowie Wielkopolskim XIII Kongres Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich. Głównym punktem uroczystości był sobotni przemarsz Braci Kurkowych ulicami miasta i Msza św. w kościele p. w. Miłosierdzia Bożego przy ulicy Limanowskiego. Patronat Honorowy nad imprezą objęli Starosta Ostrowski Paweł Rajski i Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.
* Śpiewający nauczyciele
350. śpiewaków z całej Polski przyjechało do Ostrowa Wielkopolskiego by wystąpić podczas X Jubileuszowego Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Nauczycielskich. Festiwal odbywał się w Auli Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej im. Jana Pawła II.
* 100 tysięcy euro dla szpitala
Czek na 100 tys. euro otrzymało od niemieckiej firmy Wersing Stowarzyszenie Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski. Środki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do tych oddziałów ostrowskiego szpitala, które zajmują się leczeniem dzieci.
* Ingres Biskupa do ostrowskiej Konkatedry
7 października 2012r. odbył się uroczysty ingres nowego biskupa kaliskiego, ks. Edwarda Janiaka do ostrowskiej Konkatedry. Konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim jest ustanowiona dekretem Ojca Świętego drugim – po Katedrze w Kaliszu – kościołem dla biskupa w Diecezji Kaliskiej.
* Laury Kultury rozdane po raz drugi
Już po raz drugi Starosta Ostrowski wręczył Laury Kultury. Dwadzieścia jeden statuetek powędrowało do animatorów, artystów i działaczy kultury z terenu Powiatu Ostrowskiego. Natomiast nagrodę specjalną za całokształt działalności odebrali Bożena i Czesław Wosiowie.
* Droga o największym natężeniu
Modernizacją przejazdu kolejowego rozpoczęła się przebudowa drogi Psary-Śliwniki największej inwestycji drogowej w tej kadencji samorządu powiatowego.
* Stypendia Starosty Ostrowskiego
50. uczniów ze szkół ponadgminazjalnych prowadzonych przez Powiat Ostrowski otrzymało po raz pierwszy Stypendia Starosty Ostrowskiego im. Ks. Jana Kompałły. – Wierzę, że stypendium będzie z jednej strony dodatkową zachętą do nauki, ale także konkretną pomocą materialną dla tych, którzy mają wiele talentów, a których nie zawsze stać na to, aby je rozwijać – powiedział starosta Paweł Rajski.
LISTOPAD
* Nowoczesny sprzęt dla szpitala
Ponad 600 tys. złotych kosztował nowoczesny sprzęt medyczny, który trafił do ostrowskiego szpitala. Zakupione z budżetu powiatu ostrowskiego laparoskop i gastroskop zastąpią wysłużone kilkunastoletnie urządzenia.
* Miliony na kształcenie i bezrobocie
Ponad 10 mln złotych środków zewnętrznych z tzw. miękkich programów pozyskał w 2012 r. do swojego budżetu Powiat Ostrowski oraz instytucje podległe. Pieniądze te przeznaczone zostały na rozwój edukacji, przeciwdziałanie bezrobociu i integrację społeczną. W ciągu dwóch pierwszy lat obecnej kadencji powiat wraz z jednostkami podległymi pozyskał ok. 29 mln środków zewnętrznych.
* Większa konkurencja na rynku
Około 9,7 proc. wynosiła na koniec września stopa bezrobocia w Powiecie Ostrowskim. To więcej niż w Wielkopolsce, ale zdecydowanie mniej niż wskaźniki krajowe. Coraz większą konkurencją dla rodzimych pracowników są obcokrajowcy. Ilość leganie zatrudnionych cudzoziemców wzrasta lawinowo.
* Założenia do nowego budżetu
15 listopada 2012 r. do Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego złożony został projekt budżetu powiatu na 2013 r. – To jest projekt budżetu realnego i odpowiedzialnego, przygotowanego na możliwości wstrząsów w gospodarce w skali marko – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
* Szpital bilansuje koszty
Prawie 500 tys. złotych na plusie wyniósł wynik finansowy ostrowskiego szpitala za pierwsze trzy kwartały 2012 r. Wynik ten uwzględnia wszystkie przychody przynależne do wspomnianych trzech kwartałów, w tym wszystkie świadczenia nielimitowane tego okresu. Utrzymanie tej tendencji do końca roku, poza poprawą sytuacji ekonomicznej, oznaczałoby brak konieczności przekształceń szpitala w spółkę.
GRUDZIEŃ
* Pierwsza „biała sobota’’
Ponad 200 osób skorzystało z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich w ramach pierwszej „białej soboty’’ zorganizowanej 1 grudnia 2012 r, w ostrowskiej Poradni Specjalistycznej. Na pacjentów czekali specjaliści z dziedziny onkologii. To była pierwsza tego typu akcja zorganizowana przez Starostwo Powiatowe oraz Dyrekcję ostrowskiego szpitala
* Podsumowanie po połowie
Budowa nowoczesnej poradni specjalistycznej i inwestycje drogowe, zatrzymanie spirali długów ostrowskiego szpitala oraz funkcjonalne obiekty sportowe, spłata zadłużenia powiatu, a także przygotowanie modernizacji Klubu Nauczyciela – to kilka przykładów sukcesów pierwszych dwóch lat obecnej kadencji władz Powiatu Ostrowskiego. Okazją do podsumowań była upływająca dokładnie w dniu 8 grudnia 2012 r. połowa obecnej kadencji. Bilansu „połowinek” kadencji obecny Starosta Ostrowski i Wicestarosta Ostrowski dokonali podczas konferencji prasowej w dniu 7 grudnia 2012 r.
* Dekada Big Bandu
Nadkomplet publiczności i owacje na stojąco. Energetyczny koncert z udziałem gwiazdy jazzowej wokalistyki Lory Szafran i wirtuoza trąbki Piotra Wojtasika. W ten sposób Jubileusz 10-lecia działalności obchodził Big Bandu Powiatu, Ostrowskiego – jedna z najlepszych w Polsce formacji muzycznych tego typu. Jubileuszowy koncert odbył się 9 grudnia w Centrum Kultury Komeda w Ostrowie. Zespół przygotował na te okazję specjalny program, w którym znalazły się zarówno muzyczne standardy jak np. utwory Duka Ellingtona i Krzysztofa Komedy, ale także kompozycje w nowoczesnych aranżacjach.
*Pierwsza monografia Powiatu
Na rynek trafiła książka autorstwa Macieja Kowalczyka „Geneza i pierwsze półwiecze Powiatu Ostrowskiego (1887-1939). Zarys dziejów ustrojowo – politycznych”. To pierwsza monografia Powiatu Ostrowskiego. Publikacja ukazała się w ramach obchodów z okazji 125–lecia Powiatu Ostrowskiego. Promocja książki odbyła się w sobotnie popołudnie, 8 grudnia 2012 roku w Pałacu Bagatela koło Czekanowa.
* Rezonans już działa
Oddanie do użytku nowoczesnej pracowni rezonansu magnetycznego w budynku Poradni Specjalistycznych otwarta została w dniu 11 grudnia 2012 r. Tym samym ostrowski szpital dorównał poziomem diagnostyki specjalistycznym placówkom.
– W ten sposób także pojawia się jeden z ostatnich elementów wyposażenia nowoczesnej poradni specjalistycznej. Teraz mieszkańcom Powiatu Ostrowskiego możemy zaoferować usługę medyczną na poziomie szpitala akademickiego – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski. Właścicielem nowoczesnego urządzenia wartego ok. 3,5 mln złotych jest firma Cardinox.
* Edukacja zawodowców
Do końca grudnia zakończy się realizacja zajęć pozalekcyjnych w ramach projektu „Kompleksowy Program Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego na terenie Powiatu Ostrowskiego i Kaliskiego”. Programem objętych zostało niespełna 3 tysiące uczniów z dziewięciu szkół obu powiatów. W ciągu dwóch lat wręczono około 5 tysięcy certyfikatów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Dzięki udziałowi w projekcie szkoły otrzymały dodatkowe wyposażenie i pomoce dydaktyczne, a uczniowie poszerzali wiedzę na zajęciach pozalekcyjnych i praktycznych w przedsiębiorstwach.
* Nowe oblicze Klubu Nauczyciela
W przetargu wyłoniony został wykonawca I etapu modernizacji Klubu Nauczyciela w Ostrowie. W zmodernizowanym obiekcie swoje lokum znajdzie Powiatowa Galeria Sztuki Współczesne. Środki na ten cel przeznaczone zostały w 2012 r. a realizacja tego zadania powinna się zakończyć do połowy 2013 roku.
* Nowy aparat USG
Nowoczesny aparat USG otrzymała ostrowska Przychodnia Specjalistyczna. Sprzęt kosztował ponad 40 tysięcy złotych, a pieniądze na jego kupno pochodziły z budżetu miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W piątek, 21 grudnia 2012 roku w ich imieniu Dyrektorowi Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej urządzenie przekazał Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak, który powiedział, że samorząd miejski chciał w ten sposób dołożyć swoją cegiełkę do budowy tego potrzebnego obiektu.
* Realny budżet na trudne czasy
Inwestycje drogowe, modernizacja placówek oświatowych, poręczenie dla budowy nowego oddziału kardiologicznego to najważniejsze zadania i inwestycje w budżecie Powiatu Ostrowskiego na 2013 rok. – To budżet trudny, ale realny, w którym nie ma wirtualnych zadań – mówi Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
W budżecie na 2013 r. dochody zaplanowano na poziomie 124.032.610 PLN, a wydatki w kwocie 121.822.785 PLN.
* Radni jednomyślni w sprawie obwodnicy
Jednogłośnie w głosowaniu radni powiatowi przyjęli stanowisko adresowane do Ministra Transportu Gospodarki Morskiej i Budownictwa w sprawie kontynuacji budowy ostrowskiej obwodnicy. Nad ostatecznym zredagowaniem tekstu sygnowanego przez całą Radę pracował zespół złożony z radnych wszystkich opcji, którym kierował wicestarosta Tomasz Ławiczak.
* Kardiologia inwazyjna w Ostrowie
Ogłoszeniem przetargu na prace budowlane Ostrów zrobił pierwszy krok w kierunku uruchomienia nowego, nowoczesnego oddziału kardiologicznego. Przetarg ogłoszony został w dniu 28 grudnia 2012 r. – Oczekuję, że powstanie tu bardzo dobry zespół specjalistów zapewniających wysoki poziom leczenia, a pacjenci będą chcieli przyjeżdżać się tu leczyć – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News