W szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego trwa właśnie innowacyjny program profilaktyczny. Uczestnicy oprócz wykładów i ćwiczeń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej mogą wziąć udział w oznaczeniu swojej grupy krwi, co jak podkreślają ratownicy medyczni może być kluczową informacją podczas akcji ratującej życie w nagłych przypadkach.
Większość ludzi będąc świadkami zasłabnięcia lub wypadku drogowego boi się udzielić pierwszej pomocy, bo nie wierzy w swoje umiejętności lub obawia się konsekwencji swoich działań. Jak podkreślają doświadczeni ratownicy zawsze priorytetem jest ludzkie życie, które trzeba starać się ocalić. Ratownicza triada to: przytomność, oddech, krążenie reszta schodzi na dalszy plan, ale trzeba wiedzieć jak zminimalizować ryzyko.
Program o nazwie „Pierwsza pomoc przedmedyczna z oznaczeniem grupy krwi” ma pomóc młodym ludziom pokonać tą barierę i odpowiednio zareagować. Program obejmuje blok teoretyczny, czyli zajęcia w 20-30 osobowych grupach oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie w grupach po 10-15 osób. Młodzież z wielkim zaangażowaniem przygotowują ratownicy medyczni z ostrowskiego szpitala.
– Uczestnicy programu poznają zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku doznania różnego rodzaju urazów oraz w przypadkach szczególnych takich jak: utonięcia, zasłabnięcia, porażenia prądem, zadławienia. Młodzież biorąca udział w zajęciach będzie wiedzieć jak pomóc osobie poszkodowanej, u której doszło do zatrzymania krążenia, oddechu oraz na czym polega różnica przy resuscytacji u dorosłych i dzieci – wyjaśnia Wojciech Kornaszewski, ratownik medyczny prowadzący zajęcia teoretyczne.
Programem objęto wszystkich uczniów klas drugich ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego w roku szkolnym 2012/2013, czyli w sumie 1949 osób. Wszyscy uczestnicy mają szansę poddać się badaniu na oznaczenie grupy krwi, która zostanie potwierdzona odpowiednim zaświadczeniem.
– Po zainteresowaniu młodzieży widzę, że ten program jest bardzo trafiony. Pytałem młodych ludzi i okazuje się, że zdecydowana większość z nich jeździ samochodem lub motorem. Dlatego uważam, że ostatni akcent tego programu – oznaczenie grupy krwi – może być dla nich bardzo ważne. Po zakończeniu tego programu do puli dokumentów osobistych, jakie noszą zazwyczaj przy sobie uczniowie dołączy jeszcze jeden, a mianowicie karta informująca jaką mają grupę krwi. W nagłym przypadku taka informacja będzie dla lekarza niezwykle pomocna. Wiadomo, że trzeba będzie ją jeszcze zweryfikować, ale w momencie, kiedy liczy się każda minuta, taka informacja będzie bardzo ważna – mówi Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.
Na realizację programu z budżetu Powiatu Ostrowskiego przeznaczono w sumie 70.000 złotych. Zajęcia w klasach oraz badania potrwają do 21 grudnia. Pokłosiem akcji profilaktycznej będzie wydanie Kart Życia, czyli kart informujących o grupie krwi, które zostaną przekazane uczestnikom na początku przyszłego roku.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News