Jedenaście osób otrzymało doroczne Nagrody Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Prezydent Jarosław Urbaniak nagrody wręczył podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 10 listopada 2012 roku w Ostrowskim Centrum Kultury.
– To nagrody dla ludzi, którzy już kiedyś robili bardzo dobrze to, co nich należało, dzięki czemu Ostrów zmienił się na lepsze; ludzi którzy w tej chwili bardzo dobrze robią to, co do nich należy i Ostrów teraz zmienia się na lepsze i dla jednej osoby, która zaczęła dobrze robić to, co do niej należy i mam nadzieję, że w przyszłości Ostrów dzięki niej też zmieni się na lepsze – powiedział Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Nagrody otrzymali:
Katarzyna Szczepaniak
Lekarz pracujący na Oddziale Geriatrycznym ostrowskiego szpitala, przez swoich pacjentów nazywana po prostu „naszą doktór Kasią”. Nic dziwnego, ponieważ pani Kasia zawsze ma czas, cierpliwie i z rzadko spotykanym zaangażowaniem podchodzi do każdego z chorych, również podczas wizyt domowych. O sobie zawsze myśli na końcu. Natomiast koledzy lekarze mówią o niej z podziwem i są pod ciągłym wrażeniem jej sumienności, wytrwałości oraz uporu, z którym walczy o zdrowie i życie pacjentów, wymagających bardzo często szczególnej opieki.
Zdzisław Dolata
Emerytowany nauczyciel, prezes Akcji Katolickiej działającej przy Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Antoniego, wieloletni radny Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, wzór obywatelskiej postawy. Inicjator i twórca wyjątkowego programu opiekuńczo-wychowawczego „Mój Brat, Moja Siostra – Nasza Rodzina”, który funkcjonuje już 12 lat. W jego ramach odpowiednio przygotowani i przeszkoleni wolontariusze są łączeni w pary przyrodniego rodzeństwa z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych lub dziećmi, które po prostu potrzebują na co dzień opieki i wsparcia. Tak dobrane rodzeństwo wspólnie się bawi i uczy, poznaje świat pełen normalnych emocji. Z biegiem czasu zachęcił do zaangażowania się w program wielu nauczycieli z ostrowskich szkół i do dziś, z sukcesem, połączono ponad 100 par nowego rodzeństwa.
Krzysztof Maik i Krzysztof Ryfa
Nowe miejsce na mapie kulturalnej Ostrowa, czyli Niezależna Galeria Artystyczna 33, choć działa od czerwca, to już jest o niej głośno. Ojców sukcesu jest dwóch i choć każdy z nich jest aktywny na wielu innych polach, to znajdują czas na pozyskiwanie ciekawych wystaw do galerii oraz na promowanie zarówno młodych ostrowskich artystów, jak i tych już nieco bardziej doświadczonych. W Galerii 33 można było do tej pory zobaczyć obrazy Majki Zuzańskiej, fotografie Macieja Malika oraz prace jednego z Nagrodzonych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa przedstawiająca historię przedwojennej, ostrowskiej fabryki rowerów, jak również zachowane do dziś zabytkowe egzemplarze jednośladów wyprodukowanych w naszym mieście.
Marek Feruga
Przedsiębiorca, świetny biznesmen, właściciel ostrowskich sklepów Intermarche, którymi od początku doskonale zarządza. Jego menedżerskie umiejętności zostały szybko dostrzeżone i docenione. W lutym 2010 roku został bowiem prezesem polskiej Grupy Muszkieterów obejmującej stu sześćdziesięciu przedsiębiorców kierujących ponad dwustoma sklepami. Należy również podkreślić, że dzięki prowadzonej przez niego Fundacji Muszkieterów, od pięciu lat w miastach, w których funkcjonują sklepy Intermarche i Bricomarche, powstają bezpieczne i nowoczesne place zabaw. W Ostrowie mamy już takie trzy. Place zabaw to jednak nie jedyne działania na rzecz społeczności lokalnych firmowane znakiem Intermarche. Od ośmiu lat w Ostrowie Wielkopolskim odbywają się zawody dla najmłodszych pływaków, uczniów początkowych klas szkół podstawowych, o Szpadę Muszkieterów. Zainteresowanie zawodami z roku na rok rośnie, a sama rywalizacja jest promocją pływania wśród dzieci i sportowym świętem.
Antoni Sukiennicki
Może się to wydać niemożliwe, ale kolejny laureat praktykuje od 56 lat, niedawno obchodził osiemdziesiąte urodziny. Jest cenionym chirurgiem, wieloletnim ordynatorem oddziału chirurgii dziecięcej ostrowskiego szpitala. Stworzył wtedy tak doskonały zespół lekarzy specjalistów, że w Ostrowie każdy, kto musiał poddać się operacji, chciał znów być dzieckiem. Do dziś cieszy się dużym szacunkiem lekarskiego środowiska i sympatią pacjentów obecnych i tych sprzed lat. Jest również wzorem postawy patriotycznej i obywatelskiej. Zakładał NSZZ Solidarność pracowników służby zdrowia na terenie ostrowskiego szpitala ,a gdy związek zdelegalizowano działał w jego strukturach podziemnych. Jest współtwórcą Komitetu Obywatelskiego na terenie Ostrowa. Zawsze zaangażowany w życie miasta.
Marika Wojtowicz-Puchalska
Kolejna wyróżniona osoba pokochała kiedyś zumbę, a potem zaraziła tą miłością Ostrów. Jak sama mówi, zumba to radość płynąca z ruchu i spotkanie z fantastycznymi ludźmi, a sprawność fizyczna i trening całego ciała to jedynie bardzo uboczne, acz pożądane efekty. Na jej zajęcia może przyjść każdy, bez względu na wiek czy kondycję. Dodatkowych sympatyków zyskała sobie udanym, sierpniowym ustanowieniem rekordu Polski w zumbie, kiedy to w Parku Miejskim tańczyło z nią ponad 900 osób! Należy również wspomnieć o wielu charytatywnych maratonach zumby, z których dochód przekazywany jest dzieciom potrzebującym pomocy i wsparcia w leczeniu. Uśmiech nie znika jej z twarzy, to zastrzyk dobrej energii po ostrowsku!
Witold Olejniczak
W Polsce każdego roku biega coraz więcej osób, czego dowodem są stale rosnące liczby imprez biegowych oraz startujących w nich zawodników. Należy jednak powiedzieć, że w Ostrowie Wielkopolskim zarówno rekreacyjnie, jak i wyczynowo biega się od bardzo dawna. Każdego roku odbywa się kilkanaście cyklicznych biegów wchodzących w skład Grand Prix Ostrowa Wielkopolskiego, a wśród nich maraton i półmaraton oraz biegi krótsze, na 6 czy 10 kilometrów. Organizatorem Grand Prix jest Klub Sportowy Maraton, działający od 2005 roku, a kieruje nim dzisiejszy Nagrodzony. Niedawno obchodził wyjątkowy jubileusz, tegoroczny ostrowski maraton był jego setnym biegiem na tym koronnym dystansie . Biega od osiemnastu lat, jak sam mówi, nadal dla zdrowia i by zarażać aktywnością fizyczną innych. Zawsze pełen energii i zawsze uśmiechnięty.
Teresa Kaczyńska
Świetna polonistka, która w I Liceum Ogólnokształcącym uczyła 33 lata. W ciągu tego okresu wykształciła i przede wszystkim wychowywała rzesze uczniów. Wielu z nich jest dziś tutaj z nami i nadal bardzo ciepło ją wspomina. Na szczególne przypomnienie jednak zasługuje jej patriotyczna postawa w czasie stanu wojennego i tuż po nim. Nigdy jej nie brakowało cywilnej odwagi by mówić wprost o przywarach systemu komunistycznego, co przysporzyło jej opinię „kobiety stwarzającej kłopoty”. Wychowywana przez nią klasa zorganizowała 1 maja 1982 roku swoisty pochód. Wszyscy uczniowie ubrali się na czarno na znak protestu wobec działań władz komunistycznych, a samo wydarzenie zaczęto nazywać „Czarną procesją”. W I Liceum uczyła do emerytury. W 2007 roku otrzymała medal od społeczności swojej dawnej szkoły: „Zasłużony Profesor Almae Matris Ostroviensis”.
Maksymilian Dziuba
Najmłodszy tegoroczny laureat, zaledwie siedmiolatek, uczeń pierwszej klasy ostrowskiej szkoły podstawowej, ale przede wszystkim piłkarz i to już przez duże P. Swoją przygodę zaczynał w ostrowskiej Akademii Piłkarskiej. Trenerzy, którzy mieli okazję z nim pracować twierdzą, że urodził się z piłką, a najbliższa rodzina twierdzi, że on po prostu ma talent. Talentem tym zawstydza często starszych kolegów podczas wspólnych treningów i zawodów. Pierwsze testy w drużynie Lecha Poznań przeszedł gdy miał nieco ponad cztery lata, a od trzech lat trenuje w Lechu już regularnie, dwa razy w tygodniu. To jednak nie koniec treningów, ponieważ dodatkowo, trzy razy w tygodniu ma zajęcia w klubie Ostrovia 1909, a czas znajduje również na indywidualne treningi z instruktorem. Nic dziwnego, że interesuje się nim taka potęga jak FC Barcelona.
Andrzej Krupa
W kwietniu tego roku Ostrów Wielkopolski usłyszał o nagrodzie PACE dla ostrowskiego oddziału Delphi. Nagroda ta jest niezwykle prestiżowa i uznawana za „motoryzacyjnego Nobla”. Przyznaje się ją za innowacyjne rozwiązania przyczyniające się do postępu technologicznego w przemyśle samochodowym. Inżynierowie z Delphi, mając na względzie poprawę wydajności oraz obniżenie kosztów produkcji, opracowali nową technologię skraplacza, elementu samochodowego klimatyzatora. Na czele tego zespołu stał inżynier, Dyrektor Techniczny Delphi Ostrów, człowiek niezwykle skromny i poświęcony swojej pracy. – Często słyszę, że w Ostrowie są świetni i niepowtarzalni inżynierowie. I coś o tym wiem. Sam jestem synem inżyniera, dla którego nie było ważne jak coś jest zbudowane, jak coś działa. Inżynier jest od tego, aby wiedział jak coś można zrobić lepiej, efektywniej. I to u ostrowskich inżynierów jest od pokoleń -to co od niedawna modnie nazywane jest „innowacyjnością”. Tą nagrodą chciałem podziękować za to, że od kwietnia tego roku mam papier na to, że tak jest. Że świetni inżynierowie są nie gdzie indziej jak tutaj, w Ostrowie Wielkopolskim – podkreślił Prezydent Jarosław Urbaniak, podczas wręczania nagrody Andrzejowi Krupie.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News