Nowoczesne warsztaty szkolne

Supernowoczesne obrabiarki cyfrowe, których nie mają nawet lokalni przedsiębiorcy. Nowoczesny sprzęt do nauki zawodu to zaplecze Warsztatów Szkolnych Zespołu Szkół Transportowo – Elektrycznych CKU w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Wolności.

Słuchacze od września rozpoczęli naukę w nowoczesnych warunkach. W ramach projektu „Zakup wyposażenia specjalistycznego dla Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU w Ostrowie Wielkopolskim warsztaty zostały doposażone w nowy specjalistyczny sprzęt do nauki zawodu. Wartość projektuto 1 181 807,24 PLN w tym dofinansowanie:886 355,43 PLN z budżetu powiatu przeznaczono: 295 451,81 PLN (pracownia CNC733 695,00 złotych brutto, pracownia spawalnicza – 60 142,08 złotych brutto,laboratorium pomiarowe – 280 836,72 złotych brutto, pracownia elektromechaniki pojazdowej 72 973,44 złotych brutto).

* dsc_0038.jpg(Nowoczesna pracownia CNC)

Szkolnictwo zawodowe zarówno w całej Polsce, jak i w naszym powiecie przeżywa kryzys. Mam nadzieję, że dzięki powstaniu takiego zaplecza uda nam się je odbudować. Znajdujące się tutaj urządzenia są bardzo nowoczesne. Pracownie te mogą wyposażyć ucznia w bardzo potrzebną wiedzę i otworzyć mu możliwość znalezienia zatrudnienia. Dzisiaj mamy powód do dumy, bo naprawdę są to super nowoczesne warsztaty, których na terenie całej południowej Wielkopolski nie znajdziemy – mówi starosta Paweł Rajski, który podkreśla, że najbardziej cieszy się z pomieszczenia do obsługi samochodów, które jeszcze nie tak dawno było zniszczoną salą gimnastyczną. Dzisiaj jest to obiekt służący nie tylko uczniom, ale i mieszkańcom. Można w nim wykonywać przeglądy samochodowe.

* dsc_0018.jpg

Na terenie warsztatów szkolnych znajdują się trzy pracownie: maszyn sterowanych numerycznie, spawalnicza i laboratorium pomiarowe.

– Do tej pory nie spełnialiśmy standardów w zakresie wyposażenia. W tej chwili realizacja tego projektu pozwoliła nam na doposażenie warsztatów szkolnych, że spełniamy nie tylko standardy kształcenia w tych zawodach, ale także standardy egzaminacyjne. W związku z tym w pomieszczeniach mogą się odbywać regularnie egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe – wyjaśnia dyrektor ZST-E CKU Marek Wojtasz.

CZYTAJ  Czy czeka nas wzrost opłat za odpady? Projekt uchwały poddany dyskusji

* dsc_0049.jpg

Z otrzymanego sprzętu zadowolony jest również kierownik Warsztatów Szkolnych Sławomir Olszewski.

– To sprzęt supernowoczesny w każdej jednej dziedzinie, którego też trudno szukać w przemyśle na terenie naszego powiatu czy województwa. Należy do nich na przykład obrabiarka sterowana numerycznie. To samo dotyczy narzędzi z zakresu elektroniki samochodów pojazdowych. Dokładnie podobna sytuacja jest w laboratorium pomiarowym, które jest wyposażone w nowoczesne urządzenia specjalistyczne, a także w pracowni spawalniczej dysponujemy sprzętem umożliwiającym naukę spawania w każdym zakresie – powiedział S. Olszewski.

* dsc_0065.jpg

Młodzi ludzie wybierając Zespół Szkół Transportowo – Elektryczny mogą uczyć się w technikum w zawodach: technik energetyk, technik elektryk, technik pojazdów samochodowych, technik mechanik o specjalizacjach: spawalnictwo, obróbka skrawaniem, komputerowe wspomaganie projektowania, czy też w zasadniczej szkole zawodowej w zawodzie: ślusarz, operator obrabiarek skrawających, elektryk, blacharz samochodowy, a także mechanik lub elektromechanik pojazdów samochodowych.

Cieszę się bardzo, że mogę zdobywać doświadczenie zawodowe na tak dobrym sprzęcie. Dzięki praktykom na najnowocześniejszych narzędziach mam nadzieję, że po skończeniu szkoły bez problemu znajdę pracę w swoim zawodzie – Marek Świtoń z klasy WZ1 specjalność elektryk.

* dsc_0993.jpg(Stacja Konroli Pojazdów przed remontem)

* dsc_0033.jpg(Stacja Kontroli Pojazdów po termomodernizacji)

Zakończyła się także termomodernizacja Warsztatów Szkolnych. Szeroki zakres robót przeprowadzono w ciągu dwóch ostatnich lat, jednak większość działań zrealizowano w 2011 roku. Pieniądze na remont warsztatów szkolnych pozyskano w 2010 roku w ramach projektu „Termomodernizacja budynków oświatowych Powiatu Ostrowskiego”. Wartość inwestycji to: 1 268 735,31 PLN. Realizacja inwestycji w 85 proc. sfinansowana (908 200,98 PLN) została z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostała część pochodziła z budżetu Powiatu Ostrowskiego (136 230,15 PLN). Prace dodatkowe kosztowały: 360 534,33 PLN. W pomieszczeniach wymieniono instalację grzewczą i stolarkę okienną. Na zewnątrz usunięto stary tynk, a także docieplono mury i dach.

Projekty zostały przygotowane przez pracowników Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim – Marcina Wolińskiego i Sławomira Tyburcy przy współpracy dyrekcji szkoły. Z kolei prace nadzorowali: Jerzy Bartuzi i Jacek Szydłowski.

CZYTAJ  Liczą głosy w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim

To nie koniec inwestycji w powiatowej oświacie. Planuje się przeprowadzenie projektem termomodernizacji kolejnych obiektów. Rozpoczęcie prac uzależnione jest jednak od pozyskania funduszy zewnętrznych na ten cel. W kolejce do termomodernizacji czekają: Klub Nauczyciela, Zespół Szkół Usługowych, Młodzieżowy Dom Kultury i Zespół Szkół Specjalnych.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx