Supernowoczesne obrabiarki cyfrowe, których nie mają nawet lokalni przedsiębiorcy. Nowoczesny sprzęt do nauki zawodu to zaplecze Warsztatów Szkolnych Zespołu Szkół Transportowo – Elektrycznych CKU w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Wolności.
Słuchacze od września rozpoczęli naukę w nowoczesnych warunkach. W ramach projektu „Zakup wyposażenia specjalistycznego dla Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU w Ostrowie Wielkopolskim warsztaty zostały doposażone w nowy specjalistyczny sprzęt do nauki zawodu. Wartość projektuto 1 181 807,24 PLN w tym dofinansowanie:886 355,43 PLN z budżetu powiatu przeznaczono: 295 451,81 PLN (pracownia CNC – 733 695,00 złotych brutto, pracownia spawalnicza – 60 142,08 złotych brutto,laboratorium pomiarowe – 280 836,72 złotych brutto, pracownia elektromechaniki pojazdowej –72 973,44 złotych brutto).
(Nowoczesna pracownia CNC)
– Szkolnictwo zawodowe zarówno w całej Polsce, jak i w naszym powiecie przeżywa kryzys. Mam nadzieję, że dzięki powstaniu takiego zaplecza uda nam się je odbudować. Znajdujące się tutaj urządzenia są bardzo nowoczesne. Pracownie te mogą wyposażyć ucznia w bardzo potrzebną wiedzę i otworzyć mu możliwość znalezienia zatrudnienia. Dzisiaj mamy powód do dumy, bo naprawdę są to super nowoczesne warsztaty, których na terenie całej południowej Wielkopolski nie znajdziemy – mówi starosta Paweł Rajski, który podkreśla, że najbardziej cieszy się z pomieszczenia do obsługi samochodów, które jeszcze nie tak dawno było zniszczoną salą gimnastyczną. Dzisiaj jest to obiekt służący nie tylko uczniom, ale i mieszkańcom. Można w nim wykonywać przeglądy samochodowe.
Na terenie warsztatów szkolnych znajdują się trzy pracownie: maszyn sterowanych numerycznie, spawalnicza i laboratorium pomiarowe.
– Do tej pory nie spełnialiśmy standardów w zakresie wyposażenia. W tej chwili realizacja tego projektu pozwoliła nam na doposażenie warsztatów szkolnych, że spełniamy nie tylko standardy kształcenia w tych zawodach, ale także standardy egzaminacyjne. W związku z tym w pomieszczeniach mogą się odbywać regularnie egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe – wyjaśnia dyrektor ZST-E CKU Marek Wojtasz.
Z otrzymanego sprzętu zadowolony jest również kierownik Warsztatów Szkolnych Sławomir Olszewski.
– To sprzęt supernowoczesny w każdej jednej dziedzinie, którego też trudno szukać w przemyśle na terenie naszego powiatu czy województwa. Należy do nich na przykład obrabiarka sterowana numerycznie. To samo dotyczy narzędzi z zakresu elektroniki samochodów pojazdowych. Dokładnie podobna sytuacja jest w laboratorium pomiarowym, które jest wyposażone w nowoczesne urządzenia specjalistyczne, a także w pracowni spawalniczej dysponujemy sprzętem umożliwiającym naukę spawania w każdym zakresie – powiedział S. Olszewski.
Młodzi ludzie wybierając Zespół Szkół Transportowo – Elektryczny mogą uczyć się w technikum w zawodach: technik energetyk, technik elektryk, technik pojazdów samochodowych, technik mechanik o specjalizacjach: spawalnictwo, obróbka skrawaniem, komputerowe wspomaganie projektowania, czy też w zasadniczej szkole zawodowej w zawodzie: ślusarz, operator obrabiarek skrawających, elektryk, blacharz samochodowy, a także mechanik lub elektromechanik pojazdów samochodowych.
– Cieszę się bardzo, że mogę zdobywać doświadczenie zawodowe na tak dobrym sprzęcie. Dzięki praktykom na najnowocześniejszych narzędziach mam nadzieję, że po skończeniu szkoły bez problemu znajdę pracę w swoim zawodzie – Marek Świtoń z klasy WZ1 specjalność elektryk.
(Stacja Konroli Pojazdów przed remontem)
(Stacja Kontroli Pojazdów po termomodernizacji)
Zakończyła się także termomodernizacja Warsztatów Szkolnych. Szeroki zakres robót przeprowadzono w ciągu dwóch ostatnich lat, jednak większość działań zrealizowano w 2011 roku. Pieniądze na remont warsztatów szkolnych pozyskano w 2010 roku w ramach projektu „Termomodernizacja budynków oświatowych Powiatu Ostrowskiego”. Wartość inwestycji to: 1 268 735,31 PLN. Realizacja inwestycji w 85 proc. sfinansowana (908 200,98 PLN) została z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostała część pochodziła z budżetu Powiatu Ostrowskiego (136 230,15 PLN). Prace dodatkowe kosztowały: 360 534,33 PLN. W pomieszczeniach wymieniono instalację grzewczą i stolarkę okienną. Na zewnątrz usunięto stary tynk, a także docieplono mury i dach.
Projekty zostały przygotowane przez pracowników Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim – Marcina Wolińskiego i Sławomira Tyburcy przy współpracy dyrekcji szkoły. Z kolei prace nadzorowali: Jerzy Bartuzi i Jacek Szydłowski.
To nie koniec inwestycji w powiatowej oświacie. Planuje się przeprowadzenie projektem termomodernizacji kolejnych obiektów. Rozpoczęcie prac uzależnione jest jednak od pozyskania funduszy zewnętrznych na ten cel. W kolejce do termomodernizacji czekają: Klub Nauczyciela, Zespół Szkół Usługowych, Młodzieżowy Dom Kultury i Zespół Szkół Specjalnych.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News