Poniżej zamieszczam odpowiedzi na pytania mieszkańców zawarte w piśmie z dnia 28 sierpnia 2012 r.
Stadion Miejski
1. Panie Prezydencie, czy prawdą są głosy, o tym, że Stadion Miejski przy ul. Paderewskiego ma lub miał zostać przeniesiony w inny rejon naszego miasta, a na jego miejscu miałoby powstać centrum handlowe Pani Kulczyk? Czy był w ogóle pomysł i ewentualnie czy były prowadzone działania by znaleźć inwestora chcącego zagospodarować ten teren pod kątem centrum handlowego? Jeżeli tak to proszę o przedstawienie konkretnych planów względem tego terenu.
Ad 1
W kwestii Stadionu Miejskiego nie potwierdzam informacji o udostępnianiu w ostatnim czasie dokumentacji obiektu przez zarządzającego czyli spółkę Holdikom SA Pani Grażynie Kulczyk, ani też o przeprowadzaniu wizji lokalnej przez jakiegoś potencjalnego inwestora.
2. W poprzedniej serii pytań, zadałem pytanie o Stadion Miejski przy ulicy Paderewskiego, a odpowiedź odnosiła się do innego stadionu, należącego do K.S. Stal. W takim razie ponownie pytanie: czy jest planowany remont Stadionu Miejskiego przy ulicy Paderewskiego?
Ad 2
12 listopada 2011 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Nowe przepisy nakładają obowiązek utworzenia centralnego systemu identyfikacji uczestników imprez sportowych:
– ligi zawodowej po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy. -1 ligi piłki nożnej od 1 stycznia 2013 r.;
– w pozostałych od 1 stycznia 2014 r.
By poprawić bezpieczeństwo kluby funkcjonujące na obiekcie stadionu muszą wywiązywać się z wymogów licencyjnych dotyczących infrastruktury obiektu. Najważniejsze z nich to: zapewnienie oddzielnych wejść dla kibiców miejscowych i przyjezdnych, stosowanie konstrukcji uniemożliwiających odrywanie elementów, które mogłyby być wykorzystane jako niebezpieczne narzędzia, zapewnienie warunków do łatwej, szybkiej i bezpiecznej interwencji służb porządkowych i policji. Niezbędne są także szkolenia dla stadionowych spikerów, którzy powinni działać zgodnie z oczekiwaniami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dostosowanie stadionów do tych wymogów wiąże się z dużymi kosztami. Zakres remontu i modernizacji stadionu będzie przedmiotem decyzji.w 2013 r.
Z kolei odpowiedź udzielona na pytanie na sesji w czerwcu 2012 r. dotyczyła stadionu Klubu Sportowego Stal przy ul. Kusocińskiego, ponieważ to na rozbudowę tego obiektu Klub Sportowy wspólnie z samorządem miejskim pozyskali środki zewnętrzne z Ministerstwa Sportu i Turystyki z puli przeznaczonej na rozbudowę obiektu i przystosowanie lekkoatletyczne. Dzięki tym środkom Stadion KS Stal przy ul. Kusocińskiego może służyć sportowcom do uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych. Z tej samej puli Kalisz pozyskał w tym roku środki na stadion miejski.
W 2012 r. Ministerstwo Sportu nie dysponowało środkami finansowymi na zakończenie rozbudowy trybuny głównej Stadionu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
Obwodnica Ostrowa – II etap
3. Panie prezydencie ostatni gwizdek Euro 2012 zabrzmiał w Kijowie 1 lipca. Zgodnie z Pana słowami „po ostatnim gwizdku na Euro” ruszy inwestycja pt. II etap obwodnicy Ostrowa. Mamy już po gwizdku, a przetargu na obwodnicę jak nie było, tak nie ma. Poproszę o wytłumaczenie tej sytuacji i informację czy jako prezydent miasta uczynił Pan w tym roku cokolwiek, aby ta niezbędna miastu inwestycja w końcu została zrealizowana?
Ad 3
Powiedziałem, że czekam na ostatni gwizdek na Euro 2012, ponieważ Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej informowało, że dopiero po zakończeniu Euro 2012 można zacząć prowadzić konkretne wyliczenia, ile potrzeba pieniędzy na dokończenie inwestycji rozpoczętych w związku z organizacją Euro 2012. Dopiero wtedy Oddziały Generalnych Dyrekcji Dróg i Autostrad mogą mieć konkretne dane dotyczące środków finansowych na zadania ujęte w załącznikach 1a i 2a do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015.
Nie znam konkretnego terminu rozpoczęcia budowy II etapu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Nie zna go także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu. Uchwałą Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 2011 roku w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015″ został przyjęty nowy program wieloletni dla rozwoju sieci dróg krajowych. Określa on cele i priorytety inwestycyjne, wskazuje poziom i źródła niezbędnego finansowania oraz listę zadań do realizacji.
Zakres rzeczowy zawarty w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 został dostosowany do aktualnych możliwości finansowych Państwa oraz wyznaczonych określonych limitów finansowych na realizację zadań inwestycyjnych. Miasto, powiat, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Poznaniu są przygotowane do rozpoczęcia inwestycji. Potrzebne jest tylko zapewnienie finansowania tej inwestycji, a na ten cel potrzeba ponad 550 milionów złotych. Dobiegają końca prace przygotowawcze m.in. prace archeologiczne.
Ulica Miodowa
4. Czy ulica Miodowa doczeka się w końcu utwardzenia? Podobno w papierach figuruje, że mamy asfalt, a u nas nadal sie kurzy…
Ad 4
W ewidencji dróg ulica Miodowa nie figuruje jako droga posiadająca nawierzchnię bitumiczną Realizacja ulicy możliwa będzie po uchwaleniu w budżecie miasta. Realizacja projektu ulicy będzie odbywać się w trybie specustawy ze względu na konieczność zajęcia terenu po północnej stronie ulicy na rów – część ulicy ze względu na warunki techniczne odprowadzenia wód będzie odwadniana powierzchniowo.
Złoty interes po koszarach wojskowych
5. Dlaczego miasto w odpowiednim czasie nie było zainteresowane zakupieniem od Agencji Mienia Wojskowego terenu po dawnych koszarach wojskowych przy ul. Kościuszki? Prywatny nabywca zrobił na tym złoty interes – już ulokowały się tam Lidl, stacja benzynowa Shell i pasaż Czerwona Torebka, na sprzedaż są mieszkania w zaadaptowanych budynkach pokoszarowych i nowopowstałych – jest to ciekawa lokalizacja w centrum miasta. Miasto woli jednak niby tanie TBS-y budowane od zera w dyskusyjnych miejscach (np. przy Wańkowicza, obok dawnej Agromy, czy przy Grunwaldzkiej w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych).
Ad 5
Samorząd miejski nie jest powołany do tego, by konkurować z prywatnymi inwestorami w kwestii skupowania gruntów i ich odsprzedawania z zyskiem. Samorządy kupują tereny lub sprzedają je zgodnie z wyceną rzeczoznawców. 29 stycznia 2010 r. w drodze przetargu sprzedany został dawny kompleks koszarowy przy ul. Kościuszki. Zabudowaną działkę o powierzchni przekraczającej 4,5 ha sprzedano w gorzowskim Oddziale Terenowym AMW za ponad 7,5 miliona złotych. Nowy właściciel odnowił zabytkowe koszary, zachowując układ urbanistyczny i konsultując projekty odbudowy obiektów z miejskim konserwatorem zabytków. Jeśli zarobił na tej transakcji – jak to określono w pytaniu – zrobił „złoty interes” to należy inwestorowi pogratulować i cieszyć się, że teren został zagospodarowany zgodnie z planem, ożywiony, odrestaurowany, a do budżetu miasta wpływa m.in. podatek od nieruchomości.
Dodatkowo w ramach offsetu została przez inwestora wykonana droga łącząca ul. Kościuszki z ul. Wrocławską i przekazana w zarząd miastu.
Boisko na Ogródkach Jordanowskich
6. Panie prezydencie, w ostatnich latach powstało w Ostrowie wiele pięknych placów zabaw i boisk. Jednak boisko na Ogródkach Jordanowskich to wciąż klepisko. Nie uważa Pan, że warto zainwestować w tym miejscu w nowoczesną nawierzchnie do gry w piłkę nożną?
Ad 6
W ostatnich dwóch latach ze środków budżetowych, zewnętrznych i dzięki współpracy z Fundacją Muszkieterów i firmą Nivea pobudowaliśmy 12 nowych i bezpiecznych placów zabaw. Na terenie miasta powstało 5 boisk typu Orlik 2012 ( 4 miejskie i 1 powiatowy) oraz 6 boisk zyskało nową nawierzchnię. Z pewnością mimo dużych nakładów finansowych nie wszystko udało się zmodernizować. W budżecie na 2012 rok przewidziana była budowa kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej nr 1, nie było zadania – modernizacja boiska przy Ogródkach Jordanowskich. Być może warto rozważyć tę inwestycję w kolejnych budżetach miejskich.
Na dziś, dopóki nie został przedstawiony radnym do akceptacji projekt budżetu na 2013 rok, nie chciałbym składać wiążących deklaracji. Kolejność powinna być taka, że najpierw trzeba zapewnić źródło finansowania, a dopiero potem obwieszczać, że dana inwestycja będzie realizowana.
Miejsca parkingowe na Piaskach
7. Ostatnio stałem samochodem w korku zaczynającym się przy wjeździe na „Piaski” a kończącym się na wysokości kościoła przy ul. Limanowskiego. W rozmowie z kobietami sprzedającymi bilety wjazdu na piaski (po 5 zł) dowiedziałem się że i tak już nikt nie wjedzie, bo nie ma miejsc parkingowych, więc pytam czy będzie więcej miejsc? Proszę również odpowiedzieć na jaki cel są przeznaczane pieniądze z biletów?
Ad 7
Miejski Zakład Zieleni Spółka z o.o., który jest zarządcą obiektu informuje, że nie przewiduje zwiększenia miejsc parkingowych. Obecnie na terenie Piasków – Szczygliczce zlokalizowana jest optymana liczba miejsc postojowych, które są wyznaczone na czterech parkingach (1 utwardzony na ul. Limanowskiego, 1 utwardzony na wjeździe na Piaski oraz 2 ziemne). Spółka nie posiada na chwilę obecną więcej wolnych gruntów, które mogłyby zostać przeznaczone na miejsca parkingowe. Jeżeli chodzi o cel przeznaczenia środków pozyskiwanych za wjazd na teren ośrodka to w części pokrywają one koszty utrzymania obiektu Piaski Szczygliczka.
8. Dlaczego za wjazd na parking na Piaskach samochodem z kartą inwalidzką pobierana jest oplata?
Ad 8
Jako zarządca terenu nad Zalewem Piaski Szczygliczka Miejski Zakład Zieleni Sp. z o.o. ma prawo pobierać opłaty za wykorzystanie terenu, którego jest właścicielem. Z przepisów prawa nie wynika, że spółka ma obowiązek udzielania zniżek czy też bonifikat określonym grupom społecznym.
Remont ulicy Partyzanckiej
9. Na ulicy Partyzanckiej od Ronda Sybiraków do torów kolejowych postawiony został parkometr. Moje pytanie brzmi kiedy ulica Partyzancka zostanie „zrobiona”? Ponoć miała być w tym roku.
Ad 9
Przebudowa ulicy Partyzanckiej przewidziana jest na bieżący rok. Trwa procedura związana z przetargiem publicznym.
Ulica Szembekowej i plac zabaw przy Orzeszkowej
10. Panie prezydencie czy planowane jest dokończenie utwardzenia nawierzchni ulicy Szembekowej na odcinku od Grabowskiej do Orzeszkowej. Druga sprawa w odległych latach planowane było powstanie placu zabaw dla dzieci na ulicy Orzeszkowej przy szeregowcach tereny sprzedano a plac zabaw w tym rejonie byłby mile widziane.
Ad 10
W tym roku realizowany jest projekt budowlany. Budowa wskazanego odcinka ulicy Szembekowej przewidziana jest w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na rok 2013.
Galeria Ostrovia
11. Czy dopuszczenie do budowy galerii Ostrovia aby na pewno było dobrym pomysłem przez pryzmat upadających sklepików w śródmieściu? Czy jest wola by zezwalać na budowę kolejnych galerii w Ostrowie?
Ad 11
Nie mam wątpliwości, że Ostrów Wielkopolski może być wyspą – miastem bez galerii wielkopowierzchniowej. Wystarczy cofnąć się kilka lat wstecz i przejrzeć artykuły prasowe, jaki nacisk był kładziony na to, by Ostrów Wielkopolski – podobnie jak inne miasta – zezwolił na budowanie obiektów wielkopowierzchniowych. Było to wręcz przez mieszkańców traktowane jako symboliczne podniesienie rangi miasta. Na dziś obiekty wielkopowierzchniowe mogą – bez pytania Prezydenta Miasta czy Rady Miejskiej – powstać w sześciu miejscach zgodnie z zatwierdzonym planem miejscowym. Zagadnienie małe sklepiki czy duże obiekty dotyka nie tylko Ostrów Wielkopolski.
Podobna dyskusja toczy się dziś w wielu polskich miastach. Na roszady związane z opuszczaniem lokali w centrum ma wpływ nie tylko konkurencja ze strony dużych marketów, ale także wysokość czynszów, dostępność towarów w Internecie, oferta, dojazd, możliwości parkingowe. Te wszystkie czynniki sprawiają, że w większości polskich miast w śródmieściu zaczynają dominować kawiarnie, restauracje, banki, zakłady kosmetyczne, zakłady fryzjerskie czy sklepy z antykami lub usługi.
Na pytanie czy zasadna była zgoda na pobudowanie Galerii Ostrovia i czy był to dobry pomysł – odpowiedź jest jedna. To, że była ona potrzebna świadczy parking przed galerią, zapełniony popołudniami i w weekendy. Udało się także w części zatrzymać tzw. ruch zakupowy, który przed 2011 rokiem odbywał się w kierunku Kalisza, Łodzi, Poznania czy Wrocławia. Udało się także przyciągnąć do Ostrowa Wielkopolskiego klientów z ościennych powiatów. Teraz kolejne zadanie – trzeba tych przyjezdnych klientów przyciągnąć np. na ostrowski rynek, do Synagogi, na Piaski i zatrzymać ich tutaj na dłużej.
Radny Mariusz Nowak
12. Czym może pochwalić się Pan Mariusz Nowak ,że dane jest jemu pracować w MZK na stanowisku ds. rozwoju. Jeśli dobrze pamiętam pełniąc funkcje podobne w Miejskim Zakładzie zieleni nie osiągnął tam żadnych sukcesów, a firma DĄB prawie ogłosiła upadłość oraz sprzedawała grunty obok fabryki, żeby przeżyć. Czy Pan Mariusz Nowak to optymalne rozwiązanie dla MZK w Ostrowie?
Ad 12
Pan Mariusz Nowak nigdy nie pracował na stanowisku ds. rozwoju w MZZ Sp. z o.o. Sprzedaż gruntów w firmie DĄB odbyła się przed zatrudnieniem Pana Mariusza Nowaka w tej firmie. W MZK Pan Mariusz Nowak pełni funkcję kierownika Działu Ruchu i Marketingu. Swoich przedstawicieli do Rady Miejskiej wybierają mieszkańcy w wolnych, powszechnych wyborach, biorąc pod uwagę także wcześniejsze dokonania i sytuację zawodową.
Remont ulicy Długiej
13. W tegorocznym budżecie zaplanowano środki na dokończenie asfaltu na ulicy Długiej. Obecnie (mamy zaraz wrzesień) nic nie zostało zrobione. Teraz (z racji remontu wiaduktu odolanowskiego który chyba do końca roku się nie skończy) przejeżdżają tą ulicą tysiące aut. Kiedy wreszcie ta nawierzchnia zostanie położona? bo mam wrażenie że przez remont wiaduktu w tym roku to nie możliwe. Podobnie rzecz ma się z ulicą Krańcową. Czy nie należało ulicy Długiej zrobić przed zamknięciem wiaduktu?
Ad 13
Opracowano projekt techniczny przebudowy ul. Długiej. W chwili obecnej trwa wydawanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Realizacja inwestycji będzie musiała być skoordynowana z pracami remontowymi wiaduktu w ciągu ulicy Odolanowskiej w związku z trasą objazdu.
Przejście na ulicy Skłodowskiej-Curie
14. Panie Prezydencie na ulicy Skłodowskiej-Curie brakuje pasów dla pieszych, a ruch jest duży. Tak się dba o bezpieczeństwo pieszych?
Ad 14
Warunki ruchu w chwili obecnej nie uzasadniają wprowadzania oznakowania przejścia dla pieszych przez ulicę Marii Skłodowskiej-Curie. Brak też jest innych przesłanek (szkoła, duży zakład pracy) do wprowadzenia tego typu oznakowania. Przekraczanie jezdni jest możliwe na zasadach ogólnych tj. po ustąpieniu pierwszeństwa pojazdom. Należy przy tym zauważyć, że wyznaczenie przejścia dla pieszych nie jest działaniem podnoszącym bezpieczeństwo ruchu pieszych na tego typu ulicach.
Plac zabaw przy SP 6
15. Panie Prezydencie, kiedy powstanie plac zabaw przy szkole nr 6, w budżecie na 2012 rok była podana budowa tego placu.
Ad 15
Przetarg na wykonanie placu zabaw w ramach zadania „Utworzenie szkolnego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 6 w ramach rządowego programu Radosna Szkoła” został rozstrzygnięty. Zakończenie inwestycji powinno nastąpić w pierwszej dekadzie października br.
Remont Skate-Parku
16. Kiedy nastąpi remont ostrowskiego skate parku? Tylko proszę o konkretny termin. A nie jak to robi p. Karolina Pająk z biura. Cytuję „Na dniach rozpocznie się kompleksowa naprawa placu” Ale których dniach? Dziury i pęknięcia są prawie na wszystkich urządzeniach Dziś strach z niego korzystać. Jeżdżąc trzeba uważać, by nie wpaść w dziurę i nie zaliczyć upadku. Ostrowski skate park ma już swoje lata. Powstał w 2005 roku za prezydentury Jerzego Świątka, który przystał na propozycję złożoną przez młodzież.
Ad 16
Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Biuro Prasowe i Relacji Społecznych prace przy remoncie skateparku rozpoczęły się 28 sierpnia 2012r. Zakończyły się na początku września br.
Biały Orlik
17. Czy miasto bierze pod uwagę wzięcie udziału w programie Biały Orlik w roku 2013 lub później?
Ad 17
Nie ma jeszcze ogłoszonych założeń przez Ministerstwo Sportu i Turystyki dotyczących sposobu finansowania „Białego Orlika” w 2013 roku.
Z wytycznych na rok 2012 wynika, że lodowiska muszą zostać umiejscowione na terenie kompleksu sportowego, powstałego w ramach programu „Moje Boisko-Orlik 2012″. Lodowiska składane montowane powinny być na boiskach o nawierzchni poliuretanowej (zbudowanych na podłożu przepuszczalnym), natomiast lodowiska stałe zrealizowane powinny zostać w innym miejscu w bezpośrednim sąsiedztwie Orlika, zapewniającym możliwość należytego ich wykonania.
Jednak podstawowym warunkiem przystąpienia do programu jest założenie, że budowa obiektu będzie współfinansowana z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Kwota środków budżetowych przeznaczona na realizację zadań objętych programem, wynosić będzie 50% kosztów kwalifikowanych zadania, nie więcej jednak niż 300 tysięcy złotych brutto.
Dożynki
18. Panie Prezydencie, czy organizowanie takiej hucznej imprezy w naszym mieście jaką są dożynki jest dobrym pomysłem? Czy miasto stać na takie zabawy? Jaki był podział finansowy pomiędzy miastem Ostrów, a pozostałymi współorganizatorami?
Ad 18
Uważam, że organizacja XIV Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim była bardzo dobrym pomysłem. Potwierdzają to także mieszkańcy miasta, powiatu i regionu, ale przede wszystkim o trafności wyboru miejsca i współorganizatorów świadczy frekwencja, jaka była w Parku Miejskim. Bardzo się cieszę, że samorząd miejski wspólnie z władzami starostwa powiatowego współorganizował tę imprezę i że sprawdziliśmy się w roli współorganizatorów. Koszty każdej z trzech stron – Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim i Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim – kształtowały się po 1/3 kosztów organizacyjnych. Głównym organizatorem dożynek byli: Urząd Marszałkowski w Poznaniu i Diecezja Kaliska.
Funkcja pełniona przez Zenona Kiczkę w spółce Holdikom
19. Czy funkcja dyrektora d/s rozwoju jest stanowiskiem niezbędnym do funkcjonowania spółki Holdikom czy tylko sztucznie wytworzonym etatem dla pana Kiczki? Poza kilkoma prezentacjami i konferencjami czym zajmuje się jeszcze ten Pan w spółce Holdikom? Czy można wymienić konkretne wymierne efekty i korzyści z pracy dyrektora d/s rozwoju? Wydaje się że poza obciążaniem spółki kosztami organizowanych konferencji (głównie „mielenie” tematu aglomeracji kalisko-ostrowskiej). Jego funkcja nie wnosi nic produktywnego a tylko generuje wysokie koszty.
Ad 19
Pan Zenon Kiczka pełniąc funkcję dyrektora ds. rozwoju jest współautorem i nadzoruje obecnie realizację czterech programów finansowanych w pełni z dotacji w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
System monitoringu dla MMŚP wielkopolskiego sektora komunalnego – Holdikom -pozyskane 1.421 600,00 zł
Sieć współpracy Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej – Holdikom – pozyskane 944 580 zł + 30% w przypadku realizacji komponentu międzynarodowego
Partnerstwo i strategia dla zmian gospodarczych Wielkopolskiego Sektora Komunalnego -Krajowa Izba Gospodarcza – Holdikom pozyskane 1.462.200 zł.
Model walidacji kompetencji dla pracowników MMŚP wielkopolskiego sektora komunalnego — Krajowa Izba Gospodarcza – Holdikom pozyskane 1.621.650 zł Jest to obecnie największa liczba kwotowo i ilościowo realizowanych jednocześnie programów przez Holdikom SA w historii jego działania. Także po raz pierwszy w swej historii spółka Holdikom prowadzi wdrożenia programów na terenie całej Wielkopolski. W siedzibie Holdikom SA znajduje się również siedziba Komitetu Gospodarki Komunalnej Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, którego pan Zenon Kiczka jest przewodniczącym. Z uwagi na znaczną aktywność Holdikom SA w pracach związanych z podniesieniem konkurencyjności wielkopolskiego sektora komunalnego oraz na rzecz współpracy Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, wypracowane mechanizmy oraz strategie pozwalają na zwiększenie możliwości pozyskania szerszego zakresu dotacji na inwestycje infrastrukturalne realizowane przez sektor samorządowy oraz komunalny Aglomeracji. Nie bez znaczenia jest również w powyższym aspekcie współpraca z Krajową Izbą Gospodarczą.
Konferencje i seminaria organizowane przez Holdikom SA i Krajową Izbę Gospodarczą są w całości finansowane z trzech programów, na które spółka pozyskała środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wszystkie projekty były opiniowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu. Środki przeznaczone będą na „Sieć współpracy w ramach Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej” – 976 tysięcy złotych, strategia dla zmian gospodarczych wielkopolskiego sektora komunalnego – 1 milion 355 tysięcy złotych i model kompetencji dla pracowników małych i średnich przedsiębiorstw – 1 milion 621 tysięcy złotych.
Wykup mieszkań
20. W Pana odpowiedzi z pierwszej serii pytań do prezydenta poinformował Pan, że miasto czeka na odpowiedź ministerstwa w sprawie wykupu mieszkań w bloku przy ul. Paderewskiego 16. Minął ponad rok. Czy coś w tej sprawie „drgnęło”?
Ad 20
Trwa – niezależna od samorządu miejskiego – wymiana pism pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury, a Poczta Polską, która w tej sprawie odwołuje się od decyzji Ministerstwa Infrastruktury do Wojewody Wielkopolskiego. Dopóki strony nie ustalą kompromisowego rozwiązania nie będzie prawnej możliwości wykupu mieszkań w ww. bloku. W przygotowywanym wieloletnim programie mieszkaniowym przygotowujemy zapis, by kwestie mieszkaniowe – dotąd z różnych powodów nierozstrzygnięte – nie były zblokowane możliwością wykupu lokalu.
Remont drogi przy nowym rondzie
21. W ostatni weekend oddano do użytku rondo u z biegu ulic Paderewskiego i Piłsudskiego. Czy przy okazji można by pomyśleć o krótkim i zdewastowanym odcinku ul. Piłsudskiego od ronda do ul. Wysockiej. Nawierzchni na tym odcinku już dawno w ogóle by nie było gdyby nie coroczna akcja łatania dziur.
Ad 21
Ten odcinek drogi nie był uwzględniony ani w pierwszym ani w drugim etapie modernizacji ulicy Piłsudskiego i budowy ronda u zbiegu ulic Paderewskiego i Piłsudskiego. Jest jednak ujęty w Wieloletniej Prognozie Finansowej do roku 2014.
Nepotyzm?
22. Panie prezydencie, dużo się ostatnio mówi o problemie nepotyzmu w polskim życiu publicznym. Mam wrażenie, że w Ostrowie nie jest lepiej. Czy nie uważa Pan, iż fakt że Pańska żona, a także żona radnego Żelanowskiego pracują na wysokich stanowiskach w Urzędzie Skarbowym odpowiednio w Ostrowie i Ostrzeszowie nie jest przekroczeniem pewnych standardów? Nie mówiąc już o radnych miejskich i powiatowych, którzy w dużej części pełnią funkcje w państwowych urzędach lub miejskich spółkach. Poproszę o ustosunkowanie się do tych faktów przez Pana, jako Prezydenta Miasta.
Ad 22
Moja żona w Urzędzie Skarbowym pracuje od blisko 25 lat. Dziś łączenie tego faktu z terminem nepotyzm jest dużym nadużyciem. Pozostała część pytania – moim zdaniem – nie ma nic wspólnego z zapisami Ustawy o Dostępie do Informacji Publicznej, która jest podstawą do udzielania ww. odpowiedzi zadanych w trybie wolne głosy i wnioski.
Jarosław Urbaniak
Prezydent Ostrowa Wielkopolski
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News