Pod koniec października ruszy nowy projekt matematyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. – Projekt jest kontynuacją w zmienionej formie programu „Polubić matematykę” – mówi Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
Ubiegłoroczny program „Polubić Matematykę” realizowany w szkołach podstawowych i gimnazjalnych przyniósł wymierne efekty. Władze miasta postanowiły wprowadzić podobny projekt matematyczny także i w tym roku szkolnym, jednak działający pod nową nazwą i w nieco innej formule. W ramach zajęć zostanie wprowadzona korelacja matematyczna.
– Mają to być projekty edukacyjne, które będą ściśle powiązane z matematyką. Ta propozycja nie będzie adresowana do wszystkich uczniów, lecz dla wybranej grupy. Korelacje matematyczne mają polegać na realizowaniu metodą projektu tych umiejętności, które powinny być ćwiczone do sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego. Matematyka ma dominować – mówi Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
Do 15 – go października 2012 r. nauczyciele ze wszystkich szkół, którzy będą chcieli wziąć udział w programie, będą pisali projekty. Jeżeli chodzi o szkoły podstawowe to zajęcia są przewidziane dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych, a w gimnazjach dla klas pierwszych, drugich i trzecich.
– Z naszego rozpoznania wynika, że wszystkie nasze, samorządowe szkoły będą brały udział w tym projekcie. Najdłuższe projekty będą mogły być trzydziestogodzinne, a najkrótsze sześciogodzinne. Szkoła otrzyma pulę godzin dla określonego poziomu kształcenia. Tak naprawdę to nauczyciele widzą, jakie są potrzeby i co trzeba z uczniami ćwiczyć. Został powołany dziesięcioosobowy zespół ekspertów, który po 15 – października będzie wszystkie projekty przeglądał i sprawdzał, czy propozycja ma szanse pozytywnej realizacji. Pod koniec października te projekty będą wdrożone w szkołach. Następnie każdy projekt będzie musiał mieć prezentację, czyli zostanie przedstawiony wynik finalny – dodaje M. Maląg.
Będzie też projekt dla uczniów wybitnie uzdolnionych matematycznie, który będzie działać na zasadzie koła matematycznego. Zajęcia będą prowadzić lokalni nauczyciele matematyki, ale i goście – profesorowie z uczelni wyższych.
– Chcemy powrócić do pewnej formuły zajęć dla szczególnie uzdolnionych uczniów. W jednej ze szkół usytuowanej w centrum miasta – myślimy o Gimnazjum nr 1 – ze względu na to łatwy dojazd, odbędą się zajęcia dla jednej grupy wybitnych matematyków ze szkół podstawowych i dla jednej grupy gimnazjalistów. Będzie to kuźnia talentów matematycznych – uczniów, którzy są szykowani do olimpiad – mówi M. Maląg.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News