Prezydent odpowiada mieszkańcom – odc. 8

Poniżej zamieszczam odpowiedzi na pytania mieszkańców zawarte w piśmie z dnia 29 maja

2012  r.

 

1. Piłkarska Ostrovia:

Czy miasto planuje przeznaczenie jakichś większych pieniędzy na klub piłkarski Ostrovia, która awansowała do 3 ligi (najwyżej z ostrowskich klubów)?

Ad. 1

Środki publiczne na kluby sportowe przekazywane są w ramach dwóch zadań – szkolenie dzieci i młodzieży oraz promocja miasta poprzez sport. Środki ogólne na promocję są z gór/ określone podczas zatwierdzania budżetu miasta na kolejny rok przez radnych Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. O przyznaniu kwot poszczególnym klubom decyduje opracowany regulamin, który zaleca wziąć pod uwagę przy ustalaniu dofinansowania m.in. ligę, którą klub zajmuje. Wysokość kwoty na zadanie: promocja miasta poprzez sport na rok

2013  będzie ustalana pod koniec 2012 roku.

 

2. Rondo przy Harcerskiej i Kaliskiej:

Czy to prawda że na skrzyżowaniu ulic Kaliskiej i Harcerskiej ma powstać rondo, jeżeli tak to w jakim terminie, w jakim celu, i jak ono będzie wyglądało?

Ad. 2

Budowa ronda u zbiegu ulic Harcerskiej i Kaliskiej została ujęta w wykazie planowanych zadań inwestycyjnych z budżetu miasta na rok 2012. Rondo ma za zadanie przede wszystkim usprawnić ruch na danym skrzyżowaniu. Z badań wynika, że ruch na rondzie jest bardziej bezpieczny i płynny w porównaniu z sygnalizacją świetlną.

 

3. Offset za Galerię

W jakich kwotach i jakie kluby sportowe otrzymały pieniądze z offsetu galerii Ostrovia.  Jakie były zasady podziału pieniędzy? Gdyby nie udało się Panu uzyskać zgody na przekazanie tych informacji, proszę powiedzieć o tym wprost mieszkańcom Ostrowa. W końcu prezydent chyba ma coś do powiedzenia w tym mieście i potrafi przekonać firmę Budrem do ujawnienia tych danych.

Ad. 3

Kilka razy odpowiadałem już na to pytanie Redakcji Telewizji Ostrrów24.tv, jednak te odpowiedzi nie zostały upublicznione. Zatem powtórzę. Umowa offsetowa została zawarta pomiędzy wykonawcą generalnym Galerii Ostrovia firmą Budrem, a poszczególnymi klubami sportowymi. W zapisach umowy wynegocjowanej w 2007 roku przez ówczesnego Prezydenta Miasta jest klauzula, że środki z offsetu mają być przekazane na wsparcie ostrowskich klubów sportowych. Kwestia wysokości dofinansowania i wyboru klubu jest po stronie sponsora. To sponsor decyduje czy chce ujawnić w jakiej wysokości środki przekazał wybranym przez siebie klubom.

 

4. Staw w Parku Miejskim

Panie prezydencie. Kilka lat temu był czyszczony staw w Parku Miejskim. Niestety jak widać znów zarasta. Prace może były wykonane nie sumiennie. Czy po raz kolejny miasto będzie czyściło staw?

Ad. 4

Prace związane z uregulowaniem trzcinowiska na brzegu stawu w parku Miejskim prowadzone były w 2004 roku. Wtedy także dno stawu zostało wysypane warstwą piasku, a brzeg został umocowany tzw. faszyną. Trzcinowisko (tzw. szuwar pałkowy) pozostawiono, ponieważ jest ono stanowiskiem lęgowym gatunków prawnie chronionych: kokoszki wodnej i łyski oraz jest lęgowiskiem i pierzowiskiem stada kaczek krzyżówek. Planowane prace pielęgnacyjne będą przeprowadzone jesienią.

 

5. Oznakowanie poziome przy rondach

Panie prezydencie. czy miasto lub Miejski Zarząd Dróg w Ostrowie może wystąpić do odpowiednich służb by przed ostrowskimi rondami były namalowane strzałki kierunkowe? Każdy jeździ po nich jak chce. Często bywają sytuacje niebezpieczne.

Ad. 5

O tym jak poruszać się po rondzie, nie tylko na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, mówią ogólnie przyjęte zasady ruchu drogowego. Rondo jest specyficznym typem skrzyżowania – po którym ruch odbywa się okrężnie – nie dochodzi więc do klasycznego przecięcia kierunków ruchu. Oznacza to, że przy ruchu na rondzie zastosowanie mają wszystkie zasady obowiązujące na .zwykłym” skrzyżowaniu – zarówno jeśli chodzi o zasady pierwszeństwa, jak i użycie kierunkowskazów.

CZYTAJ  Powrót ostrowskiego lodowiska

 

6. Stacja meteo

Panie Prezydencie co się stało ze stacją meteo na dachu UM? Czyżby naprawa była nieopłacalna?

Ad. 6
Po awarii dotychczasowej stacji meteorologicznej nowe urządzenie zostało zamontowane na dachu Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Urządzenie przeszło odpowiednie testy. Informacje do odczytu danych są dostępne na portalu miejskim pod takim samym adresem, jak do tej pory.

 

7. Jeep zamiast wąskotorówki

Jednak zadam pytanie Panu Prezydentowi. Co sie dzieje w sprawie kolejki wąskotorowej na Piaskach? Czy jest w tej sprawie „dobra wola” strony miasta w „sporze” z nadleśnictwem Taczanów? Czy po prostu lepiej cos zaorać – zburzyć, a ludziom dać „kolejkę spalinową napędzaną jeepem? Przy okazji proszę o wytłumaczenie tego „cudu techniki”. Kto zadecydował o zakupie tego pojazdu o nazwie „kolejka spalinowa napędzana jeepem”. Czy był ogłoszony przetarg na to? Którędy to „coś” będzie jeździć?

Ad. 7
Na zakup kolejki, która jeździłaby i po ostrowskich Piaskach, ale także w każde dowolne miejsce na terenie miasta i powiatu, został złożony wniosek na dofinansowanie do
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Dofinansowanie jest możliwe po spełnieniu kilku warunków m.in. kolejka miałaby obsługiwać punkty i ścieżki ekologiczno-edukacyjne istniejące na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. A przypomnę, że takie ścieżki funkcjonują na terenie składowiska odpadów przy ul. Staroprzygodzkiej i na terenie Piasków. Kolejka będzie dopuszczona do ruchu na drogach publicznych, stąd możliwość także dowozu dzieci np. na festyn „Lotnisko bliżej miasta” do Michałkowa czy pod Forum Synagoga. W Krośnicach (o których mowa była w kwietniowych odpowiedziach) inwestycja w kolejkę wąskotorową to koszt ponad 3,5 miliona złotych – torowisko o długości 3,3 km, ma kosztować ponad 3 miliony złotych, dodatkowo na zakup kolejki przeznaczono 600 tysięcy złotych. Kolejka na obiekcie Piaski – Szczygliczka ma długość 1460 m. Przetarg ogłoszony przez spółkę MZZ 02.03.2010 r. na remont torowiska i naprawę taboru opiewał na kwotę 1.189.500 zł. Porównując kwotę budowy kolejki w Krośnicach (3,3 km za 3.600.000 zł) a w Ostrowie Wielkopolskim (1,460 km za 1.189.500 zł) szacowane koszty modernizacji są porównywalne. Inną sprawą są koszty eksploatacji i bieżącego utrzymania kolejki.

 

8. MZK

Od kilku dni nie można kupić biletów MZK, są tylko w autobusach u kierowców z dopłata 30 groszy. Od 1 czerwca zdrożeją więc MZK wpadło na genialny pomysł nie drukować „starych”, dać zarobić kierowcom. Co na to Pan PREZYDENT? Czy ktoś odpowie za ten bałagan? Ciekawe ile będzie pasażerów w autobusach MZK po podwyżce? Do pracy i z powrotem lepiej kalkuluje się jechać swoim samochodem (taniej i wygodniej) niż autobusem MZK . Pan Prezydent nie dba o ochronę środowiska, zmusza mieszkańców do używania prywatnych pojazdów! Czy to koniec MZK?

Ad. 8
Proszę o sprecyzowanie pytania. Ochrona środowiska jest dla władz samorządu i władz spółek miejskich niezwykle istotna. Stąd sukcesywna wymiana taboru MZK SA na bardziej
ekologiczny.

CZYTAJ  Wybuchł laptop. Nocna akcja strażaków

 

9. Grupy językowe w szkołach

Czemu ma służyć tworzenie od września ponad 20-osobowych grup językowych w szkołach dla naszych dzieci? Czy władze znają hasło „konwersacje”? Którego rodzica ma być stać na posyłanie na korepetycje lub do szkół językowych? Bez znajomości 2 języków obcych szukać pracy nie ma co!

Ad. 9
Zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) za działalność szkoły lub placówki, w szczególności za
zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki, odpowiada organ prowadzący tę szkołę lub placówkę. To w jego kompetencjach pozostaje kwestia ustalenia maksymalnej liczby uczniów w ogólnodostępnych oddziałach szkolnych.
Punkt 2) rozporządzenia mówi, że na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z języków obcych, prowadzonych w grupach oddziałowych, międzyoddziałowych lub międzyklasowych
może być od 10 do 24 uczniów.

 

10. Plan zagospodarowania

Czy jest plan zagospodarowania terenu pomiędzy szpitalem, a bractwem kurkowym?

Ad. 10
Jest plan zagospodarowania dla terenu przy Al. Słowackiego. Wszystkie plany sporządzone dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego są dostępne na stronach BIP pod adresem
http://www.bip.ostrow-wielkopolski.um.gov.pi/cache/15//1124/1204/6270/ Znajduje się tam interaktywna mapa Ostrowa Wielkopolskiego z kolorystycznym wyszczególnieniem odrębnych planów.

 

11. Przebudowa drogi

Czy budowa skrzyżowania Al. Słowackiego – Kaliska – Nowa Krępa – Bracka oraz odcinek Kaliskiej do Galerii będzie realizowany, tak jak pierwotnie zakładano, dopiero z II etapem obwodnicy?

Ad. 11
Porozumienie zawarte z Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad w Poznaniu 10 września 2007 roku zobowiązywało Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim do przygotowania planu
poszerzenia Alei Słowackiego i przebudowy skrzyżowania w rejonie ulicy Brackiej. Dokumentacja i projekt ulicy Kaliskiej – droga krajowa nr 25 na odcinku o długości 1800 m
wraz ze skrzyżowaniem z ulicami: Al. Słowackiego, Olsztyńska, Bracka, Nowa Krępa oraz skrzyżowaniem z ul. Witosa jest gotowa. Inwestorem remontu w Al Słowackiego jest
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Zachodni w Poznaniu, która to zadanie wpisała w łączny przetarg z budową II etapu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego.
Miasto z porozumienia zawartego z GDDKiA się wywiązało.

Zakres inwestycji obejmuje m.in.:
– przebudowę i wzmocnienie prawej jezdni o nawierzchni bitumicznej z przebudową wysp
kanalizujących ruch, zlokalizowanych w pasach drogowych,
– budowę nowej jezdni, lewej o nawierzchni bitumicznej,
– budowę chodników oraz ścieżek rowerowych z kostki brukowej betonowej,
– budowę wjazdów do posesji z kostki brukowej betonowej,
– budowę pasów włączeń i wyłączeń,
– budowę zatok autobusowych komunikacji miejskiej,
– budowę dróg serwisowych sąsiednich miejsc postojowych dla obsługi sąsiednich działek
– przebudowę skrzyżowań z ulicami istniejącymi: Nową Krępą i Bracką oraz projektowanymi:
Witosa i Olsztyńską,
– budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx